Kohtuullinen alkoholin nauttiminen sopii uskovaiselle!

Anonyymi

Uskovaisenakin voi kohtuudella juoda. Olihan tässä esimerkkinä myös elämän herra Jeesus Kristus. Häissäkin hän muutti veden viiniksi.
Raamatussa monissa kohdissa puhutaan alkoholin nauttimisesta ja kohtuullisesti nautittuna se on jopa hyödyksi. Jeesus Kristuskin on maininnut, että juokaa hyvää viiniä. Nykyään, kun on hyvät oluetkin keksitty, niin mikään ei estä nauttimasta myös niitä kohtuudella. Sen voi ihan hyvin tehdä hyvällä omalla tunnolla, eikä siitä tarvitse tehdä erikseen parannusta. Jos olet juonut liikaa ja tullut kännissä tehtyä syntiä, niin silloin sovitaan pelkät synnit anteeksi. Ei sitä, että juominen lähti lapasesta. Älkäämme juoko liikaa, sillä huppelissa tekee tolkuttoman helposti syntiä. Sen sijaan kohtuudella nautittuna voi ihan hyvin palvella vielä Jumalaa, eikä edes silloin sorru myöskään synnin tekoon. Juo sen verran, että saat hyvän olon ja jätä siihen. Enempää ei tarvitse!

28

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lutherille sallittua mutta lestoille ei.

      • Luther oli yksi opettajista siinä vuosituhantisessa apostolisessa jatkumossa. Luterilaisuudesta otetaan se, mikä on Raamatun mukaista.


    • Raamatun mukaan ei sais juopua alkoholista, joten vastaus on pitkälti ei. Ruokajuomana mieto viini voi mennä, jos siitä ei juovu. Henkilökohtaisesti minulle käy nykykäytäntö eli täysraittius.

      • Anonyymi

        Kaikki eivät pysty kohtuukäyttäjäksi, ne tarvii täysin raittiuden. Pisaraakaan ei alkoholia, ettei lähde lapasesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki eivät pysty kohtuukäyttäjäksi, ne tarvii täysin raittiuden. Pisaraakaan ei alkoholia, ettei lähde lapasesta.

        Taidat olla Pohjanmaalta kotosin, eiks jeh?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki eivät pysty kohtuukäyttäjäksi, ne tarvii täysin raittiuden. Pisaraakaan ei alkoholia, ettei lähde lapasesta.

        Totta, mutta 90% pystyy pitämään alkoholin käyttönsä aisoissa. Tipaton tammikuu on loistava esimerkki siitä. Alkoholin kulutus laskee selvästi mutta alkoholihaitat eivät yhtään. Se kertoo siitä että tipatonta viettävät ne joilla alkoholi ei ole ongelma.


      • Anonyymi

        Täysraitis olen minäkin, mutta ainaostaan itseni vuoksi, sillä omaan sen geenin, joka ei mahdollista maltillisuutta.
        Laitatko paikat Raamatusta, mihin näkemyksesi perustuu.

        r


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täysraitis olen minäkin, mutta ainaostaan itseni vuoksi, sillä omaan sen geenin, joka ei mahdollista maltillisuutta.
        Laitatko paikat Raamatusta, mihin näkemyksesi perustuu.

        r

        Laitatko ne paikat näkyviin, vai puhutko omiasi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täysraitis olen minäkin, mutta ainaostaan itseni vuoksi, sillä omaan sen geenin, joka ei mahdollista maltillisuutta.
        Laitatko paikat Raamatusta, mihin näkemyksesi perustuu.

        r

        Entäs hengellinen raittius?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs hengellinen raittius?

        Kerroppa sinä siitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerroppa sinä siitä?

        Se on vähän samaa, että ei sekoita viinaksia keskenään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taidat olla Pohjanmaalta kotosin, eiks jeh?

        Ei kaikki juo Pohjanmaan kautta. Moni osaa ottaa nimittäin paljon enemmänkin ja jos tarve vaatii, niin sitten loput vaikka tiputuksessa.


    • Anonyymi

      Saanko uskoa nyt kännissä kaikki synnit anteeksi?

    • Anonyymi

      Oi katsokaa minkälainen juomari ihmisen poika on.

      Jeesus varmasti joi ja joi niinkin paljon että ihmiset laittoivat asian merkille .

      En tiedä oliko kyseinen ihmisten toteaminen herjausta tämän jeesuksen juomisesta mutta kuulostaa siltä että hieman pilkataan kun samassa lauseessa "ihmisen poika ja juomari"Jeesus joi ilmeisesti useinkin niin paljon että joutui pilkan kohteeksi .

      Onko jossain tietoa jumalien alkoholismista .
      Alkoholihan saa hengen häiriintyneeksi.

      • Anonyymi

        Oliko Jumala ihan selvinpäin ku Raamatun kirjoitti?


    • Anonyymi

      Ennesvanhaan ku on ollut huonot lääkkeet tai ei lääkkeitä ollenkaan sairauksiin ni viinalla niitä on lievitetty,Tänäkin päivänä on yhä sairauksia mihin ei ole lievittäviä lääkkeitä niin ku mullaki on niin viinalla lievitän oireita muuten elämästä ei tule mitään.

    • Anonyymi

      San. 31:7 "Sellainen juokoon ja unhottakoon köyhyytensä älköönkä enää vaivaansa muistelko."

      Tuollaiseesta kommentista se on monen alkoholismi alkanut juodaan muisti pois kun ei kestetä maailmaa ja halutaan unohtaa.

      • Anonyymi

        Sehän se viina muuttaa velatkin saataviks.


    • Anonyymi

      Ihanko tosissaan kyselet ja kirjoitat tällä palstalla alkoholin käytöstä, taitaa olla näitä "rienaus juttuja"!?
      Aina viina on saarnattu "pahan alku ja juuri", josta paha meno johtuu ! Ei ole leikin asia tuokaan !!

      • Anonyymi

        Kahvi kiihottaa hermostoa, mutta alkoholi rauhoittaa hermostoa siitä hyvä.


      • Anonyymi

        Mikä paha meno?
        Mä olen ollut kännissä lukemattomia kertoja ja yhtään poliisia ei ole käynyt.


      • Anonyymi

        Siinä näkee saarnojennen Raamatullisuus.
        Raha on se joka on kaiken pahan alku ja juuri.
        1 Tim 6; 10 Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla.
        Taas Viinan ja Viinin tehtävä on Jumalan mielestä seuraava; Sl 31;6 Antakaa väkevää juomaa menehtyvälle ja viiniä murhemielisille.
        7 Sellainen juokoon ja unhottakoon köyhyytensä älköönkä enää vaivaansa muistelko.
        Miksette pysy asiassa Raamatun suhteen, vai puuttuuko teiltä koko kirja.

        Ihmisiä saa kyllä pettää, muummujen rahat viedä ja se on VL siumus, mutta granaattia tulee, jos ottaa viiniä.
        Ps itse en käytä, mutta se jolle se sopii, sopikoon.

        r


    • Anonyymi

      Raamattu : Jumalan sana - toteaa johdonmukaisesti alkoholista että kristitty käyttäköön alkoholia kohtuudella ettei tule pahaa menoa eli juovuspäissään tyhmyyksien tekemistä.

      VL ei perusta Raamatusta silloin kun omasääntö ajaa siitä ohi. Silloin ripustaudutaan siihen omaansääntöön. Se kun on fiksumpi kuin Raamatun sanoma asiasta.

      Onhan näitä. Tanssi. Alkoholi. Televisio. Meikkaus. Kuorolaulanta. Urheilu. Ja kaikki muut omatsäännöt. Ah ne niin rakkaat omat säännöt.

    • Anonyymi

      Vai sillä tavalla rakas anonyymi ?
      Ettei vain tuo kamala omavanhurskaus päässyt sanan selittäväksi
      Kun Jeesus muutti veden viiniksi se ei ollut luonnollista viiniä koska Jeesuksen aikana ei ollut keksitty vielä viiniä vaan turkkilaiset keksivät sen satoja vuosia sitten . Mitähän viiniä sinun ja minun vapahtaja on muuttanut vedestä ? Se kallis viini oli vissimmästi ehtoollisviiniä jota kristitty saa nauttia syntien anteeksi saamiseksi. Katsoppas nyt anonyymi ystäväin mitä omanvanhurskauden perkele saarnaa ETTEI KOHTUULLINEN JUOMINEN OLE SYNTIÄ amen

      • Anonyymi

        Miksi viitsit aikaihminen tuollaista ropaskaa laittaa foorumille, häh!?

        viinitarhaus kuuluin Jesuksen aikaisten ihmisten automaattiseen viljelyyn, vai turkkilaiset.. hohoijaa näitä kommentteja.

        oletko ikinä lukenut mitään kirjaa loppuun asti jos ei pankkikirjaa lasketa !?


      • Anonyymi

        Totta on, että alkoholi ehtoollisella on syntien anteesi saamisen sisällä, josta
        Matteus 26:28 Tämä on minun vereni, liiton veri, joka kaikkien puolesta vuodatetaan syntien anteeksiantamiseksi
        Mitään tälläistä ei Raamattu lupaa, että lestadiolaiset voisivat antaa ihmisille synnit anteeksi, joten jos pitää valita, joko ehtoollinen, tai VL?
        Valinta on ehtoollinen.

        r


    • Anonyymi

      Jeesuksen opetus:
      Matt. 15:11

      Ei saastuta ihmistä se, mikä menee suusta sisään; vaan mikä suusta käy ulos, se saastuttaa ihmisen."

      Siis juopumustilassa monet alkavat ajatella, puhua ja tehdä pahoja tekoja ja se on syntiä.

      • Anonyymi

        Samoin tupakoinnista, se saastuttaa kaikki lähi- ihmiset, keukosyvän vaaralla, sillä tutkimusten mukaan "passiivinen" tupakointi on lähes yhtä vaarallista, kun tupakointi.

        Kirjoitat alkoholista, että "monet"?? Monethan niitä tekee, mutta monet eivät.

        r


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3613
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2254
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1885
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1629
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      17
      1605
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1417
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      82
      1297
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe