Thaimaassa taas ammuskellaan nyt bangkokissa, yliopistoalueella lähellä Pathumwan aluetta... paratiisi pyh.
Taas ammutaan.
16
184
Vastaukset
- Anonyymi
Bangkokissahan on kertomasi mukaan sitä tasokasta viihdettä. ei mitään
betonista tusinaviihdettä.- Anonyymi
Tuota naurahdin myös. Nyt on tasokasta laatuviihdettä kerrassaan numballe, joka ei vieläkään ole suostunut kertomaan mitä se laatuviihde Bangkokissa oikein on ja miten sitä seurataan kotona maleksien.
- Anonyymi
näin on, varmasti..
- Anonyymi
Kotonamaleksijallahan ei ole vaaraa tulla ammutuksi.
- Anonyymi
Aiheuttaa ihmetystä missä tämä sivuvittuilija maleksii päivystäessään tätä palstaa 24/7?
Ei ainakaan työelämässä. - Anonyymi
Aiheuttaa ihmetystä missä tämä sivuvittuilija maleksii päivystäessään tätä palstaa 24/7?
Ei ainakaan työelämässä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aiheuttaa ihmetystä missä tämä sivuvittuilija maleksii päivystäessään tätä palstaa 24/7?
Ei ainakaan työelämässä.Oletkin aloittajan peppunen.
Sihteeri p.eppunen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aiheuttaa ihmetystä missä tämä sivuvittuilija maleksii päivystäessään tätä palstaa 24/7?
Ei ainakaan työelämässä.sensitiivillä tavallista huonompi päivä tänään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aiheuttaa ihmetystä missä tämä sivuvittuilija maleksii päivystäessään tätä palstaa 24/7?
Ei ainakaan työelämässä.kuin myös, entäpä itse. kelan voimalla.
- Anonyymi
Lerpuusisensei lohduttaa taas itseään että "En ois halunnukkaa asua taimaassa. Paha maa"
Mielenterveysongelmat, lääkkeiden väärinkäyttö, huumeet, sekakäyttö, työttömyys, syrjäytyminen ja eriarvoisuus johtaa lieveilmiöihin kaikkialla maailmassa.
Siksi minusta on tullut kotioloissa säilytettävien ja mukana kulkevien käsiaseiden vastustaja. Ampumisesta sinällään tykkään ampumaradalla. Eläimiä en suostuisi huvikseen ampumaan kuten en diggaa urheilukalastuksestakaan. Ruoaksi kyllä ja tarpeeseen.
En kuitenkaan tuomitse urheilukalastajia enkä riistanhoidollista metsästystä. Se on oma valinta. Sillähän sitä ihmisestä on tullut sellainen kuin se on. Porkkanoita järsimällä ihmiskunta olisi kadonnut jo kauan aikaa sitten pallolta maaksi.
USA:n tilastoja katselin tuossa joku viikko sitten. 67 tuhatta ampuma-aseella tehtyä surmaa vuosittain ja siihen päälle 35 tuhatta itsemurhaa ampuma-aseella.
Muut tekovälineet tietenkin tulee tilastoihin vielä siis päälle.
Suomessa on maailman kolmanneksi eniten aseita väkilukuun suhteutettuna. Silti Suomi on kaukana kärkimaista ampumisten suhteen. Kyse ei siis ole pelkästään aseiden määrästä, vaan kulttuurillisista eroista.
Eräs 13,5% väestönosa USA:ssa vastaa yli 60% ammuskeluista ja heidän kanssaan saa viranomaiset olla varuillaan henkensä kaupalla.
Siltikään tilastollisesti tämä nillittävä ja erästä korttia heiluttava väestönosa ei joudu nykypäivänä sen suuremman poliisiväkivallan uhriksi kuin muutkaan, vaan päinvastoin.
Suurin syyllinen nykypäivän väkivaltaan (joka on vähentynyt miltei kaikkialla maailmassa joka vuosi) on eriarvoisuuden lisäksi lääketeollisuus, huume- ja lääkekauppa verkossa, postimyynti ja internet ylipäätään.
Kaiken voi tehdä helposti verkossa. Verkossa ja muissa medioissa on helppoa syrjäytyneen pilleristin katsella kauniita, rikkaita ja rohkeita ja päättää tehdä radikaaleja ratkaisuja.
Siltikin tämä näennäinen väkivallan lisääntyminen on mediakupla. Se ei ole totta. Henkirikokset on vähentyneet maailmassa joka vuosi miltei jokaisessa maassa, lukuunottamatta sodaksi luokiteltavia konflikteja.
Kauhistelemalla nämä ei muutu kauheammiksi tai paremmiksi vaan on vaan odoteltava viranomaisten toimia. Myös luonto hoitaa epäkelvot yksilöt pois kartalta.
T 2010- Anonyymi
Helvetin mediakupla sano tuo niille omaisille jotka saivat surmansa tuon thaimaan armeijan sotilaan takia, tai sitten sille orvoksi jäänneelle vaippaikäiselle, jonka isä ja äiti ammuttiin hänen silmien edessa autoonsa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helvetin mediakupla sano tuo niille omaisille jotka saivat surmansa tuon thaimaan armeijan sotilaan takia, tai sitten sille orvoksi jäänneelle vaippaikäiselle, jonka isä ja äiti ammuttiin hänen silmien edessa autoonsa.
Suhteellisuudentajua parahin lerpanderi. Suhteellisuudentajua.
Bangkokin orpolapsi ei sureta yhtään sen enempää tai vähempää kuin Suomen 100 vuosittaista surmaa tai USA:n 150 000 vuosittaista surmaa. Jokainen ihminen on yhtä arvokas. Bangkok on iso kaupunki, muttei liity Pattayaan sen enempää kuin että on samassa maassa. Suomessa on väkilukuun nähden paljon väkivaltaa ja lapsiin sekaantumisissa Suomi on maailman ykkösmaita. Uudisasukkaiden myötä Suomesta on tulossa entistä vaarallisempi naisille ja lapsille. Mene kertomaan suomalaisena se Suomen päättäjille. Aloita sillä tavalla maailman parantaminen. Hehän aikovat nyt tuoda "työperäisiä" siirtolaisia samalla tavalla kuin 2015 ja vieläpä samasta paikasta, josta kukaan ei ole tähänkään mennessä työllistynyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helvetin mediakupla sano tuo niille omaisille jotka saivat surmansa tuon thaimaan armeijan sotilaan takia, tai sitten sille orvoksi jäänneelle vaippaikäiselle, jonka isä ja äiti ammuttiin hänen silmien edessa autoonsa.
Nämä varsinkin naisille vaarallisen väkivaltaiset maat ei huolestuta numbaa laisinkaan. Thaimaa on katkeruutensa vuoksi jäänyt ainoksi silmätikukseen. Ikävä homma kun maitojuna puksutti Suomeen ja nyt lähti omaishoitajana työskennellyt vaimokin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201806262201036724
Taisi kuitenkin olla itsensä ampuja, uhreja ei ainakaan montaa??
Mikä teitä ihmisiä vaivaa?
Miksi ei normaali keskustelu onnistu?- Anonyymi
Eilenkö keksit olevasi Buriman vai miksi muuta historiaa ei ole?
Taitaa taas olla Senssulerpan uusi tapa kaivata minua hohhoijaa. Jos jotakin älyllistä tai matkailullista ilmenee niin saatan vastata.
Yksittäistapaukset näin suuressa maassa ei hetkauta pätkääkään, vaikka ikäviä ovatkin niin härmässä kuin Bangkokissakin.
T 2010
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,1035311Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk663952Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699263475- 812536
Pride-rautu korvaamaan kirjolohi
Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n62008- 241949
Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois4091884Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin
Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj21798Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.301711Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?501635