Kuvataiteen apurahamenot

Anonyymi

Taiteen edistämiskeskus myöntää kuvataiteilijoille

- taiteilija-apurahoja, joita vuosittain maksetaan n. 140 kuvataiteilijalle (n. 20 000 € / vuosi)

- näyttöapurahoja, joita vuosittain maksetaan n. 90 kuvataiteilijalle (n. 10 000 € / vuosi)

- työskentelyapurahoja (alueellisia apurahoja), joita maksetaan n. 30-40 kuvataiteilijalle (n. 10 000 € / vuosi)

- kohdeapurahoja, joita maksetaan n. 200 kuvataiteilijalle (keskimäärin n. 5 000 € / taiteilija)



Tuet ovat harkinnanvaraisia ja hakumuodoittain vaihdellen n. 10 – 30 % hakijoista saa hakemansa apurahan.

2

383

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisänä Yle Uutisten kertoma n. 8 miljoona euroa yhteensä kuvataiteisiin


      EI OLE PALJON!!!

    • Anonyymi

      Valtio kerää kansalaisilta taiteilijoille annetut apurahat veroina kansalaisilta ja jakaa näistä verotuloista osan valitsemilleen taiteilijoille. Samalla näistä verotuloista maksetaan palkat ja tilat niille tahoille jotka apurahoja myöntävät, sekä myös niille tahoille jotka nämä kansalaisilta perityt verorahat perivät. Kuvataide ei siis ole vapaa, vaan valtio sääntelee kenelle taiteilijoille niitä apurahoja annetaan ja valitsee myös apurahojen antajat ja niiden verorahojen kerääjät jotka taiteen julkiseen rahoittamiseen laitetaan.

      Miksi kansalaiset hyväksyvät sen, etteivät itse saa valita vapaasti mitä taidetta haluavat rahoittaa ja miksi taiteilijat eivät vaadi taidetta vapaaksi valtion kontrollista? Entä jos apurahat taiteeseen lopetettaisiin ja kansalaiset saisivat pitää itsellään nämä taiteilijoille verorahoista annetut apurahat, sekä myös ne verorahat jotka nyt maksetaan veronkerääjille ja apurahojen myöntäjille? Näin kansalaiset voisivat itse päättää omista rahoistaan näiltä osin ja tukea sitä taidetta minkä itse kokisivat taiteeksi. Samalla kansalaisten tulot lisääntyisivät ja byrokratia vähenisi.

      Olisiko tämä taiteen tekemistä vähentävä toimi vai toimisiko tämä itse taiteen edistämisenä vaikuttavana tekijänä? Vaikea sanoa, mutta ainakin se parantaisi taiteen laatua, koska silloin taiteesta ei päätettäisi poliittisesti valituissa pienissä piireissä, vaan laajalti kansalaisten keskuudessa mitä taidetta omilla rahoillaan ostavat ja kuluttavat.

      Apurahataiteilijat ovat ikään kuin sosiaaliaputaiteilijoita ja valtion särkynukkeja, joiden työtä ohjataan ylhäältä käsin. Julkista rahoitusta ei tule, jos et tee juuri sitä taidetta jota apurahojen jakajat haluavat ja näin julkisesti rahoitettu taide on kahlittua, eikä vapaata. Taiteilijat kuitenkin aina korostavat vapautta ja sitä ettei heitä ohjata ylhäältä käsin.

      Siksi taidetta ei pitäisi rahoittaa julkisista varoista lainkaan, varsinkaan kun tällä hetkellä kaikki taiteilijoille jaetut apurahat otetaan velaksi tuleville sukupolville ja rahat jotka taiteilijoille tällä hetkellä maksetaan, ovat tulevien sukupolvien verorahoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      726
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      680
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      533
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      506
    Aihe