Ostin tyttärelleni puolisen vuotta sitten Toshiba Satellite Pro 4600 kannettavan. Kone on jo parhaat päivänsä nähnyt, mutta hänen tarkoituksiinsa täysin sopiva. Vastuullisena vanhempana halusin kontrolloida hänen koneenkäyttöään ja tein sen asettamalla bios-salasanan. Jälkeenpäin vasta tulin ajatelleeksi, että paremmin homma toimii, kun luo hänelle käyttäjätunnuksen ja laittaa sille salasanan. Ongelma on se, että en enää muista, miten salasanan saa pois, toisin sanoen, miten pääsee uudelleen setuppiin. Vanha salasana on tiedossa ja varmassa muistissa, se ei ole ongelma. Manuaaleja minulla ei tietenkään ole, sehän on selvä. Jos joku muistaa, auttakaa miestä mäessä.
Kiusallista
6
778
Vastaukset
- password
Siis tarkoitatko että et muista miten biosiin mentiin? vai et pääse biosiin? eikös sen salasanan saa pois kun menee biosin asetuksista user password ja siihen muuttaa disabled
- edelleen
Niin, ongelma tosiaan on se, etten pääse biosiin. Olen yrittänyt takoa näppäintä jos toistakin, mutta oikeaa näppäintä/yhdistelmää en ole löytänyt.
- pääsee
Biosiin pääsee yleensä ESCillä, mutta voi olla jokin muukin näppäin, esim. F2. Koneen bootatessa näkyy hetken (muutaman sekunnin) aikaa millä näppäimellä biosiin pääsee.
Toshiba portegessa biosiin pääsee kun painaa heti koneen käyynistyessä ESC:iä ja sen perään näytöllä mainittua F1 näppäintä.
"Manuaaleja minulla ei tietenkään ole, sehän on selvä".
Ihan mielenkiinosta kysyn kuinka manuaalin voi kadottaa? Meinaan jos minä laitan manuaalin esim. kaappiin niin kas kumma se on siellä vielä 2-vuoden kuluttuakin vaikka kuinka hokisi taikaloitsuja että katoa katoa, mutta ei, ei niin sitten millään katoa.- Halvalla
Eipä minullakaan kaikista koneista ole manuaaleja, jos olen käytettynä ostanut. Joku muu on ne jo hävittänyt, minun ei ole tarvinnut :P
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054054Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv562280Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?741600Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51054- 66834
- 20784
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778- 39762
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49748- 62748