SP500 tulee rikkomaan 3400 pistettä 30.4

Anonyymi

Pysyn edelleen ennustuksessani jonka täällä vähän aikaa sitten julkaisin. Saa ottaa kiinni, kaikki on nyt hinnoiteltu ja tilanne kohenemassa ympäri maailmaa.

23

64

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kova ennustus, väitän että tuo tulee toteutumaan vasta 2021. Kyllä markkinoilla menee vähän pidempään toipua tästä koronasta.

      • Anonyymi

        Keskuspankit huom. siellä on nyt päätetty pistää stoppi kriisille ja siksi toipuminen on ennätysnopeaa.


    • Anonyymi

      Olen kysynyt aiemminkin, mutta jäi epäselväksi edelleen, että mikä tarkoitus tai hyöty näillä arvauksilla mahtaa olla?

      • Anonyymi

        Arvauksista ei ole mitään hyötyä. Yhtä hyvään tulokseen pääsee heittämällä noppaa tai muulla satunnaiselle arpomiselle, missä jokaisen osuman todennäköisyys on yhtä suuri.

        Osakkeiden hintaa voi toki arvioida perustelemalla jollain faktoilla tai teknisen analyysin keinoilla tulevaa kehitystä.

        Itse uskon nyt siihen, että jos tauti- ja kuolleisuustilanne USAssa pahenee radikaalisti, se luo paineita koviin rajoituksiin, mikä taas on myrkkyä taloudelle. Ja aika pahaltahan tuo USAn tilanne näyttää. Trump ei voi pitkällä aikavälillä toimia tautikehitystrendin kanssa ristiriitaisesti. Jos Trump alkaa uhrata kasapäin ihmisihenkiä talouden pyörien pitämiseksi käynnissä, joku kuolleen traumatisoinut omainen tulee melko varmasti ryhtymään epätoivisiin tekoihin. Trumpin pitäisi nyt ainakin suojatua hyvin tällaisilta uhilta. Se on hänen osaltaan tappavampi kuin korona.

        Jos ja kun USAsta tulee koronan osalta vaikein alue koko maailmassa, tämä voi johtaa paikaisesti sen jälkeen kaikkien aikojen suurimpaan pörssiromahdukseen. Kyllä tämä tilanne tulee ennen pitkää iskemään jokaisen lompsaan. Yhteiskunnat vovat pahimmassa tapauksessa joutua varsin epätavallisiin toimiin myös julkisen talouden turvaamiseksi. Myös väkivallan uhka tulee kasvamaan niissä yhteiskunnissa, jotka ovat jo valmiiksi jakautuneet kahtia.


      • Anonyymi

        Alkaako palstatrollia kuumottaa kun meikäläinen tekee longeilla rahaa ja tiesi nähtävästi ihan päivämääränkin oikein?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alkaako palstatrollia kuumottaa kun meikäläinen tekee longeilla rahaa ja tiesi nähtävästi ihan päivämääränkin oikein?

        enemmän toi turha lässytys kuumottaa

        sen vuoksi ei viitti tällä palstalla juurikaan käydä


    • Anonyymi

      Markkina toipuu aikaisintaan kesälla tai sitten vasta kohti loppuvuotta tästä shokista.
      Pörssi voi toki ottaa jo etukenoa ja ennakoida kriisin laantumista huhti-toukokuussa esimerkiksi, kun osakkeiden hinnat ovat jo ehtineet laskea ongelmia ennakoiden ja osin liioitellen matalille tasoille kuten nyt on nähty...

      Sijoittajalauma, pienemmät ja vähän isommatkin porsaat, on hyvin ahne ja ryntää ostamaan jo ennen kuin reaalitalous osoittaa selkeitä toipumisen merkkejä. Tämä on hyvä muistaa. Asenne, että pidän ison setelitukon valmiina syksylle ja ostan pohjilta,
      ei useinkaan toimi. Parempi lisätä siis ostoja jo ennen kesää.

    • Anonyymi

      Siis mitä eikö pitäisi jakaa kaikille miljoona niin talous räjähtäisi.
      Amerikka on stopissa ei se sieltä nouse.

    • Anonyymi

      Näyttää entistä selvemmälle että tämä skenaario tulee toteutumaan. Todennäköisesti jo ennen sitä selvästi

    • Anonyymi

      Minä taas pysyn edelleen ennustuksessani että S&P 500 on jotain 2000 pistettä tai alle nyt vappuna. Osakeostokset kannattaa aloittaa aikaisintaan ensi syksynä.

      • Anonyymi

        No se on mitä se on, ei siinä ennustukset auta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No se on mitä se on, ei siinä ennustukset auta.

        Kyllä vaan auttaa, jos osaa ennustaa oikein, niin kuin minä teen 😀☺😏😉🎇🎆👻🎂🎁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä vaan auttaa, jos osaa ennustaa oikein, niin kuin minä teen 😀☺😏😉🎇🎆👻🎂🎁

        Jonninjoutavaa lässytystä, mutta jos se elämääsi auttaa niin anti mennä vaan.


    • Olet julkaissut niin hurjasti materiaalia että kai joku osuu paikalle.

      Julkaiseppas jotain nimimerkillä, olisi uskottavampaa.

      • Anonyymi

        Jos heittää kaikki mahdolliset luvut niin joku osuu oikeaan, niin entä sitten? Ei mitään.


        Mitä jos heittää vain yhden luvun ja se osuus oikeaan, mitä sitten? Ei mitään, kukaan ei usko sitä lukua oikeaksi, ja vaikka se luku oikea olisikin, niin sen arvaaminen on säkää, ei taitoa.

        En pysty näkemään näiden lukujen arvailemisesta mitään hyötyä, etenkin kun perustelut on "musta tuntuu sellaselle". Ja vaikka pidempiä perusteluja joku esittäisikin, nekin on tässä markkinatilanteessa 100% arvauksia.


    • Anonyymi

      Kyllä vaan meikäpoika taisi olla oikeassa. Kuukauden kuluttua juhlitaan. Onhan kaikki longeilla mukana? Itsellä on 20x-tuote salkussa. Vola meni alas ja on muodostunut laaja sekä kestävä tunneli aina tuonne mainitsemiini lukemiin saakka. Ei tässä mitkään talouden konkurssiaallot tai muut miinusluvut mitään haittaa!

    • Anonyymi

      Vihonviimeinen ja maanpetoksellinen teko olisi maksaa verovaroista pörssiyhtiöille, eli varat siirtyisivät suoraan osakkeenomistajille. Siitä oli näyttöä vuosia sitten kun Viking jakoi heti avustukset osakkaille. Pörssiyhtiöitten tappiot tulee kokonaisuudessaan kattaa omistajilta, näin vastuun pitää mennä tietenkin

    • Anonyymi

      Tuo tarkoittaisi, että pörssin nousisi yhteensä 1,5 kuukaudessa 60%. Taitaisi olla aikamoinen ennätys, joten epäilen että tapahtuu.

    • Anonyymi

      Edelleen aikataulussa. Tällä viikolla rikotaan jo 2800 pisteen raja.

      • Anonyymi

        2875 päätöksessä pe 17.4.


    • Anonyymi

      Pörssikurssit tulee tippumaan siihen tasoon mitä oli Lehmanin aikaan eli 2 kertaa sen mitä nyt ollaan tiputtu tullaan vielä alaspäin.
      Viimeiset 10 vuotta on ollut täyttä höttörahan aikaa. On elvytetty 0 korkoisen rahan turvin joka ei missään muotoa ole todellisuutta.

    • Anonyymi

      Myin longit torstaina ja nettosin hyvät voitot. Nyt katsotaan pari päivää ja jos jatkaa vaan ylös niin laitetaan uudet sisään.

    • Anonyymi

      Perjantaina tulee olemaan 3000p ja sen jälkeen onkin ruhtinaalliset 2 viikkoa aikaa nousta enää tarvittavat 13%. Näin se vaan menee!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      76
      2970
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      57
      2258
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      25
      1990
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1470
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      66
      1373
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      44
      1358
    7. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1119
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      22
      1113
    9. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      82
      1107
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      983
    Aihe