SP500 tulee rikkomaan 3400 pistettä 30.4

Anonyymi

Pysyn edelleen ennustuksessani jonka täällä vähän aikaa sitten julkaisin. Saa ottaa kiinni, kaikki on nyt hinnoiteltu ja tilanne kohenemassa ympäri maailmaa.

23

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kova ennustus, väitän että tuo tulee toteutumaan vasta 2021. Kyllä markkinoilla menee vähän pidempään toipua tästä koronasta.

      • Anonyymi

        Keskuspankit huom. siellä on nyt päätetty pistää stoppi kriisille ja siksi toipuminen on ennätysnopeaa.


    • Anonyymi

      Olen kysynyt aiemminkin, mutta jäi epäselväksi edelleen, että mikä tarkoitus tai hyöty näillä arvauksilla mahtaa olla?

      • Anonyymi

        Arvauksista ei ole mitään hyötyä. Yhtä hyvään tulokseen pääsee heittämällä noppaa tai muulla satunnaiselle arpomiselle, missä jokaisen osuman todennäköisyys on yhtä suuri.

        Osakkeiden hintaa voi toki arvioida perustelemalla jollain faktoilla tai teknisen analyysin keinoilla tulevaa kehitystä.

        Itse uskon nyt siihen, että jos tauti- ja kuolleisuustilanne USAssa pahenee radikaalisti, se luo paineita koviin rajoituksiin, mikä taas on myrkkyä taloudelle. Ja aika pahaltahan tuo USAn tilanne näyttää. Trump ei voi pitkällä aikavälillä toimia tautikehitystrendin kanssa ristiriitaisesti. Jos Trump alkaa uhrata kasapäin ihmisihenkiä talouden pyörien pitämiseksi käynnissä, joku kuolleen traumatisoinut omainen tulee melko varmasti ryhtymään epätoivisiin tekoihin. Trumpin pitäisi nyt ainakin suojatua hyvin tällaisilta uhilta. Se on hänen osaltaan tappavampi kuin korona.

        Jos ja kun USAsta tulee koronan osalta vaikein alue koko maailmassa, tämä voi johtaa paikaisesti sen jälkeen kaikkien aikojen suurimpaan pörssiromahdukseen. Kyllä tämä tilanne tulee ennen pitkää iskemään jokaisen lompsaan. Yhteiskunnat vovat pahimmassa tapauksessa joutua varsin epätavallisiin toimiin myös julkisen talouden turvaamiseksi. Myös väkivallan uhka tulee kasvamaan niissä yhteiskunnissa, jotka ovat jo valmiiksi jakautuneet kahtia.


      • Anonyymi

        Alkaako palstatrollia kuumottaa kun meikäläinen tekee longeilla rahaa ja tiesi nähtävästi ihan päivämääränkin oikein?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alkaako palstatrollia kuumottaa kun meikäläinen tekee longeilla rahaa ja tiesi nähtävästi ihan päivämääränkin oikein?

        enemmän toi turha lässytys kuumottaa

        sen vuoksi ei viitti tällä palstalla juurikaan käydä


    • Anonyymi

      Markkina toipuu aikaisintaan kesälla tai sitten vasta kohti loppuvuotta tästä shokista.
      Pörssi voi toki ottaa jo etukenoa ja ennakoida kriisin laantumista huhti-toukokuussa esimerkiksi, kun osakkeiden hinnat ovat jo ehtineet laskea ongelmia ennakoiden ja osin liioitellen matalille tasoille kuten nyt on nähty...

      Sijoittajalauma, pienemmät ja vähän isommatkin porsaat, on hyvin ahne ja ryntää ostamaan jo ennen kuin reaalitalous osoittaa selkeitä toipumisen merkkejä. Tämä on hyvä muistaa. Asenne, että pidän ison setelitukon valmiina syksylle ja ostan pohjilta,
      ei useinkaan toimi. Parempi lisätä siis ostoja jo ennen kesää.

    • Anonyymi

      Siis mitä eikö pitäisi jakaa kaikille miljoona niin talous räjähtäisi.
      Amerikka on stopissa ei se sieltä nouse.

    • Anonyymi

      Näyttää entistä selvemmälle että tämä skenaario tulee toteutumaan. Todennäköisesti jo ennen sitä selvästi

    • Anonyymi

      Minä taas pysyn edelleen ennustuksessani että S&P 500 on jotain 2000 pistettä tai alle nyt vappuna. Osakeostokset kannattaa aloittaa aikaisintaan ensi syksynä.

      • Anonyymi

        No se on mitä se on, ei siinä ennustukset auta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No se on mitä se on, ei siinä ennustukset auta.

        Kyllä vaan auttaa, jos osaa ennustaa oikein, niin kuin minä teen 😀☺😏😉🎇🎆👻🎂🎁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä vaan auttaa, jos osaa ennustaa oikein, niin kuin minä teen 😀☺😏😉🎇🎆👻🎂🎁

        Jonninjoutavaa lässytystä, mutta jos se elämääsi auttaa niin anti mennä vaan.


    • Olet julkaissut niin hurjasti materiaalia että kai joku osuu paikalle.

      Julkaiseppas jotain nimimerkillä, olisi uskottavampaa.

      • Anonyymi

        Jos heittää kaikki mahdolliset luvut niin joku osuu oikeaan, niin entä sitten? Ei mitään.


        Mitä jos heittää vain yhden luvun ja se osuus oikeaan, mitä sitten? Ei mitään, kukaan ei usko sitä lukua oikeaksi, ja vaikka se luku oikea olisikin, niin sen arvaaminen on säkää, ei taitoa.

        En pysty näkemään näiden lukujen arvailemisesta mitään hyötyä, etenkin kun perustelut on "musta tuntuu sellaselle". Ja vaikka pidempiä perusteluja joku esittäisikin, nekin on tässä markkinatilanteessa 100% arvauksia.


    • Anonyymi

      Kyllä vaan meikäpoika taisi olla oikeassa. Kuukauden kuluttua juhlitaan. Onhan kaikki longeilla mukana? Itsellä on 20x-tuote salkussa. Vola meni alas ja on muodostunut laaja sekä kestävä tunneli aina tuonne mainitsemiini lukemiin saakka. Ei tässä mitkään talouden konkurssiaallot tai muut miinusluvut mitään haittaa!

    • Anonyymi

      Vihonviimeinen ja maanpetoksellinen teko olisi maksaa verovaroista pörssiyhtiöille, eli varat siirtyisivät suoraan osakkeenomistajille. Siitä oli näyttöä vuosia sitten kun Viking jakoi heti avustukset osakkaille. Pörssiyhtiöitten tappiot tulee kokonaisuudessaan kattaa omistajilta, näin vastuun pitää mennä tietenkin

    • Anonyymi

      Tuo tarkoittaisi, että pörssin nousisi yhteensä 1,5 kuukaudessa 60%. Taitaisi olla aikamoinen ennätys, joten epäilen että tapahtuu.

    • Anonyymi

      Edelleen aikataulussa. Tällä viikolla rikotaan jo 2800 pisteen raja.

      • Anonyymi

        2875 päätöksessä pe 17.4.


    • Anonyymi

      Pörssikurssit tulee tippumaan siihen tasoon mitä oli Lehmanin aikaan eli 2 kertaa sen mitä nyt ollaan tiputtu tullaan vielä alaspäin.
      Viimeiset 10 vuotta on ollut täyttä höttörahan aikaa. On elvytetty 0 korkoisen rahan turvin joka ei missään muotoa ole todellisuutta.

    • Anonyymi

      Myin longit torstaina ja nettosin hyvät voitot. Nyt katsotaan pari päivää ja jos jatkaa vaan ylös niin laitetaan uudet sisään.

    • Anonyymi

      Perjantaina tulee olemaan 3000p ja sen jälkeen onkin ruhtinaalliset 2 viikkoa aikaa nousta enää tarvittavat 13%. Näin se vaan menee!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      83
      6422
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      445
      4484
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      63
      3654
    4. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      116
      2335
    5. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      136
      2291
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      22
      1036
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      980
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      45
      892
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      90
      820
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      725
    Aihe