haluan kuolla

Anonyymi

ihmissuhteet kariutuu, ahistaa kaikki, etäopiskelu menee päin vittua, ahistaa koko ajan, huumeet pilaa pään, itsetuhoset ajatukset koko ajan mielessä, haluan kuolla, pitää valvoa myöhään etten herää aikaisin, joka päivä samaa paskaa, taistelua minuutti minuutilta, haluan pois, haluan uneen enkä enää ikinä herätä, vihaan itseäni, vihaan kaikkea, vihaan ihmisiä, en kestä olla selvinpäin.

mutta silti jatkan... en tiiä miksi... mitä teen
elämäni on merkityksetöntä.
halusin vaa tänne kirjoittaa kun ei oo ketää kelle puhua

5

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuules minkä ikänen olet ja mistä päin?

    • Äläs kuules vielä luovuta siellä!!! Ei se elämä loputtomasti ole synkkää jos vaan tekee paljon sen eteen! Ja entä jos se kuoleman jälkeinen '' elämä '' olisi vain vielä entistäkin kurjempaa? Sitä kukaan ei voi meille sanoa täysin varmasti, mutta sen voi moni sanoa että tostaki suosta sä voit vielä nousta! Kyl säki saat tästä elämästä vielä oikeest paljon irti, jos vain sitä OIKEASTI haluat!

      Jos kaipaat tai haluat kuuntelua ja keskustelua kanssani asiaan liittyen, miten minä itse uskon että voisit päästä asiasta yli nii laita viestiä: [email protected]

      Tarkoitukseni on siis jakaa sellaisia asioita, jotka tiedän piristävän monen tutun masentuneen/istetuhoisen mieltä.
      Yritä vielä!!!

      • Anonyymi

        kiitos


    • Hei sinä viestiketjun aloittaja,

      on tärkeää, että tulit kirjoittamaan tänne palstalle. Joskus pahan olon purkaminen ja asioiden ääneen sanoittaminenkin voi helpottaa oloa hetkeksi. Olen pahoillani, että joudut olemaan isojen asioiden ja ajatusten kanssa yksin. Se on varmasti ihan äärettömän raskasta.

      Kirjoitat, että sua ahdistaa koko ajan, itsetuhoisuus pyörii päässä, elämä tuntuu merkityksettömältä ja että vihaat kaikkea, myös itseäsi. Kuulostaa siltä, että sulla on tosi paha olla. Siihen pahaan oloon olisi todella tärkeää saada apua. Halusin tulla vain sanomaan, että muistathan, että sulla on oikeus hakea ja saada apua sekä oikeus voida hyvin. Ikinä ei oo liian myöhäistä hakea apua, vaikka oma elämä voikin itsestä tuntua jo menetetyltä.

      Kirjoitat, että jatkat silti elämää, vaikket tiedäkään miksi. Joskus on vaikeeta keksiä syitä elää. Siksi sekin on jo tosi arvokas asia, että kaikesta huolimatta koittaa jaksaa, vaikkei millään jaksaisi jatkaa eikä edes tiedä, miksi jatkaa.

      Me Pelastakaa Lapsilla tarjoamme lapsille ja nuorille tukea Whatsapp-pohjaisessa palvelussa, numerossa 0504780951. Osaavat työntekijät Pauliina ja Lauri vastaavat viesteihin arkisin 24 tunnin sisällä. Voit lukea lisää: https://www.netari.fi/netari-wa/. Jos haluat ottaa yhteyttä, sinua autetaan mielellään tilanteesi selvittelyssä ja asioiden käsittelyssä sekä ollaan apuna avun hakemiseen liittyvissä asioissa. Kaikki viestit ovat luottamuksellisia.

      Lisäksi meillä on chat osoitteessa www.netari.fi, jossa vastaamme su-to klo 18-21. Siellä voit jutella anonyymisti mielen päällä olevista asioista luottettavien aikuisten kanssa. Kaikki palvelussa vastaavat aikuiset ovat Pelastakaa Lasten kouluttamia työntekijöitä tai vapaaehtoisia.

      Toivotan sulle paljon voimia ja jaksamista. Olet arvokas ihminen ja ansaitset paljon parempaa kuin päihteiden ja itsetuhoisuuden tummentaman elämän. <3

      t. Minerva/Pelastakaa Lapset

    • Skipidimelanie

      Voi raukka sinua:( ymmärrän. Minäkin vain haluan kuolla, en ikinä herää. Mutta kannattaa kertoa esim kuraattorille, psykologille, terapeutille tai jollekkin vanhemmalle. Älä luovuta. Kestät vielä. Tiedän sen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2627
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      860
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe