Sille pitää antaa turvapaikka, oleskelulupa ja kansalaisuus asettua ihmisiin. Hallitushan on ollut tuollaisella linjalla alusta saakka. Vai onko ääni muuttunut muutoin kun mitä nyt Uuttamaata on hieman irrotettu muusta suomesta?
Koronahan on maahanmuuttaja
Anonyymi
8465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 84
Vanhimmat
Olisi parempi pitää typerät "neronleimaukset" ominaan.
Minä+pidän+huumorista.+Toisin+kuin+90+%+palstasta+ja+suomalaisista+ei+ymmärrä+sitä.
Se mikä toiselle on huumoria, voi toiselle olla mautonta tai vaan yksinkertaisesti lapsellista.
Oliko huumorisi hautajaisissa väkeä paljonkin?
Entisenä sotilaana KM harrastaa tietenkin sotilahuumoria.
Kolmen maailman ohuimman kirjan listalle mahtuva "Saksalaisen sotilashuumorin kolme vuosisataa" ei vie hyllystä paljoa tilaa. Kaksi muuta olivat Biafralainen keittokirja ja Italialaisten urotyöt toisessa maailmansodassa.
Voi kun me kenraalit naurettiin.
Koettakaa nyt ihmeessä vaikuttaa omalta ja tuntemienne ihmisten osalta siihen, että saadaan mahdollisimman pian hengityssuojainpakko kaikille, niin loppuu koronaviruksen tahaton levittäminen ja tartunnat!!!
No mutta. Asiantuntijathan ovat toivottaneet päiväkausia, että hengityssuojain on hieman kuin turhake eikä mikään taudin estäjä. Miksi pitää suojainta jos ei saa lähentyäkään ketään. Ei ne pisarat lentele liian kauaksi.
Yksioikoisia neuvoja ei ole annettu missään. Pese käsiä, desinfioi käsiä, älä desinfioikaan, pidä metri, pidä kaksi metriä, kolme metriä väliä. Käytä suojakäsineitä, älä käytäkään koska niihin voi tarttua bakteeri ja joutua sinuun kun tunget käsineen suuhusi....
Hengityssuojaimista on edelleen pula vaikka varmuusvarastot on avattu. Eiköhän säästetä ne tuonne sairaaloihin heille jotka koronan kanssa oikeasti kamppailevat oman terveytensä puolesta.
Pakko vähätellä, jos ei niitä ole. Huonoista lausahduksista eivät ihmiset viisastu.
Sini-tuotteella on kertakäyttömuovisormikkaita 10 kpl pakkauksessa. Tämä tiedoksi, jos tarve. Ostin varuiksi, kun rempan jälkeen pitää siivota.
Beng
Rakennus pöly on hienojakoista. Muista että se tunkeutuu joka rakoon ja paikkaan. Myös seinien pintoihin.
.....joka rakoon ja paikkaan.....
Tuo onkin ajankohtaista. Remppamiehet tuskin tarttuvat edes kihveliin ja harjaan!
Beng
S-marketista saa ostaa kertakäyttökäsineitä 50 kappaleen pakkauksessa parilla muutamalla eurolla.
Niin. Tenkkapoo pestäkö sitten kädet hansikkaat kädessä vai ilman? Vai molemmilla tavoilla?
Molemmilla väittäisin, jotta voi vetäisi terveellisesti rukkaset naulaan -> roskiin.
Beng
Hirveitä kirjoitusvirheitä ....jotta voi vetäistä...
Kannattaa samalla pestä hanatkin, jotta voi sitten paljain käsi taas koskettaa.
Beng
Ei saa nauraa.
Mutta jos rukkaset on naulassa, ei voi pestä hanaa ja lavuaaria paljain käsin, ettei saa pöpöä. Myös kylpärin lattiaan on syytä kiinnittää huomiota. Ja suihkuverhoon jos sellainen on.
Kpronalla on suomessa turvapaikka, ei edes testata ja ei ole laboratorioita että voitaisiin varmistaa testin tulos. Kuka tietää montako labraa jotka pystyvät testaamaan,
Corona on maahanmuuttaja jolle tulee hallituksen antaa turvapaikka ja oleskelupupa. Sitä suojellaan ja vartioidaan, kuin saimaan norppaa ja kuuttia.
Vaarana on myös, että corona vieraslajina syrjäyttää koronan, jota Suomessa on kotoperäisenä.
Ps. Kuutti on Saimaan norppa.
Korona on myös paperiton ja hiihtelee ilman tukikohtaa ja asuntoa pitkin suomea, asettuen mihin vaan kotiin tai liikkeeseen. Kirkkojakaan korona ei kavahda saati Alkoja.
Tutkijat eivät ole kertoneet, mikä on korona määrä ja tartuntariski ilotaloissa?
"Tutkijat eivät ole kertoneet, mikä on korona määrä ja tartuntariski ilotaloissa?"
Entä tavallisissa huviloissa?
... tai surutaloissa, työväentaloissa ja kaupungintaloissa?
Seurojentalolla ei nyt ainakaan tanssita, eikä haetar niin haikeesti soi.
Korona on "muuttanut" kaikkialle maapallolla. Ei yksin Suomeen.
Eräitten suomalaisten näkökulma on aika suppea.
Kumpi on pahempi koronavirus vai matu,
Vanhan laulunrenkutuksen sävelellä:
Kumpi ompi pahempi, virus vaiko busmanni.
Olen ottanut asiasta selvää, persu on pahempi.
Vanhan laulunrenkutuksen sävelellä:
Kumpi ompi pahempi, virus vaiko busmanni.
Olen ottanut asiasta selvää, persu on pahempi.
Rasistisesta näkökulmastasi poiketen se oli hallitus ja vihervassarit jälkijunissa kun päästivät koronan suomeen. Persut varoittivat.
Persutkaan vaikka olisivat olleet yksin hallitsemassa kaikkea eivät olisi pysäyttäneet koronaa rajalle. Lapsellista kuvitellakkaan sitä.
Suomen hallitus on toiminut etupainotteisesti, toisin kuin suurin osa Euroopan hallituksista. Tosin Suomen tilannetta on auttanut se, että tauti tuli meille myöhemmin. Millään keinoilla ei viruksen tuloa Suomeen olisi voitu estää. Ainoakaan maa ei ole siihen kyennyt.
Persut ovat räkyttäneet jälkijättöisesti vaikka mitä ja vaativat populistisia ulostuloja hallitukselta, johon hallitus ei onneksi ole sortunut. Kukahan se esitti, että rajat olisi pitänyt laittaa kiinni kuukausi sitten, kun Suomessa ei ollut kuin se Kiinalaisen turistin tapaus?
Persut olisi sulkeneet lentoaseman tarkkailuun. Mutta sehän ei sopinut hallitukselle koska idea oli persujen.
Vaikka lentoasemaa kuinka tarkkailtaisiin korona pääsee läpi.
Näin sisäministeri vielä viikkoja sitten vaati turvapaikan hakuoikeutta kaikille mahdollisille ja tuloa Suomeen. Ottaisiko Ohisalo Koronaisen "turvapaikan " hakijan kotiinsa?
Vaatiko hän? Minusta hän totesi että turvapaikanhakuohjeet säilyvät ennallaan, niihin ei tule muutosta ja varmasti sinäkin ymmärrät että tämä ei ole pelkästään Ohisalon linja vaan takana on isommat porukat, ohjeistukset ja lainsäädäntö näissä kuten muissakin hallituksen toimissa.
Valitettavasti täytyy nyt sanoa että kommenttisi on lapsellinen.
Ei ole vaatinut vaan totesi että muuttuvat ohjeet eivät koske turvapaikanhakumenettelyä, se säilyy ennallaan. Rimanalitus arvo.e. Enpä olisi uskonut sinusta.
Koska lakia ei siltä osin muutettu, Ohisalo totesi vain vallitsevan käytännön.
Olisi ehkä kuitenkin ollut fiksumpaa jättää sekin sanomatta. Tiesi varmasti ärsyttävänsä joitain ihmisiä, eikä kai niitä irtopisteitä hirveästi herunut toiseltakaan laidalta.
KM.
Voi olla. Mutta ihmeen fiksusti tämä viisikko on käyttäytynyt ottaen huomioon mitä kuraa on niskaansa saanut ja turnausväsymyskin jo varmasti painaa.
Hyvä on ollut naisten kestävyys kovassa paineessa. Tainneet yöunet jäädä vähiin kun sata asiaa on niskassa ja vastuu kova. Nostan hattua, kuten myös koko terveydenhoitohenkilöstölle. He tekevät vastuunalaista työtä vaativissa olosuhteissa. Kotisohvalta on helppo arvostella.
KM.
Aika erikoista tuollainen "naisviisikon" esiintunkeminen ja holtiton kehuminen, kai siellä niitä ministereitä lien muutama muukin?
Sovinistista tuollainen.
Onko tullut mieleesi, että naisministerit edustavat juuri niitä hallinnonaloja,
jotka ovat vastuussa useimmista asioista tässä korona-tilanteessa ?
Esillä ovat olleet kyllä muutkin ministerit tarvittaessa
mm. Lintilä ja Kaikkonen.
On tullut mieleen. Ja ovat vastuussa suurimittaisen virheen tekemisestä lentokentällä
ja silti heitä vaan tolvanat kehuvat suut vaahdossa.
"Holtiton kehuminen" :D
Eikö kehuja piä antaa siinä kohti missä siihen on aihetta? Suomessa varsinkin kehuminen on harvinausta, räksyttäminen sen sijaan normisuomalaista. Täällä ei ollla kateellisia vain parvekkeen kukkaloistosta :DD.
Joo ja Harakka.
Ihme janttautuja :DDD
"Sovinistista tuollainen."
Taas väärin. Se olisi feminististä. Mutta kuten sinulle selitettiin, tiedotustilaisuudessa ovat ministerit, joiden hallintoalasta on kyse.
Vain tervattu aita puuttui.
Hä. Eikös se laulu ollu variksista :D.
Ano 18:27
Niin paljon kuin vihaatkin tätä hallitusta ja sitä moitit jatkuvasti
niin hallitus toimii THL:n asiantuntijalausuntojen ja arvioitten mukaan.
Ei hallitus yksinään voi päättää mitään.
Aivan, lakipykäliä noudattaa ja olla perusteet kaikkiin toimiin.
Ihmisiltä ei voi riistää vapautta noin vain kun he esim. lentokoneesta ulos tulevat.
Laulu variksista, istumisesta, aidasta, lentämisestä ja Silpatin Seijasta on eri juttu.
Harakka kun yrittää päästä pois tervatulta aidalta, niin jos nokan saa irti, pyrstö juuttuu ja päin vastoin. Tämä on kesympi versio miehestä, pitkospuista, sudesta ja karhusta. Yhden ongelman ratkaisemisyritys johtaa toiseen.
En muuten vieläkään ymmärrä, mitä se Seija Silpatti siinä varislaulussa teki. :-(
MK.
Lentokenttähommassa taisi käydä kuten vanhassa sanonnassa. Mitä useampi kokki sen huonompi soppa.
Hallitus antoi ministeriöille ohjeet siitä, että lentomatkustajat pitää opastaa karanteenin kaltaisiin olosuhteisiin 14 päiväksi.
Yle kertoo hyvin, mistä oli kyse:
"Lentokenttä on kuitenkin solmu, jossa toimivalta on monella eri viranomaisella, eikä kukaan ottanut hallituksen karanteenipäätöksestä vastuuta. Vaikka sisäministeriö ohjaa rajavartijoita, valtiovarainministeriö tullia, valtioneuvoston kanslia Finaviaa ja sosiaali- ja terveysministeriö antaa karanteeniohjeita, kukaan ei lopulta vastannut siitä, että pidemia-alueilta tulijat eivät liikkuisi muun väen parissa.
Perjantaina asia ratkaistiin valtioneuvoston turvallisuusjohtajan johdolla. Lentokentältä on nyt tarjolla valtion kyyti kotiin tai karanteenimajoitus."
Eli hallitus oli antanut määräyksen, mutta viranomaisten vastuunjako tökki. Ei mitenkään poikkeuksellista. Tuollaisten takia viranomaisyhteistyötä harjoitellaan, mutta ilmeisesti tuokkaista keissiä ei Hesan kentällä oltu treenattu.
KM.
Edellinen kommenttini ei tietenkään tarkoittanut, etteikö Ano 19:36 olisi ollut aivan oikeassa. Nyt vaan jäi se tiukka ohjeistuskin puuttumaan.
Aaaaa. :D. Nyt häytyy sanoa että en ollenkaa ole ollu kiinnostunut politiikasta, en edes seuraa sitä muutoin kun nyt kun tämän koronan aiheuttamia erikoistoimia.
En tiedä Harakoisya enkä muistakaa persuista. Nyt on vaan hämmästyttänyt tämä taso millä täällä Suomi24:lla esimerkiksi hallituksesta ja thl:stä puhutaan. Ja mihin tyyliin. Anonyyminä kun in helppo syytää paskaa. Tohtisivatko omalla nimellä ja naamalla. Enpä usko.
Hytynee jatkossa alkaa kuitenki seuraamaan eduskumnan täysistuntoja kunhan tämä korona on selätetty.
Viittasin keskustelua, kun Turkista ohjattiin Kreikan rajalle pakolais lauma. Ohisalon lausunnon mukaan nämä olisi pitänyt päästää.
Eikö lentokentän henkilöstöltä vaadita mitään? Finskin johdolta?
Beng
Finskillä on hyvin vähän sanomista lentokentän asioihin, vaikka se Finavian palveluja käyttääkin. Soppa johtui siitä, että itsenäisiä toimijoita oli liikaa ja koordinointi puuttui.
Kyseessä on useille työpaikoille tuttu "joku hoitaa" ilmiö. Kun asia ei selvästi kuulu kenellekään ajatellaan helposti, että joku hoitaa ja niin se jää hoitamatta.
Tiedän pienehkön työyhteisön, johon valittiin viikoksi kerrallaan viikon Joku, joka hoiti epämääräiset hommat.
KM.
Siis. Tavallaan huomataan, miten haavoittuvaiia jotkut toiminnot ovat, kun tuo mainitsemasi koordinointi puuttuu. Kaikki menevät toistensa selän taakse. Mutta peräänkuulutan aivojen käyttöä ja suun avaamista.
Eikö kukaan muka ole osannut ääneen ihmetellä kentillä, kun ihmiset päästettiin matkoillensa eikä vaadittu siirtämään/peruuttamaan niitä.
Olisihan voinut olla jokin toisenlainenkin uhka. Tässä täytyy kysyä, että onko maan pääkenttä täysin pihalla olevien valvonnassa tai onko sitä.
Beng
Ensinnäkin Ohisalo ymmärtääkseni meni ulkoministerin tontille. Toisekseen Kreikan ja Turkin välisissä neuvotteluissa EU neuvottelee muissa foorumeissa. Seutulan lentokentän kautta tulee hallitsemattomasti korona sairaita vapaasti. Hoitaisi Ohisalo tämän asian kuntoon.
Eiköhän se ole jo hoidettu. Nyt on terveydenhoitohenkilökunta ollut koneita vastassa jo pari päivää ainakin.
Sisäministerin olisi pitänyt järjestää poliisi operaatio Seutulan lentokentälle ohjaamaan Koronaa sairastavat karanteeniin , eikä laittaa poliiseja "orava partioon" pitkin metsäteitä.
Täytyisi tarkastella lakeja monipuolisesti. Esim. Turkin operoima Kreikkaan muutossa ollut joukko oli muuttamassa rauhassa olevasta maasta - ei sodan jaloista turvapaikkaa hakevia.
Jees. Ja kun Turkki sai EU:lta 3 miljardia viime torstaina erityiskokouksessa, se veti mamut pois rajalta (5700 mamua) hyvin nopeasti ja poltti niiden leirin. Nyt siellä ei ole ketään.
Kyllä korona on maahanmuuttaja. Tämän vuodenmaahanmuuttaja.
Maailmanvalloittaja paremminkin.
Vuoden lopussa korona palkitaan vuoden maahanmuuttaja mitalilla, ehkä jopa rokotteella.
Olkoonkin, että hätä rokote keksittäisiin tämän vuoden aikana, en ottaisi, koska ei ole ollut koekaniineja, mitä seurauksia rokote aiheuttaa? Mutaatio keuhkokuumeen tms.
Joopasen joo. Se luultavasti mutatoisi sinut....terveeksi.
Ei varmana parantaisi ketään.
Mihin perustat väitteesi?
KM.
Koronaa on kaikkialla maailmassa.
Suomalaisissa maahanmuuttajissakin ulkomailla.
Hallituksesta ei ole muuta sanottavaa kuin että viisikolla on ollut pahasti jälkivuotoa jo kolmen kuukauden ajan. Eivät osaa ehkäistä valumaa. Myöhässä kaikesta.
Mitähän "herkkua" uutta heillä on tarjolla tänään? Vain muodollisia kosmeettisia toimia?
Kolme kuukauttako? Miksi jatkat valehteluasi, kun faktat on helppo tarkastaa. Kiina myönsi vasta tammikuussa, että heillä yleensä edes on virusongelma. Virus kyettiin tunnistamaan uudeksi koronavirukseksi vasta kun viikko tammikuuta oli jo kulunut.
Wiki:
"7. tammikuuta Wuhanin paikallisen virusopin instituutin tutkijat antoivat virukselle nimen, 2019-nCoV.[3]
9. tammikuuta WHO kertoi, että kyseessä on uudentyyppinen koronavirus."
WHO:n ensimmäisestä tiedotteestakaan ei ole kulunut kolmea kuukautta. Olisiko hallituksen pitänyt käyttää selvännäkijää, kyetäkseen varautumaan jo 3 kk sitten?
"13. tammikuuta ensimmäinen tautitapaus todettiin Kiinan ulkopuolella; kyseessä oli Wuhanista 8. tammikuuta Thaimaan Bangkokiin matkustanut 61-vuotias nainen"
Vasta kaksi ja puoli kuukautta sitten ensimmäinen todettu tapaus Kiinan ulkopuolella.
"24. tammikuuta ... Ranskassa todettiin Euroopan kolme ensimmäistä tartuntaa"
Ensimmäiset kolme tapausta Euroopassa vähän reilu 2 kk takaperin.
Turha sinulle on yrittää järkeä puhua. Naisfobiasi ja deluusiosi hallituksen kyvyttömyydestä ovat aivan liian pahoja. Oikaisen kuitenkin karkeimpia valheitasi muita lukijoita ajatellen.
KM.
Viisikkovihasi hipoo naurettavuutta. Oletko joku fakki-idiootti ?
Sairashan tuo on. Ei tuo ole enää normaalissa sieluntilassa olevan ihmisen toimintaa.
Pää on ainakin vihan sumentama.
Vihaa ihmisiä, joita ei tunne ja jotka hoitavat parhaan kykynsä mukaan virkaansa. Syy vihaan on se, että kyseiset ihmiset ovat naisia ja kai väärästä puolueesta.
Jokainen voi itse tykönään miettiä, onko tuo enää terveen kirjoissa.
ai ketä sää niinku tarkoitat?
ai ketä sää niinku tarkoitat?
ai ketä sää niinku tarkoitat?
ai ketä sää niinku tarkoitat?
Rasismi on ainakin muuttanut yhden ihmisen päähän ja tekee tuhojaan
aivoissa kuin koronavirus keuhkoissa.
ai ketä sää niinku tarkoitat?
ai ketä sää niinku tarkoitat?
Kateus tekee samaa jollekin toiselle.
ai ketä sää niinku tarkoitat?
ai ketä sää niinku tarkoitat?