Hoh hoh!

Maamiez69

Kuulin tossa naapurilta hyvän jutun, kun tässä kylällä nyt asuu kaiken sortin ihmisiä.. Ja kuinka ollakkaan kyse on yhdestä sossusta joka on aina ollut kateellinen maajusseille ja metsänomistajille.
Noo tää kaveri peri muutaman hehtaarin vanhaa kuusitukki mettää. Ja kehuskeli, että nyt löydään rahoiksi. Tilas moton ja mettä vedettiin sileeksi ja jäi odottelemaan rahoja. Jonkin aikaa kului ja metsäyhtiöltä tuli erittely että kuinka paljon puuta oli ja mitä siitä maksetaan.

No summa oli kaverin mielestä aika pieni kunnes ajatteli että tämän täytyy olla 20% käsiraha että rahaa tulee jonkin ajan päästä paljon enemmän... No kyllä huvitti kun kaveri ihmetteli ja kävi naapurilta kysymässä että mikä on kun rahoja ei kuulu.. Näytti lappua ja naapurini sanoi: tässähän on se loppusumma.. ei sieltä mitään lisää enää tule. No ukko jäi suu auki eikä tietenkään uskonut vaan soitti metsäyhtiöön että tässä täytyy olla jokin vika..

Noo kaveri tuli uudestaan juttelemaan napurilleni ja sanoi, tuottaako tuo metsä todellakin noin vähän...

Ei se ole mikään ihme jos on paljon kateellisia maanomistajia kohtaan jos ajattelutapa on tämä.. Mutta minkäs näille sossuille voi kun ei ole minkään sortin käytännön kokemusta..

4

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kartsa

      se naama venähtää entistäkin pitemmäksi vielä,ennenkuin aukko on taimi vaiheessa.Nimittäin laikutus,taimet ja taimikon hoito tulee vielä maksamaan mukavan summan.

      • "ehkä" sitä alviakin vielä tilittämään.


      • Isäntä
        kawasaki250 kirjoitti:

        "ehkä" sitä alviakin vielä tilittämään.

        Edessä jos ei ole ilmoittautunut Alv. velvollisekti mutta yhtiöhän sitä ei enää maksa.


    • Sama kylä ?

      Eihän tuon "sossun" kuinkaan käynyt, mutta tiedän lukemattomia isäntämiehiä, jotka ovat erehtyneet lähtemään metsäkoneurakoitsijoiksi. Ne ovat oikein kultamunia firmoille. Viihtyvät hydrauliletkun jatkona pelkästä ajamisen ilosta. Taitoa todelliseen yrittämiseen ei ole, koska ei ole koskaan toiminut varsinaisena yrittäjänä. Kyllä siinä kuulkaa vuoden parin kuluttua metsä kaatuu. Nimittäin koneita hankkineen maajussin metsä ja taas parin vuoden kuluttua takuumiesten metsät. Sitten velkajärjestelyyn koko remmi ja lasku yhteiskunnalle.
      Kylläpä tuli halpaa puunkorjuuta firmalle ja lisäsi puukauppaakin.
      Sosialisointikin toteutui siltä osin, että se teidän kylän "sossukin" sai maksettavakseen osan niitä velkoja. Niin tietenkin me kaikki. Maaseutuyrittäjyys kunniaan, puukauppa käyntiin ja velat sosialisoitavaksi ! HOH HOH !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3240
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1482
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      159
      1265
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      51
      838
    Aihe