"– Tämä on hullu kokeilu 10 miljoonalla ihmisellä. Kertokaa edes, miksi teemme tämän. Minusta tuntuu tällä hetkellä, että meitä johdetaan kuin lammaslaumaa kohti katastrofia, Carlsson sanoo Guardianin noteeraamalla YouTube-videollaan."
"Ruotsin valtavirrasta poikkeava reagointi koronavirukseen on noussut viime päivinä puheenaiheeksi medioissa eri puolilla maailmaa.
Länsinaapuri on virallisesti kiistänyt pyrkivänsä laumaimmuniteetin ripeään rakentamiseen, mutta toimet viittaavat vastaavan kaltaiseen taktiikkaan: maan kouluja tai ravintoloita ei ole suljettu, ja julkisiin kokoontumisiinkin saa kerääntyä edelleen korkeintaan 50 ihmistä. Myöskään alueellisiin eristämisiin ei ole Ruotsissa ryhdytty."
"Kenties pisimmälle kritiikissään menee ranskalaislehti Le Monde, joka kuvailee juttunsa otsikossa Ruotsin toimia ”mitättömiksi” tai ”surkeiksi” [dérisoire] muihin maihin verrattuna. Artikkeli on viime viikolta, mutta Ruotsin linja on pysynyt sen julkaisunkin jälkeen pitkälti muuttumattomana.
– Eikö Ruotsi ota koronakriisiä vakavasti? kysyi puolestaan tanskalainen Politiken niin ikään viime viikolla.
– Meillä Pohjoismaissa on pitkältä ajalta paljon tietoa eristys- ja karanteenitoimien käytöstä tartuntatauteja vastaan. On todella outoa, että ruotsalaiset toimivat tämän tiedon vastaisesti, kummastelee norjalainen infektiolääkäri Bjørg Marit Andersen norjalaisen Aftenpostenin siteeraamassa Aftonbladetin jutussa."
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/6670e80f-a946-4558-8bab-6e0a0784842c
Ruotsin linja ihmetyttää maailmalla
2
77
Vastaukset
Tämä pari päivää sitten alkanut keskustelu osoittautuu oikeaksi ja tarpeelliseksi.
Uutiset naapurista kertovat sen.
Koronavirustilanne läntisessä naapurimaassamme on kääntynyt hälyttävään kasvuun. - Onko tilanne Ruotsissa jo karkaamassa käsistä.? Naapurimme kohtalo näyttää vaaralliselta.
Ruotsissa ei ole ymmärretty biostatistiikan toteutumista koronan kaltaisen epidemian yllättäessä maan. Kuinka tämä on mahdollista?
Biostatistiikka on tilastotiedettä, jonka avulla voidaan ennustaa varsin hyvin mm. erilaisten mikrobien leviämistä ja mahdollisten torjuntatoimien purevuutta leviämisen ehkäisemiseksi.
- Kysymys on pitkälti matematiikasta. Viruksen etenemisestä kertovat matemaattiset mallit kuvaavat järkyttävän hyvin epidemian kulkua mikäli yhtälöön/yhtälöihin sijoitettavat parametrit ja leviämisen herkkyyttä kuvastavat mallit on oikein valittu. Mm. Kiinan ja Italian epidemiaa tutkiessa on tärkeimmät tiedot mallintamisesta saatu tehtyä.
Matematiikka on eksakti tiede. Politikoimisella ja mielipidemittauksilla sitä ei voi muuttaa.
- Riittääkö Ruotsissa aika enää aloittaa sellaisia epidemian torjuntatoimia kuin kaikissa muissa Pohjoismaissa?
- Onko ruotsalaisten mahdollista enää tehdä äkkikäännöstä? Populaation sisäisen immuniteetin kehittyminen ei kulje siten kuin maan kansanterveystyön edustaja sitä kuvailee; sen verran tätä epidemiaa jo tunnetaan.
-Suomessa on todettu, että epidemian torjumisessa tärkein keino on käyttäytymisen muuttaminen! Sillä selvitään!- Anonyymi
Kymmenentuhatta ruotsalaista kuolee kuukaudessa, näistä tuhat koronaan.
Yli satatuhatta ruotsalaista kuolee vuodessa, näistä viisituhatta koronaan.
Viisituhatta suomalaista kuolee kuukaudessa, näistä 200 koronaan.
Yli 50 000 suomalaista kuolee vuodessa, näistä 2000 koronaan.
Ruotsin talous selviää lähes vaurioitta. Suomen talous lamautettu, toipuminen kestää ainakin 5 vuotta. Konkursseja, työttömyyttä, hajonneita perheitä, itsemurhia, koululaisten ja opiskelijoiden etäopetuksen (=epäopetus) jäljiltä entistä enemmän pudokkaita, jne jne
Ruotsi - Suomi : 6 - 0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p595940Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "793369Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242581No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402145- 202095
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61649Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83124281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201226Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811085