Koronanan vaikutukset vievät meidän samanlaisiin oloihin kuin Ruotsin vallan aikana

Teemu Keskisarjan kolumni: Liikkumisrajoitukset ja sisäänlämpiävä kyhjötys synnyttivät suomalaisen kulttuurin"

"Pimeissä pirteissä ilman mitään rahoitusta virisi kaikkien aikojen kulttuuriprojekti, kirjoittaa historioitsija Teemu Keskisarja."

"Kustaa Vaasa moitti suomalaisia laiskureiksi, jotka eivät talvisin viitsineet edes avantoja hakata kalastusta varten. Kuningas oli tuskin itse kokeillut huhkimista ryysyisessä koltussa, hirmupakkasessa ja vyötärönvahvuisessa hangessa. Rahvas tiesi, että äärioloissa harva työ tuotti ravintoa enemmän kuin kulutti.

Paukut kannatti säästää kevääseen, vaikka aika kävi pitkäksi viheliäisissä sisätiloissa.

PERUSIHMISET asuivat 1800-luvulle saakka savutuvissa, joissa valaistus ei ollut prioriteetti.

Puiset seinäluukut pysyivät kiinni, jottei lämpö karannut harakoille. Sisäänlämpiävää uunia oli vaikea säätää. Asukkaat hikoilivat ilkosillaan ja hetkeksi jäähtyivät käydessään tarpeilla ovensuussa. Keuhkokuumeet ja ”slaageiksi” merkityt kuolinsyyt johtuivat usein pätsin ja syväjäädytyksen välisistä hyppäyksistä.

Ahdasta oli ja likaista siitäkin syystä, että elikoita otettiin viereen eläviksi pattereiksi.

Kasvitieteilijä Carl von Linné havaitsi 1700-luvulla, että monet suomalaiset hoipparoivat katkuisesta sisäilmasta ja silmäpasko-sairaudesta sokeutuneina. Perusterveys ei muutenkaan edistynyt savutuvissa. Kyhjöttäjillä oli ruskea iho ja ”sienimäisen” löysä keho.

SÄÄN säätämien liikkumisrajoitusten puitteissa ja maha tyhjänä hoidettiin karja, polttopuut ja käsityöt. Mitään ylimääräistä ei kannattanut yritellä ennen kantohankia. Miten suomalaiset käyttivät monen kuukauden pimeän luppoaikansa?

Puhumalla, runoilemalla, laulamalla, lausumalla, keksimällä satuja, arvoituksia, ennustuksia ja kaskuja sekä kertomalla merkillisiä tositapauksia.

SELVIÄISIKÖHÄN kukaan korona-erakko tästä haasteesta: Viihdytä kivulloista äijää tai muijaa ja viittä jalkineetonta mukulaa 15 neliön huoneessa 15 tuntia vuorokaudessa pelkällä äänelläsi! Kun ihmiset kuuntelivat loputtomiin toistensa juttuja, niiden piti olla hyviä, ainakin välillä. Muuten joka talvi olisi sattunut satoja kirvesmurhia.

Luonnon pakkolomauttamilla sisäänlämpiävillä metsäläisillä oli sana hallussaan. Sen tajusivat myöhemmät kirjoitustaitoiset sukupolvet. Suomen kirjallisuus ei perustu lainoihin ns. sivistyskansoilta vaan kotoperäisiin talvi-iltain tarinoihin. Nimenomaan suullisesta perinteestä ammensivat parhaat kirjailijat Elias Lönnrotista ja Aleksis Kivestä alkaen.

RAHVAAN sanataide oli kustannustehokkainta kulttuuria, viihdettä ja mielenterveystyötä, se ei maksanut kenellekään mitään. Vaikea sitä oli verottaa tai leikatakaan.

Joskus esivalta tuskastui sisäänlämpiämisen talousvaikutuksiin. Suomalaiset vain makoilivat uuninpankolla ja tuhlasivat polttopuuta. Elämäntapa heikensi Suuressa Pohjan sodassa Ruotsin valtakunnan huoltovarmuutta.

Siitä syystä Turun Akatemian kaunopuheisuuden ja pyhien kielten professori Israel Nesselius vaati Suomeen saunomiskieltoa."

Oi se vanha hyvä Ruotsin aika 😂

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006465672.html

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huippututkijan mielenkiintoinen kirjoitus. Näitä helmiä kannattaa lukea kokonaan.

    • Anonyymi

      Niin? Melkoista suomalaishalveksuntaa tuo teksti on. Koska se oli hyvin yleistävää ja leimaavaa.

      Keksi-ajalla ei eri maiden rahvaat paljoa toisistaan eronnut. Toki suomalaist olivat heikossa asemassa Ruotsin sorron ja riiston takia.

      • Anonyymi

        Suomalaisten heikot olosuhteet johtuivat valloittajien väkivallasta ja riistosta. Kustaa Vaasa ja seuraaja kannustivat verohelpotuksilla suomalaisia asuttamaan mm. Pohjois-Savoa. Kasket kaadettiin ja pellot raivattiin. Sen jälkeen talonpoikia ajettiin skotlantilaisten palkkasotilaiden avulla ulos kodeistaan, jopa yötä myöten hangille.
        Maat ja pellot annettiin aatelisille.
        Sittemmin näitä tilattomia tarvittiin ryöstetyille tiluksille rengeiksi, piioiksi, torppareiksi, mäkitupalaisiksi ja lampuodeiksi. Olot olivat usein kurjat. Syntyi myös loisväen ongelma.
        Samanlaista kehitystä oli muuallakin, myös Etelä- ja Varsinais-Suomessa, mutta olot olivat kurjimmat valtakunnan syrjäisimmissä kolkissa.
        Etelä- ja Keskipohjanmaa selvisivät paremmin johtuen kanssakäymisestä, sukulaissuhteista ja lyhyemmästä etäisyydestä emomaahan. Talonpojat olivat itsellisiä ja vauraampia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2822
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      356
      2600
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2335
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2204
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1733
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1639
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1526
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1405
    10. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1309
    Aihe