"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uutisoi Iltalehti 13 vuotta sitten yhdysvaltalaistutkimuksesta.
Tuota sitten käytettiin esimerkkinä yhteiskuntaopintunnilla, jossa harjoiteltiin mediakriittisyyttä.
Pikkupersu raivostui, ei siis ymmärtänyt koko aihetta. Ja tuli siten samalla todistaneeksi tutkimuksen väitteen todeksi.
Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
113
6798
Vastaukset
- AnonyymiUUSITässä aiheesta enemmän: https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011592063.html - AnonyymiUUSIEn tiedä ovatko konservatiivit tyhmiä, mutta nämä Laitinen, Mäkelä ja Sammallahti selvästikin ovat. 
- AnonyymiUUSIÄlä idiootti poFaa linkkejä Avaukseeni 
 ei siis ymmärtänyt koko aihetta. Ja tuli siten samalla todistaneeksi tutkimuksen väitteen todeksi
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:En tiedä ovatko konservatiivit tyhmiä, mutta nämä Laitinen, Mäkelä ja Sammallahti selvästikin ovat. Mäkelähän on maailman tyhmin Jani. 
 Siitä hän on myös ylpeä.
 
- Lausunto;"konservatiiviset arvot" uppoavat tosiaankin helpoimmin matalasti koulutettuihin. Siksi kansan yleissivistystä ei saisi päästää laskemaan. - AnonyymiUUSIInsinöörien suhteen ei vassuilla sitten ole hätää :))) 
- AnonyymiUUSINo tuosta "matalista" koulutetuista tulee niitä TYÖNTEKIJÖITÄ, jotka hoitava KORKEASTI KOULUTETTUJEN sotkut eli siistijöitä, roskakuskeja, rahtaavat tavaraa, että KORKEASTI KOULUTETUT voivat ostella kaikkea kivaa isoilla palkoillaan, mahdollistavat vanhusten (myös KORKEASTI KOULUTTEJEN äitien ja isien) asumisen kotona, pedevät pyllyjä, vaihtavat vaippoja ja kaikkea tuollaista työtä, joka ei KORKEASTI KOULUTETUILLE kelpaa. 
 Kuka ne työt sinun mielestäsi sitten tekisi ellei nämä matalasti koulutetut?
 Lisään vielä, että nuo tekevät paljon tärkeämpää työtä, kuin korkeasti koulutetut.
- AnonyymiUUSIHarvinaisen typerä lausunto. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:No tuosta "matalista" koulutetuista tulee niitä TYÖNTEKIJÖITÄ, jotka hoitava KORKEASTI KOULUTETTUJEN sotkut eli siistijöitä, roskakuskeja, rahtaavat tavaraa, että KORKEASTI KOULUTETUT voivat ostella kaikkea kivaa isoilla palkoillaan, mahdollistavat vanhusten (myös KORKEASTI KOULUTTEJEN äitien ja isien) asumisen kotona, pedevät pyllyjä, vaihtavat vaippoja ja kaikkea tuollaista työtä, joka ei KORKEASTI KOULUTETUILLE kelpaa. 
 Kuka ne työt sinun mielestäsi sitten tekisi ellei nämä matalasti koulutetut?
 Lisään vielä, että nuo tekevät paljon tärkeämpää työtä, kuin korkeasti koulutetut.No te yksinkertaiset persut ette tee mitään töitä, vaan pötköttelette Kelan rahoituksella.. 
- AnonyymiUUSIJep, ja ne paremmin koulutetut luopuvat suomalaisista arvoista ja kulttuurista. He häpeävät niitä, koska Suomihan on vastuussa myös orjuudesta. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:No te yksinkertaiset persut ette tee mitään töitä, vaan pötköttelette Kelan rahoituksella.. Ja sellaiset projektiot tähän aamuun 🤭 
- Anonyymi kirjoitti:- Jep, ja ne paremmin koulutetut luopuvat suomalaisista arvoista ja kulttuurista. He häpeävät niitä, koska Suomihan on vastuussa myös orjuudesta. - Lausunto: typerä heitto. 
- Anonyymi kirjoitti:- No tuosta "matalista" koulutetuista tulee niitä TYÖNTEKIJÖITÄ, jotka hoitava KORKEASTI KOULUTETTUJEN sotkut eli siistijöitä, roskakuskeja, rahtaavat tavaraa, että KORKEASTI KOULUTETUT voivat ostella kaikkea kivaa isoilla palkoillaan, mahdollistavat vanhusten (myös KORKEASTI KOULUTTEJEN äitien ja isien) asumisen kotona, pedevät pyllyjä, vaihtavat vaippoja ja kaikkea tuollaista työtä, joka ei KORKEASTI KOULUTETUILLE kelpaa. 
 Kuka ne työt sinun mielestäsi sitten tekisi ellei nämä matalasti koulutetut?
 Lisään vielä, että nuo tekevät paljon tärkeämpää työtä, kuin korkeasti koulutetut.- Lausunto: koulutustaso ei takaa yleissivistystä. Kyse on siitä, miten kykenevä ihminen on vaikkapa ymmärtämään lukemaansa tai arvioimaan tietoa kriittisesti. Kun ihninen tietää asioita, mikä tahansa väite ei uppoa. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Ja sellaiset projektiot tähän aamuun 🤭 Kiva kuinka persu hokee oppimaansa erikoista sanaa joka väliin. 
 Toistelee kuin pikkulapsi 😆
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Kiva kuinka persu hokee oppimaansa erikoista sanaa joka väliin. 
 Toistelee kuin pikkulapsi 😆Kiva, että pidät tuota sanaa erikoisena ja jatkat projektioita. 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Kiva, että pidät tuota sanaa erikoisena ja jatkat projektioita. 🤭 Hyvin todistat sinäkin tuon aloituksen tarinan tutkimuksen väitteen todeksi 🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Hyvin todistat sinäkin tuon aloituksen tarinan tutkimuksen väitteen todeksi 🤣 Hyvin todistat ettei sinulla ole medialukutaitoa 🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Hyvin todistat sinäkin tuon aloituksen tarinan tutkimuksen väitteen todeksi 🤣 Hyvin se pointti menee edelleen sinulta ohi 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Hyvin todistat ettei sinulla ole medialukutaitoa 🤣 Hyvin kyllä pikkupersuilet alkaessasi änkyttämään 😂 👍 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Hyvin kyllä pikkupersuilet alkaessasi änkyttämään 😂 👍 Hyvin kyllä et keksi mitään uutta sanottavaa ikinä 😂👍 
- AnonyymiUUSITässäLyhytLausunto kirjoitti:Lausunto: koulutustaso ei takaa yleissivistystä. Kyse on siitä, miten kykenevä ihminen on vaikkapa ymmärtämään lukemaansa tai arvioimaan tietoa kriittisesti. Kun ihninen tietää asioita, mikä tahansa väite ei uppoa. Vihervasemmiston kannattajiin on uponnut valhe maahanmuuton rikkaus kehitysmaista. He eivät ole kykeneviä itsenäiseen ajatteluun. 
- AnonyymiUUSIMihin tuo väite perustuu? 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Vihervasemmiston kannattajiin on uponnut valhe maahanmuuton rikkaus kehitysmaista. He eivät ole kykeneviä itsenäiseen ajatteluun. Samoin koronan aikana he luottivat sokeasti niihin naamarätteihin. 🤣🤣🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Hyvin kyllä et keksi mitään uutta sanottavaa ikinä 😂👍 Kirjoita välillä suomea. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Kirjoita välillä suomea. Siinähän vastattiin samalla ”kielellä”, kuupo. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:No te yksinkertaiset persut ette tee mitään töitä, vaan pötköttelette Kelan rahoituksella.. Voi kultapieni. Tiedätkö, että tämä persu on tehnyt töitä, oikeita palkkatöitä 16 vuotiaasta alkaen. Voitko kuvitella? Paljonko sulla on ikää? 
 Lisäksi olen saanut ja kasvattanut kaksi lasta, nämä nuoret aikuiset tekevät töitä! Eikö ole kummallista tänä päivänä, että ovat töissä, maksavat velvoitteensa tälle yhteiskunnalle ja maksavat pankeillensa omia asuntoja, autotkin on! Ajatella, mutta mitä sinä teet työksesi, onko sinulla oma (pankin) asunto, auto vai asutko kuppasessa vuokraluukussa meidän veronmaksajien piikkiin, kuljet kävellen??
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Voi kultapieni. Tiedätkö, että tämä persu on tehnyt töitä, oikeita palkkatöitä 16 vuotiaasta alkaen. Voitko kuvitella? Paljonko sulla on ikää? 
 Lisäksi olen saanut ja kasvattanut kaksi lasta, nämä nuoret aikuiset tekevät töitä! Eikö ole kummallista tänä päivänä, että ovat töissä, maksavat velvoitteensa tälle yhteiskunnalle ja maksavat pankeillensa omia asuntoja, autotkin on! Ajatella, mutta mitä sinä teet työksesi, onko sinulla oma (pankin) asunto, auto vai asutko kuppasessa vuokraluukussa meidän veronmaksajien piikkiin, kuljet kävellen??Heh. Ei persuja edes ollut olemassa, kun sinä kääkkä olit 16-vuotias. 
 Etkä ole tehnyt päivääkään töitä. Laiska paska kun olet 🤪
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Heh. Ei persuja edes ollut olemassa, kun sinä kääkkä olit 16-vuotias. 
 Etkä ole tehnyt päivääkään töitä. Laiska paska kun olet 🤪Heh. Sinä siis synnyit vihavassariksi 🤭🤣🤣🤣🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:No tuosta "matalista" koulutetuista tulee niitä TYÖNTEKIJÖITÄ, jotka hoitava KORKEASTI KOULUTETTUJEN sotkut eli siistijöitä, roskakuskeja, rahtaavat tavaraa, että KORKEASTI KOULUTETUT voivat ostella kaikkea kivaa isoilla palkoillaan, mahdollistavat vanhusten (myös KORKEASTI KOULUTTEJEN äitien ja isien) asumisen kotona, pedevät pyllyjä, vaihtavat vaippoja ja kaikkea tuollaista työtä, joka ei KORKEASTI KOULUTETUILLE kelpaa. 
 Kuka ne työt sinun mielestäsi sitten tekisi ellei nämä matalasti koulutetut?
 Lisään vielä, että nuo tekevät paljon tärkeämpää työtä, kuin korkeasti koulutetut.Tyhmistä tulee usein myös jääkiekkoilijoita. 
- Anonyymi kirjoitti:- Voi kultapieni. Tiedätkö, että tämä persu on tehnyt töitä, oikeita palkkatöitä 16 vuotiaasta alkaen. Voitko kuvitella? Paljonko sulla on ikää? 
 Lisäksi olen saanut ja kasvattanut kaksi lasta, nämä nuoret aikuiset tekevät töitä! Eikö ole kummallista tänä päivänä, että ovat töissä, maksavat velvoitteensa tälle yhteiskunnalle ja maksavat pankeillensa omia asuntoja, autotkin on! Ajatella, mutta mitä sinä teet työksesi, onko sinulla oma (pankin) asunto, auto vai asutko kuppasessa vuokraluukussa meidän veronmaksajien piikkiin, kuljet kävellen??- Lausunto: koeta aitten myös käyttäytyä aikuisen lailla. 
- Anonyymi kirjoitti:- Samoin koronan aikana he luottivat sokeasti niihin naamarätteihin. 🤣🤣🤣 - Lausunto: toivottavasti et kuulu siihen joukkoon, joka uskoo sokeasti erilaisiin netin huuhasivustoihin. 
- Anonyymi kirjoitti:- Vihervasemmiston kannattajiin on uponnut valhe maahanmuuton rikkaus kehitysmaista. He eivät ole kykeneviä itsenäiseen ajatteluun. - Lausunto: koeta aikuistua. 
- AnonyymiUUSITässäLyhytLausunto kirjoitti:Lausunto: koeta aitten myös käyttäytyä aikuisen lailla. Tai opettajan 👆 
- AnonyymiUUSITässäLyhytLausunto kirjoitti:Lausunto: toivottavasti et kuulu siihen joukkoon, joka uskoo sokeasti erilaisiin netin huuhasivustoihin. Toivottavasti kykenet kertomaan miten se naamarätti suojeli koronalta. 
 
- AnonyymiUUSIHöpö höpö, tuo tutkimus on takuulla asenteellisesti tehty. - AnonyymiUUSIPointti oli siinä, ettei pikkupersu ymmärtänyt oppitunnin aihetta. Se siis sai kilarit juuri median kertomuksesta, "osti" sen ilman kriittistä pohdintaa, jota on tarkoituksena harjoitella. 
 Tästä samasta syystä nämä persut uskovat salaliittoteorioita sun muita Suomen uutisia, MV-lehtiä jne.
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Pointti oli siinä, ettei pikkupersu ymmärtänyt oppitunnin aihetta. Se siis sai kilarit juuri median kertomuksesta, "osti" sen ilman kriittistä pohdintaa, jota on tarkoituksena harjoitella. 
 Tästä samasta syystä nämä persut uskovat salaliittoteorioita sun muita Suomen uutisia, MV-lehtiä jne.Vai oliko pointti sen artikkelin aiheessa? 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Vai oliko pointti sen artikkelin aiheessa? Heh. 
 
- AnonyymiUUSIPalstavasemmistolaisen älykkyysosamaaärä = samakuin kengän numero. 
 Vasemmistolainen, Kela maksukieltoon määrättävä.- AnonyymiUUSI🤣😂🤣😂🤣 persun paras rypistys 😭😭😭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:🤣😂🤣😂🤣 persun paras rypistys 😭😭😭 Ja tuo oli sinun 🤭🤣🤣🤣 
- AnonyymiUUSIOnko palstavassarin jalka tosiaan noin pieni (25)? 
 
- AnonyymiUUSIMikä tuossa on närkästystä aiheuttanut. Tunnilla on käsitelty aihetta joka on tosiasia. Ei kaikki ole älykkäitä ja viisaita sen näkee kun katselee ympärille. Onhan meidän eduskunnassakin eri tasoisia edustajia ja ministereitä. 
 Ei tarvitse kun kuunnella kyselytunteja ja kuunnella heidän puheita maakunnissa.- AnonyymiUUSIIdea oli tarkastella kriittisesti kyseistä artikkelia. Se jutun aihe oli sikäli sivuseikka, mutta eihän pikkupersu sitä hiffannut, kun on sieltä yksinkertaisemmasta päästä populaatiota. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Idea oli tarkastella kriittisesti kyseistä artikkelia. Se jutun aihe oli sikäli sivuseikka, mutta eihän pikkupersu sitä hiffannut, kun on sieltä yksinkertaisemmasta päästä populaatiota. Eli mielestäsi se kyseinen aihe oli vain sattumaa? Kukaan ei sitä valinnut… se vain ilmestyi sinne materiaaleihin. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Eli mielestäsi se kyseinen aihe oli vain sattumaa? Kukaan ei sitä valinnut… se vain ilmestyi sinne materiaaleihin. Heh. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Eli mielestäsi se kyseinen aihe oli vain sattumaa? Kukaan ei sitä valinnut… se vain ilmestyi sinne materiaaleihin. Mediakriittisyyttä pitää oppia yhteiskuntaopin tunnilla. 
 
- AnonyymiUUSITaidat olla aika yksinkertainen 🤭 
 Mitäpä veikkaat, että oliko siinä kuitenkin syynä se, että esimerkissä sattumoisin käytettiin oikeistolaisia? Mitään muuta esimerkkiähän aiheesta ei voi esittää…
- AnonyymiUUSITyypillinen persu-tuohtumus. 
 Syynä on FAKTA, joka ei miellytä ja sovi persun ennakkoluuloihin.- AnonyymiUUSI👆 tyypillinen vihavassari… mistään ei mitään tiedä, mutta pakko on vouhottaa 🙄 
- AnonyymiUUSIKatos demari trolli alias putinin vahtikoira. Tiesitkö että sakoo tuo putinin kädenjatke suomessa ei maksa lakkopäiviltä paljon paskaakaan jäsenilleen. Mutta sellaisiahan putin rosvot on..pistetään kaikki omiin taskuihin ja järkätään potkut jäsenillleen kuten esim. Tankki rytkönen ja paperiliitto tekee. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Katos demari trolli alias putinin vahtikoira. Tiesitkö että sakoo tuo putinin kädenjatke suomessa ei maksa lakkopäiviltä paljon paskaakaan jäsenilleen. Mutta sellaisiahan putin rosvot on..pistetään kaikki omiin taskuihin ja järkätään potkut jäsenillleen kuten esim. Tankki rytkönen ja paperiliitto tekee. Sellaiset projektiot putinistipersulla tänä aamuna 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Sellaiset projektiot putinistipersulla tänä aamuna 🤭 Sähän se uliset täällä joka päivä että ukrainaa ei saa tukea ja rajat auki jne. Onko putin viime aikoina lähettänyt sulle kiitokseksi venäjän hyväksi suomessa tehdystä työstäsi miljoona miljooona ruusua. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Sellaiset projektiot putinistipersulla tänä aamuna 🤭 Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Sähän se uliset täällä joka päivä että ukrainaa ei saa tukea ja rajat auki jne. Onko putin viime aikoina lähettänyt sulle kiitokseksi venäjän hyväksi suomessa tehdystä työstäsi miljoona miljooona ruusua. Heh, vai tuollaiset projektiot pienellä putinistipersulla tänä aamuna 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Heh, vai tuollaiset projektiot pienellä putinistipersulla tänä aamuna 🤭 Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 Pikkupersulla nyt projektiot pikkulapsiin 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Pikkupersulla nyt projektiot pikkulapsiin 🤭 Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 Projektori alkoi änkyttämään 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Projektori alkoi änkyttämään 🤭 Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 Vai sellaiset projektiot lapsipersulla tänä aamuna 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Vai sellaiset projektiot lapsipersulla tänä aamuna 🤭 Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Opit uuden sanan, jota hoet kuin pikkulapsi 🤭🤣 Lapsipersu oppi kokonaisen lauseen tänä aamuna 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Lapsipersu oppi kokonaisen lauseen tänä aamuna 🤭 Dementiademu oppi vain yhden sanan 🤭 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Dementiademu oppi vain yhden sanan 🤭 Orpo sanoi, että rajan voi avata. Putinin veljespuolue kokoomus. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Orpo sanoi, että rajan voi avata. Putinin veljespuolue kokoomus. Onko raja nyt avattu… demujen toiveesta? 
 https://youtu.be/quhNej6IPpY?si=CmWEltQnlxBjIXZc
 
- Epätoivoisia nämä räyhävasemmistolaisten yritykset kääntää asioita päälaelleen. Ironia on jo paradoksaalisella tasolla. 
 ☝️😏- AnonyymiUUSIViliseepä verbaalista vimmaa, vailla vähäisintäkään viileän viisauden vivahdetta. 
- Anonyymi kirjoitti:- Viliseepä verbaalista vimmaa, vailla vähäisintäkään viileän viisauden vivahdetta. - Sanopa muuta! 
- AnonyymiUUSIAina persut syyttämässä koulua ja mediaa. 
 
- AnonyymiUUSIKuten aloitus osoittaa ei medialukutaitoa useilla suomalaisilla ole. Älykkyys riittää juuri ja juuri lukemaan väitteen ja sehän on varmaan silloin totta. 
- AnonyymiUUSINiinkö ? 
 Arvoliberalismi, suvaitsevaisuus, ateismikin osoittavat uskonto / luterilaisuusfobista suhtautumista ja ennakkoluuloisuutta, sekä vääränlaista luonteen ylpeyttä ja pelkuruutta joka korostaa julkisuudessa suvaitsevaisia arvoja mutta tuomitseekin heti kaikki erimieliset, asiallista kritiikkiäkin kestämättöminä yhteiskunnan ja julkisen keskustelun moraaliseen keskiöön, arvostelunkin ulkopuolelle.
 Vastapuoli käytti ovelaa ja vanhaa kikkaa tuomita ennakkoluuloisuudesta erimielisiä ihmisiä ja näin vähentää mielenkiintoa kiusallisiin aiheisiin yhteiskunnassa.
 Tässä takaisin samalla mitalla muutamalla lauseella.
- AnonyymiUUSIEllei ole medialukutaitoa, on vaara että esimerkkiä pidetään todellisena. Siksihän koulu taitoa yrittää opettaa ja kun luin aamulla Hesaria ja kommentteja myös täällä, lukiossa ovat oikeassa, medialukutaitoa ei ole. Otsikon luku riittää yksinkertaisille ihmisille ja sieltä he todellisuutensa luovat. - AnonyymiUUSIJuuri näin. Tämä on todellinen ongelma ja johtaa ennemmin tai myöhemmin yhteiskunnan hajoamiseen omiin todellisuuksiinsa uskoviin ryhmiin. 
 
- AnonyymiUUSIOn nämä persut kyllä uskomattoman hitaita hoksaamaan mitään asioita. Ei voi kuin nauraa tuolle hitaudelle. Ja yksi kokoomuksen sarjaöyhöttäjäkin tarttui vielä samaan koukkuun. 
- AnonyymiUUSIKyllä lapsipersusta sentään leegoinsinööri tulee isona. - AnonyymiUUSIVauvademusta tulee isona lapsidemu ja sen jälkeen dementiademu eli vanhus. Aikuisuus jää heillä kokonaan väliin, kuten hyvin olet osoittanut. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Vauvademusta tulee isona lapsidemu ja sen jälkeen dementiademu eli vanhus. Aikuisuus jää heillä kokonaan väliin, kuten hyvin olet osoittanut. Mutta persujen Peltokangas ei osaa vieläkään ajaa autoa vaikka on jo monta vuotta harjoitellut. 
 Mikä vikana?
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Mutta persujen Peltokangas ei osaa vieläkään ajaa autoa vaikka on jo monta vuotta harjoitellut. 
 Mikä vikana?Et ole ajatellut kysyä sitä häneltä itseltään? Minä en häntä edes tunne. 
 
- AnonyymiUUSITodisti siinä sitten ymmärtämättömyydellään sen alkuperäisen väitteen todeksi. Voi rähmä. 
- AnonyymiUUSIVoi punatatti reppanaa..sähän olet niin viisas. Sun ei tarttee kuin miljoona kertaa täällä hokee samaa asiaa päivästä toiseen. Niin ehkä sitten sen muistat. - AnonyymiUUSIJa sieltä kuului älähdys... wuh wuh. 
 
- AnonyymiUUSIJoko sait punatatti uudet miljoona miljoona ruusua rakkaaltasi toveri putinilta. Putin toki muistaa samallatavalla myös sakoota ansiokkaasta työstä venäjän hyväksi suomessa. - AnonyymiUUSIPersut ovat ollet putinista ihastuksissaan esim. Huhtasaari 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Persut ovat ollet putinista ihastuksissaan esim. Huhtasaari Ja demujen Eero: 
 https://youtu.be/quhNej6IPpY?si=CmWEltQnlxBjIXZc
 
- AnonyymiUUSITähän sopisi hyvin se kauha ja pikkulusikka tarina, mutta olkoon. 
- AnonyymiUUSISoini puhu teevee7ssa, tais kertoo tästäkin hähmäsestä jutusta. En ole kyllä varma, voi olla että puhu ihan muusta, mutta kyllä se jotain siellä puhu. 
 Soinin puhe kuulosti kyllä maallisen korvaan seuraavan Suomen uskovaisen presidentin puheelta. Persu Soini seuraavaksi presidentiksi 💪
- AnonyymiUUSIMiten se persu onnistuikin ymmärtämään tuon niin väärin? 
- AnonyymiUUSITyhjäpäistä tulee vassareita. 
- AnonyymiUUSIAinahan persut on tiedetty idiooteiksi. 
 Hallapersut ovat hyödyllisiä idiootteja Putinille.- AnonyymiUUSISähän se ukrainan tukemista vastusta kiivaasti ja rajalakia.. me porvat kuule tuetaan ukrainaa putinisti vasikat ei. 
 
- AnonyymiUUSIVasemmistolaisuus on kuin kehitysvamma, siitä ei voi parantua. 
- AnonyymiUUSIPersut ottaa nyt huolella osumaa 🤣 - AnonyymiUUSIPunikki reppana raivonpartaalla vaikka esittää jotain muuta. 6kertaa toi putin punikki hommannut mulle eston tänne lyhyessä ajassa kun ei reppana kestä minkäänlaista totuutta sakoon ja putinin rakkaus elämästä. 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:Punikki reppana raivonpartaalla vaikka esittää jotain muuta. 6kertaa toi putin punikki hommannut mulle eston tänne lyhyessä ajassa kun ei reppana kestä minkäänlaista totuutta sakoon ja putinin rakkaus elämästä. Uliuli punikki uli 🤣😂🤣😂🤣 
- AnonyymiUUSINiin tekee. 
 
- AnonyymiUUSIEllei ole medialukutaitoa, on vaara että esimerkkiä pidetään todellisena. Siksihän koulu taitoa yrittää opettaa ja kun luin aamulla Hesaria ja kommentteja myös täällä, lukiossa ovat oikeassa, medialukutaitoa ei ole. Otsikon luku riittää yksinkertaisille ihmisille ja sieltä he todellisuutensa luovat. - AnonyymiUUSIolen vasta 13v enkä lukiossa, persut ovat tyhmempiä kuin isäni 
- AnonyymiUUSIAnonyymi kirjoitti:olen vasta 13v enkä lukiossa, persut ovat tyhmempiä kuin isäni Oletko siis tullut äitiisi? 😳 
 
- AnonyymiUUSIMää oon 0,5vuotias ja vassarit on antanut sielunsa putinille. - AnonyymiUUSIMä oon 0,3333-vuotias ja osaan jo jakaa kolmeen, kun isäpersu opetti sen III-kaljan avulla. Elämä on kovaa, mutta matematiikka virtaa geeneiss'. 
- AnonyymiUUSIPersujen mestari lähti parlamentissa venäjämielisten laitaoikeistoryhmään 
 
- AnonyymiUUSI"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia" 
 Valhe. Ihmiset on tutkitusti ihan yhtä ennakkoluuloisia tulotasoon ja älykkyyteen katsomatta. Ennakkoluuloisuus tarkoittaa kirjaimellisesti pelkkää empiiristen säännönmukaisuuksien havaitsemista sekä omien miljoonien vuosien evoluution tuloksena syntyneiden aistien luottamista.
 On tieteellisesti todistettu, että stereotypiat ja ennakkoluulot ovat usein hyvin tarkkoja kuvauksia todellisuudesta. Tietenkään tasa-arvo-nimiseen uskontoon kuuluvat uskovaiset eivät tätä halua myöntää, koska heidän humanistinen uskonto kieltää tällaisen vääräoppisuuden.
 Konservatiivisuus on taas objektiivisesti älykäs ideologia. Miksi muuttaa jotain, joka on kehittynyt emergentisti useiden sukupolvien elinaikana ja osoittanut toimivuutensa? Vasemmistolaisuus ja konservatiivisuuden vastustaminen taas ovat dialektiseen uskontoon uskovien pseudointellektuellien huuhaa-uskontoja, joilla ei ole koskaan ollut reaalitodellisuuden kanssa mitään tekemistä, ja sen takia nämä vassariaatteet ovat aina epäonnistuneet, kun taas konservatiiviset arvot ovat rakentaneet kaikki kansakunnat. Ette pysty kieltämään näitä objektiivisia ja tieteellisiä faktoja, tasa-arvouskovaiset vassarit.- AnonyymiUUSISiinä taas yksi vajakkipersu selittää kaikenmaailman tutkimuksista, mutta ei lainkaan mitään lähdeviitteitä laita, kun pentu jollain AI:llä viritteli kommenttinsa 🤣😂🤣😂🤣 
 
- AnonyymiUUSIPersuriikka sanoo, ettei yhdenvertaisuushommaan ruveta ja EU,:n komissio moittii sen vuoksi koko Suomea. 
 Persut haluavat irti Euroopan Unionista.
 Kuka meitä sitten paimentaa?- AnonyymiUUSIPutin myhäilee kun Euroopassa ääri- ja laitaoikeistot lietsovat eripuraa ja heikentävät yhtenäisyyttä. Se sataa putinin laariin. 
- AnonyymiUUSIOrpo ei pysty pitämään persuja kurissa ja omassa puolueessaankin on persukoiden tyyliä. 
 
- AnonyymiUUSIHallapersuissa myös melkoisesti sivarihomoja. 
- AnonyymiUUSIYmmärtääköhän persut, että he ovat yleinen naurun aihe Suomessa? Kun koneet tekevät työn tekemisen tasa-arvoisemmaksi, niin yhä pellet haluavat pitää kiinni -mies päätteisistä ammattinimikkeistä. 
- AnonyymiUUSI😂😂😂😂 tutkipaapa lähi historiaa....Kanadasta iläloppuja paperikoneita, Saksasta ilmatilaa, Saksan kaasu yhtiö, Italian remontti rahat.. ...😂😂😂😂 
 Tyhmää kanssa ja se ei kirjoittelemalla miksikään muutu.
 Turha tyhmien on nytkin Ministeri Juustosta kirjoitella.😂😂😂
- AnonyymiUUSIJoko oot saanu putinilta kukkasia homppeli demari trolli. 
- AnonyymiUUSIJoillain pösilöillä on sellaisiakin ennakkoluuloja, että tänne haalitut 70-äo:n vuohineuvokset olisivat hyödyksi Suomen taloudelle. 
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset819582
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1126489
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906017
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään454091
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi794015
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483995
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503689
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133070
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi573060
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali63044