En nyt tarkoita Helvetin enkeleitä yökerhojemme ovilla koska arvostan suuresti heidän tekemäänsä työtä muukalaisinvaasion haittavaikutusten torjumisessa.
Palstan aihe on Pattaya ja palaan nostalgia- aiheeseen. Jostain syystä Amalia on saanut poistatettua apina- kirjoitukseni joten kirjoitan sen uudelleen. Käsittelin aihetta lempeäsi ja tiukasti palstan sääntöjä noudattaen.
Niin.
Aikoinaan rantakadun täyttivät lukemattomat tolppien varaan rakennetut baarit. Aaltopeltikatot olivat mutta seininä vain takaseinän pullohylly.
Aamuyön tyhjinä tunteina jos baaritiskin taakse kurkisti niin sieltä könysi uninen mummeli joka kysyi mitä saisi olla? Oli vartiomiehenä siellä.
Yhdestä baarista tuli puolivakituinen paikkani ja olin vuokrannut sieltä lyhytaikaistarpeeseeni pari- kolme opastakin.
Baarin sisäänrepijänä toimi valtaisa valkoinen gibboni:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Gibbonit
Istuimme käsikaulaa portsarin kanssa ja imimme pillillä viinaa.
Mamma huusi että enkö minä ole sinulle Nazi sanonut että sille ei saa juottaa viinaa koska se tulee hulluksi!
Kiitokseksi viinasta gibboni purikin minua käsivarteen, hyppäsi kattoparruun riekkumaan ja irvisteli sieltä sitten ilkeästi.
Apinoita ovimiehinä?
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
En viitsinyt ensimmäistä riviä enempää lukea.
Nasu hyvä, mikäli kuuluisit arvostamaasi ryhmään niin omiesi ämmittelyn johdosta olisit poispotkittu pandana.
Tutustu sääntöihin ennenkuin viisastelet.Olit sitten lukenut koko "artikkelini".... ;-)
Sain viimeksi 3 vrk:n bannin ja kysyin ylläpidolta syytä.
Sain vastauksen jossa minun todettiin kirjoittaneen seuraavasti:
- "Aina kriisien ja vallankumousten tullessa intellektuellit sekä humanistit teurastetaan ensimmäisinä."
Kirjoitin vastineen jossa totesin että historia osoittaa tämän faktan. Teurastettavien listoilta puuttuivat tosin vielä kuninkaalliset, tsaarit ja itsevaltiaat sekä heidän perheensä kuten hyvin muistamme.
Kirjoitusoikeuteni palautettiin.
Olen pyrkinyt aina kaikissa kirjoituksissani noudattamaan hyviä journalistisia tapoja sekä kunnioittamaan ehdottomasti palstamme sääntöjä.
Viestieni kantelut ovat aina aiheettomia ja perustuvat "henkilökohtaisiin" antipatioihin.- Anonyymi
nazi kirjoitti:
Olit sitten lukenut koko "artikkelini".... ;-)
Sain viimeksi 3 vrk:n bannin ja kysyin ylläpidolta syytä.
Sain vastauksen jossa minun todettiin kirjoittaneen seuraavasti:
- "Aina kriisien ja vallankumousten tullessa intellektuellit sekä humanistit teurastetaan ensimmäisinä."
Kirjoitin vastineen jossa totesin että historia osoittaa tämän faktan. Teurastettavien listoilta puuttuivat tosin vielä kuninkaalliset, tsaarit ja itsevaltiaat sekä heidän perheensä kuten hyvin muistamme.
Kirjoitusoikeuteni palautettiin.
Olen pyrkinyt aina kaikissa kirjoituksissani noudattamaan hyviä journalistisia tapoja sekä kunnioittamaan ehdottomasti palstamme sääntöjä.
Viestieni kantelut ovat aina aiheettomia ja perustuvat "henkilökohtaisiin" antipatioihin.Ei kiinnosta lukea sun juttujas sorry, niille on oma lukijakuntansa.
- Anonyymi
Niillä on nyt vähän nuhaa ja köhää. Eletään surullisia aikoja kun maamme toivot sairastaa 9 x enemmän kuin kantahelsinkiläiset. Heillä on laatuaikaa perheen kesken nyt oikein kunnolla. Kunhan eivät jatka levittämistä muihin kuin omiinsa.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006474291.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952043
- 1331138
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34721ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522
