"Kansainvälinen valuuttarahasto ennustaa pahinta taantumaa 1930-luvun suuren laman jälkeen – Suomi voi selvitä paremmin kuin muut Pohjoismaat
Kansainvälinen valuuttarahasto (IMF) korostaa, että tänä vuonna sekä kehittyneet että kehittyvät kansantaloudet ovat samanaikaisesti taantumassa ensi kerran liki 80 vuoteen."
TOTTAKAI SE TULEE, kasvaa koko ajan, 1 - 2 vuoden ajan. Pinnalle nouseminen tulee olemaan pitkä.
Taantuma tulee - onks se muka uutinen enää?
6
<50
Vastaukset 6
- Anonyymi
Not.
Kyllä kai yleensä kaikki tajuaa, että kun suuri osa pisneksistä menee skutsiin, se on sitten lama. Tällä kertaa hiton syvä, oletettavasti hyvin pitkäkin. Vaan, pitkiin aikoin taitaa olla ensimmäisiä, jonka aiheuttajana kulkutauti. Viimeks kai ollut espanjantauti.
Lisäks hommeli on globaali, leviää kaikkialle, kuin kulkutautikin.
Luin mielenkiintoisen havainnon. Nyt suomi ja melkein kaikki maat ottaa lisää valtionvelkaa. Kun on pakko. "Pankit jakaa, valtio takaa", ilmoitti Kulmuni. Niinno, asiasta unohtui, että artisti sitten maksaa. Ja pitkään. Mutta siis, kun maapallolla on vaan tietty määrä rahaa, ei se mihinkään vähene. On vaan kysymysmerkki, miten rahalle saadaan katetta, ei ainakaan setelirahoituksella.
Joopajoo. -90 luvun lama oli pientä tämän rinnalla. Jokin ennustus oli, menee ainakin 5-6 vuotta epidemian loppumisen jälkeen, että talouskoneisto pyörii suunnalleen normaalisti. Voihan se aika olla pidempikin, tuskin lyhyempi. Viime laman jälkeen monilla yksityistalouksilla omat talousasiat ei ikinä normalisoituneet. Pahempi asia on kuitenkin nämät globaalit asiat ja kaikenlainen yritystointaan liittyvät seikat. Monia pitserioita jää avaamatta, mikä on vaan snadi detalji kokonaisuudessa.
=DW=
=DW=Yhdeksänkymmen luvulla uskon mies Dai Lai Lama vieraili Suomessa. Hänen lähdettyään paras oli Iltalehden uutinen: LAMA LÄHTI SUOMESTA!
- Anonyymi
Pääsiskö eläkkeelle helpommin taantuman aikana. Eihän taantuman aikana kukaan ota yli 62 v töihin.
- Anonyymi
Vallankumous vaiko taantumus :D
- Anonyymi
aah, onneksi hallitus levittänyt siipensä kansa suojaksi, on sinne muutama yrityskin päässyt ja kohta hiihtoliitto ja muut suojatyöt.
Raha on halpaa ja Suomella luottoa piisaa, otetaan velkaa vaan lisää ajan hengen mukaisesti, -90 luvulla sitä ei saatu.
Suomi nousuun, myydään Venäläisille ja unohdetaan boikotit.- Anonyymi
Kannattiko tuota hölötystä päästää ilmoille ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132828
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?81675- 58666
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha80616Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55561Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26533- 152461
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett40456- 42449
Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6426