apua tiedon hakuun

Anonyymi

haluaisin etsiä netistä vanhoja uutisia siten, että pääsisin näkemään miten monta uutista on jostain tietystä asiasta julkaistu. Miten teen haun, jos esimerkiksi haluan tietää johonkin henkilöön ja asiaan liittyvän uutisoinnin laajuuden. Tulevatko haut aina aikajärjestyksessä?

nimimerkki: osaamaton mutta utelias

12

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hakukone (google) näyttää suosituimmat ja turvallisimmat laittamiisi hakusanoihin liittyvät linkit ensin.

      https://google.fi

      Onnistuneita hakuja!

      • Anonyymi

        Kenenkä kysymykseen sinä vastasit. Pätemisen tuska niin kova että pakko vastata mitä sattuun, tai sitten et vain osaa lukea, tai et vain ymmärrä lukemaasi. Monesko kerta tämä oli jo tänään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenenkä kysymykseen sinä vastasit. Pätemisen tuska niin kova että pakko vastata mitä sattuun, tai sitten et vain osaa lukea, tai et vain ymmärrä lukemaasi. Monesko kerta tämä oli jo tänään.

        M-Kar teki juuri noin, kiirehti ensimmäisenä vastaamaan, eikä juuri koskaan vastannut kysymykseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenenkä kysymykseen sinä vastasit. Pätemisen tuska niin kova että pakko vastata mitä sattuun, tai sitten et vain osaa lukea, tai et vain ymmärrä lukemaasi. Monesko kerta tämä oli jo tänään.

        Niinpä tuntuu olevan, pakkopätemistä.


    • Itse käyttäisin ennemmin isojen mediatalojen uutissivustojen sisäistä hakua, joita kokoamalla saa katsauksen siitä, mitä "virallinen" media on asiasta kirjoittanut.

      Hakuasetuksissa yleensä on haut lajiteltavissa päivämäärä- , suosio-, asia-, ym -kohtaisesti.

      • Anonyymi

        Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ...
        Kolli, mitä tuossa lukee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ... Miten teen ... Tulevatko haut ...
        Kolli, mitä tuossa lukee?

        Jotain todella typerää louskutusta mutta eipä ole ihme sekään.


    • Anonyymi

      Hakusanalla "idiootti" löytyi
      Noin 854 000 tulosta (0,42 sekuntia).

      Järjestys ei ole ainakaan aika- sellainen.

    • Aloittajan kysymykseen ei ole yksikäsitteistä vastausta sillä haun tekeminen riippuu siitä mitä sivustoa tai palvelua hakuun käyttää.

      Aloittaja kirjoittaa olevansa kiinnostunut uutisista. Voisiko hän täsmentää minkä nimenomaisen median uutisista on kysymys? Googlen haku kattaa uutisten materiaalin vain siltä osin kuin sivustoilla on annettu lupa Googlen päästä materiaaliin käsiksi. Internetin sivustojen materiaalista on ehdottomasti suurin osa Googlen hakukoneen ulottumattomissa tietokannoissa ja palveluissa, jotka vaativat reiksteröitymisen ja varsin usein ovat myös maksullisia.

      Jos aloittajaa kiinnostaisi esimerkiksi Sanoma OY:n lehdet niin niiden arkiston lukeminen ja etsiminen edellyttää palvelun tilaamista.

      Googlen hakujen osalta ohjeet löytyvät Googlen sivuilta. Esimerkkejä tavoista suodattaa hakutuloksia vaikkapa päivämäärän avulla löytyy täältä:

      https://support.google.com/websearch/answer/142143

    • Anonyymi

      Usein on vain yksi uutinen. Se näkyy kymmenillä eri sivuilla. Osassa lyhennettynä. Ja sadat henkilöt ja erityiset mainostuloilla elävät sivustot laittavat tuon uutisen omille sivuilleen ihan vaan saadakseen klikkauksia. Suuren osan Google suodattaa pois. Osa ei, jos sivut maksavat jotain Googlelle. Osa sivuista julkaisee uutisia aina muutaman viikon tai kuukauden viipeellä ihan tarkoituksellisesti. Kyllä aina joku mene lankaan.

      Suurin osa tuosta uutisisesta kirjoitaneista sivuista katoa ajan myötä. Niistä löydät vain pienen osan jostakin satunnaisista historiatiedoista.

      Jos uutinen on todella kiinnostava, se saattaa näkyä jonkun amerikkalaisen lehtitalon kaikilla yli sadalla erinimisellä paikallislehden sivuilla.

      Ja tuhannet ikivanhatkin uutiset näkyvät Googlella alle päivän tai jopa tunnin julkastuina uutisina huijarilehtien (esim. HS) ihan vaan tätä varten rakennetuilla sivustoilla. Tuollaisia sivustoja on miljoonia. Ihan vaan klikkausten takia. Alussa aina yksi ihan uusi uutinen ja loput vanhoja.

      Opit kaiken tuon muutamassa vuodessa ihan vaan seuraamalla vuosien ajan jonkun kiinnostavan tapahtuman uutisoinnin etenemistä. Monet suomenkielisetkin uutiset käänetään automaattisesti englanniksi ja päin vastoin. Joskus edestakaisin. Lopputuloksena miljoonia "uutisia". Tuhansia robotteja töissä yötä päivää!

    • Anonyymi

      Yhdestä asiasta ei kirjoiteta kuin yksi uutinen. Toiset vain kopioi, ja sitten kyseessä onkin jo vanhanen.

      • Anonyymi

        Ennen koronaa oli lehdistötilaisuuksia ja kaikki läsnät siis läsnäolijat kirjoittivat omat uutisensa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      99
      2906
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      81
      2380
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1916
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1490
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1460
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1335
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      882
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      867
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      816
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      729
    Aihe