US TILAAJILLE
Nyt se tapahtui: Ensimmäinen euromaa putosi taantumaan – ”Edessä on koko Euroopan totuuden hetki”
2.5.202011:23 päivitetty 2.5.202011:26
EUROMAAT
EUROOPAN TALOUS
KANSANTALOUS
POLITIIKKA
YHTEISKUNTA
Synkin tilanne oli tammi-maaliskuussa Ranskassa, jonka talous putosi 5,8 prosenttia. Espanjassa bkt laski 5,2 prosenttia ja Italiassa 4,7 prosenttia. Italia on ensimmäinen euromaa, joka on nyt virallisesti taantumassa. ”Kääntelee numeroita miten päin tahansa, lopputulos on se, että Italia tarvitsee ainakin 200 miljardia euroa elvytysrahaa ja ehkä toiset 200 miljardia euroa turvatakseen asemansa markkinoilla”, taloustieteilijä Ashoka Mody arvioi.
Italialainen protesti. Milanolaiset pienyrittäjät luovuttivat liikkeidensä avaimet Milanon pormestarille torstaina lockdownin jatkumista vastustavassa mielenosoituksessa.KUVA: MATTEO CORNER
Torstaina julkistetut euroalueen ensimmäisen vuosineljänneksen talousluvut ovat kautta linjan karua luettavaa. Koko euroalueen bruttokansantuote supistui tammi-maaliskuussa 3,8 prosenttia edelliseen neljännekseen eli loka-joulukuuhun verrattuna.
Nyt se tapahtui: Ensimmäinen euromaa putosi taantumaan
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä noista maista rahaa löytyy.
Mitenkähän ne kultakannat. Kurssikin on korkealla.
Beng - Anonyymi
Entä seuraavaksi, mihin ollaan menossa, minielokuva a la Huhtasaari https://youtu.be/NowarIt8_sY
Mitä on tapatumassa ja mitä asialle voidaan tehdä - Anonyymi
Ilman yhdentyvää eurooppaa olisimme kaaoksessa.
- Anonyymi
Ollaan siltikin kaaoksessa, koronan takia. Kuten muu maailmakin.
Anonyymi kirjoitti:
Ollaan siltikin kaaoksessa, koronan takia. Kuten muu maailmakin.
Homma pahenee. Hallitus jakaa löperösti rahaa "yrittäjille" kapakoitsijoille ym. Pian on valtion pussi tyhjä. Sitten syödään eläkevarat. Eläkeläiset joutuvat kerjuulle.
- Anonyymi
arvo.e kirjoitti:
Homma pahenee. Hallitus jakaa löperösti rahaa "yrittäjille" kapakoitsijoille ym. Pian on valtion pussi tyhjä. Sitten syödään eläkevarat. Eläkeläiset joutuvat kerjuulle.
Ei suomi poikkea muista maista tukiessaan yrityksiä, korona epiedemiassa eläkeläiset kärsivät vähiten taloudellisesti.
Luulen että täytyisi tulla todella taloudellinen kaaos jos eläkerahastoihin kajottaisiin.
- Anonyymi
Kyllä nyt kelpaa meidän seniorien muistella koronavapaata elämää. Ajatelkaa näitä someriippuvaisia nuoria, tulevaisuus pilalla. Joutuvat elämään jatkuvassa pelossa.
Ei tämä virus ole ainoa, kohta tulee vielä pahempi tauti. Yksi hyvä puoli tässä on. Rajat saadaan kiinni, vaikka hallitus yrittääkin ujuttaa lisää muslimeja vaivoiksemme. Seuraava hallitus ei tätä tee, kun ei kerta kaikkiaan ole varaa olla koko maailman Kela.
Eniten harmittaa tuo jatkuva koronan jauhaminen, joukkopsykoosin lietsominen pitäisi kieltää. Ennen oli uskonto koronan tilalla. Muslimimaissa on vieläkin uskonnon aivopesu tärkeä hallituksille. Italia on konkurssissa. Kreikan turismi ja merenkulku lamassa. Mistä niille kreikkalaisille nyt taiotaan ilmaista rahaa? Ainakin ne Urpilaisen takuutukset lankeavat maksuun. Kullan hinta ei kuitenkaan vielä ole syöksynyt ylös. Uskoa euroon näkyy vielä olevan. Ei voi korkojakaan laskea, kun ne on negatiiviset jo ennestään. Mitä EKP seuraavaksi keksii. Pitäisikö Suomen ottaa Ruotsin kruunu valuutaksi?- Anonyymi
Ehkä, jos sairastuisit koronaan ja toipuminen kestäisi pidempään, ajattelisit toisin.
Beng - Anonyymi
Mitäs populisti Huhtasaari niin myöskin Halla-aho toive on EU:n hajoaminen eivät pysty antamaan tilalle mitään kurjuutta kummempaa.
Korona kriisii on aiheuttanut sisäänpäin kääntymistä mikä on luonnolsta, EU jatkaa entistä yhtenäisempänä kun korona kriisi hellitää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs populisti Huhtasaari niin myöskin Halla-aho toive on EU:n hajoaminen eivät pysty antamaan tilalle mitään kurjuutta kummempaa.
Korona kriisii on aiheuttanut sisäänpäin kääntymistä mikä on luonnolsta, EU jatkaa entistä yhtenäisempänä kun korona kriisi hellitää.Viimeksi Huhtasaari ilmaisi halunsa palata pelkkään alkuperäiseen kauppaliittoon.
- Anonyymi
Kaikki euro- ja EU-maat ovat taantumassa ja muutkin maailman maat.
Se on selviö.
Ei missään maailman maassa talous nousussa ole. - Anonyymi
TOTUUS EUROOPAN TULEVAISUUDESTA
ON SEURAAVANLAINEN,,,
--
YHTEIS-VALUTTA EURO HAJOAA,
---
tulee ruotsin, tanskan ja norjan mallinen rahatalous,,,
valtiot pysytään EU:na
MUTTA
RAHATALOUS TULEE OLMAAN
ruotsin norjan ja tanskan mallin tapaan ,,,
oma valuutta jokaiselle EU valtiolla
suomelle MARKKA
sakaslle sakasan markka kuten ennenkin oli,
ym . niin,,,,,, edeleen,
NÄIN TULEE TAPAHTUMAAN ajankuluttua, ei mene kovinkaan pitää aikaa kun kaikki muuttuu,
ruotsin malliseksi rahatalouden kannalta katsottuna,- Anonyymi
Tulevaisuutesi voi olla sadan vuoden päässä, voi olla aiemmin jos kansallismieliset äärioikeisto populistit saavat määräävän endemmistön EU:a, silloin yhteiskunnat ajautuisivat Unkarin kaitaisiksi diktaattori valtioiksi joissa pikku hitlerit älämöisivät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulevaisuutesi voi olla sadan vuoden päässä, voi olla aiemmin jos kansallismieliset äärioikeisto populistit saavat määräävän endemmistön EU:a, silloin yhteiskunnat ajautuisivat Unkarin kaitaisiksi diktaattori valtioiksi joissa pikku hitlerit älämöisivät.
Juu juu, varmaan näin. Suomestakin tulisi diktatuuri.
Olet sinä surkea tuossa ruikutuksessasi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu juu, varmaan näin. Suomestakin tulisi diktatuuri.
Olet sinä surkea tuossa ruikutuksessasi.Euroopassa on äärioikeistolaisia voimia, lähin Virossa on Ekre, Le Penin, Matteo Salvin näitä löytyy vähän joka maasta, Laura Huhtasaari yksi innoikkaimpia hokijoita, persuissa vain osa on äärimielisiä, ehkä 8-10 %.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Euroopassa on äärioikeistolaisia voimia, lähin Virossa on Ekre, Le Penin, Matteo Salvin näitä löytyy vähän joka maasta, Laura Huhtasaari yksi innoikkaimpia hokijoita, persuissa vain osa on äärimielisiä, ehkä 8-10 %.
Tärkeintä on etteivät lisäänny sen kaltaiset kuin vasemmistolainen Saksa ja vasemmistolainen Neuvostoliitto.
Huonoja kokemuksia............
Voit kysyä, jos et tiedä mitä nämä vasemmistolaiset aiheuttivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1833783Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a323136Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K752894Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652389- 1992295
Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1061879Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan451734Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3651692- 281532
Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,1041513