US TILAAJILLE
Nyt se tapahtui: Ensimmäinen euromaa putosi taantumaan – ”Edessä on koko Euroopan totuuden hetki”
2.5.202011:23 päivitetty 2.5.202011:26
EUROMAAT
EUROOPAN TALOUS
KANSANTALOUS
POLITIIKKA
YHTEISKUNTA
Synkin tilanne oli tammi-maaliskuussa Ranskassa, jonka talous putosi 5,8 prosenttia. Espanjassa bkt laski 5,2 prosenttia ja Italiassa 4,7 prosenttia. Italia on ensimmäinen euromaa, joka on nyt virallisesti taantumassa. ”Kääntelee numeroita miten päin tahansa, lopputulos on se, että Italia tarvitsee ainakin 200 miljardia euroa elvytysrahaa ja ehkä toiset 200 miljardia euroa turvatakseen asemansa markkinoilla”, taloustieteilijä Ashoka Mody arvioi.
Italialainen protesti. Milanolaiset pienyrittäjät luovuttivat liikkeidensä avaimet Milanon pormestarille torstaina lockdownin jatkumista vastustavassa mielenosoituksessa.KUVA: MATTEO CORNER
Torstaina julkistetut euroalueen ensimmäisen vuosineljänneksen talousluvut ovat kautta linjan karua luettavaa. Koko euroalueen bruttokansantuote supistui tammi-maaliskuussa 3,8 prosenttia edelliseen neljännekseen eli loka-joulukuuhun verrattuna.
Nyt se tapahtui: Ensimmäinen euromaa putosi taantumaan
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä noista maista rahaa löytyy.
Mitenkähän ne kultakannat. Kurssikin on korkealla.
Beng - Anonyymi
Entä seuraavaksi, mihin ollaan menossa, minielokuva a la Huhtasaari https://youtu.be/NowarIt8_sY
Mitä on tapatumassa ja mitä asialle voidaan tehdä - Anonyymi
Ilman yhdentyvää eurooppaa olisimme kaaoksessa.
- Anonyymi
Ollaan siltikin kaaoksessa, koronan takia. Kuten muu maailmakin.
Anonyymi kirjoitti:
Ollaan siltikin kaaoksessa, koronan takia. Kuten muu maailmakin.
Homma pahenee. Hallitus jakaa löperösti rahaa "yrittäjille" kapakoitsijoille ym. Pian on valtion pussi tyhjä. Sitten syödään eläkevarat. Eläkeläiset joutuvat kerjuulle.
- Anonyymi
arvo.e kirjoitti:
Homma pahenee. Hallitus jakaa löperösti rahaa "yrittäjille" kapakoitsijoille ym. Pian on valtion pussi tyhjä. Sitten syödään eläkevarat. Eläkeläiset joutuvat kerjuulle.
Ei suomi poikkea muista maista tukiessaan yrityksiä, korona epiedemiassa eläkeläiset kärsivät vähiten taloudellisesti.
Luulen että täytyisi tulla todella taloudellinen kaaos jos eläkerahastoihin kajottaisiin.
- Anonyymi
Kyllä nyt kelpaa meidän seniorien muistella koronavapaata elämää. Ajatelkaa näitä someriippuvaisia nuoria, tulevaisuus pilalla. Joutuvat elämään jatkuvassa pelossa.
Ei tämä virus ole ainoa, kohta tulee vielä pahempi tauti. Yksi hyvä puoli tässä on. Rajat saadaan kiinni, vaikka hallitus yrittääkin ujuttaa lisää muslimeja vaivoiksemme. Seuraava hallitus ei tätä tee, kun ei kerta kaikkiaan ole varaa olla koko maailman Kela.
Eniten harmittaa tuo jatkuva koronan jauhaminen, joukkopsykoosin lietsominen pitäisi kieltää. Ennen oli uskonto koronan tilalla. Muslimimaissa on vieläkin uskonnon aivopesu tärkeä hallituksille. Italia on konkurssissa. Kreikan turismi ja merenkulku lamassa. Mistä niille kreikkalaisille nyt taiotaan ilmaista rahaa? Ainakin ne Urpilaisen takuutukset lankeavat maksuun. Kullan hinta ei kuitenkaan vielä ole syöksynyt ylös. Uskoa euroon näkyy vielä olevan. Ei voi korkojakaan laskea, kun ne on negatiiviset jo ennestään. Mitä EKP seuraavaksi keksii. Pitäisikö Suomen ottaa Ruotsin kruunu valuutaksi?- Anonyymi
Ehkä, jos sairastuisit koronaan ja toipuminen kestäisi pidempään, ajattelisit toisin.
Beng - Anonyymi
Mitäs populisti Huhtasaari niin myöskin Halla-aho toive on EU:n hajoaminen eivät pysty antamaan tilalle mitään kurjuutta kummempaa.
Korona kriisii on aiheuttanut sisäänpäin kääntymistä mikä on luonnolsta, EU jatkaa entistä yhtenäisempänä kun korona kriisi hellitää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs populisti Huhtasaari niin myöskin Halla-aho toive on EU:n hajoaminen eivät pysty antamaan tilalle mitään kurjuutta kummempaa.
Korona kriisii on aiheuttanut sisäänpäin kääntymistä mikä on luonnolsta, EU jatkaa entistä yhtenäisempänä kun korona kriisi hellitää.Viimeksi Huhtasaari ilmaisi halunsa palata pelkkään alkuperäiseen kauppaliittoon.
- Anonyymi
Kaikki euro- ja EU-maat ovat taantumassa ja muutkin maailman maat.
Se on selviö.
Ei missään maailman maassa talous nousussa ole. - Anonyymi
TOTUUS EUROOPAN TULEVAISUUDESTA
ON SEURAAVANLAINEN,,,
--
YHTEIS-VALUTTA EURO HAJOAA,
---
tulee ruotsin, tanskan ja norjan mallinen rahatalous,,,
valtiot pysytään EU:na
MUTTA
RAHATALOUS TULEE OLMAAN
ruotsin norjan ja tanskan mallin tapaan ,,,
oma valuutta jokaiselle EU valtiolla
suomelle MARKKA
sakaslle sakasan markka kuten ennenkin oli,
ym . niin,,,,,, edeleen,
NÄIN TULEE TAPAHTUMAAN ajankuluttua, ei mene kovinkaan pitää aikaa kun kaikki muuttuu,
ruotsin malliseksi rahatalouden kannalta katsottuna,- Anonyymi
Tulevaisuutesi voi olla sadan vuoden päässä, voi olla aiemmin jos kansallismieliset äärioikeisto populistit saavat määräävän endemmistön EU:a, silloin yhteiskunnat ajautuisivat Unkarin kaitaisiksi diktaattori valtioiksi joissa pikku hitlerit älämöisivät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulevaisuutesi voi olla sadan vuoden päässä, voi olla aiemmin jos kansallismieliset äärioikeisto populistit saavat määräävän endemmistön EU:a, silloin yhteiskunnat ajautuisivat Unkarin kaitaisiksi diktaattori valtioiksi joissa pikku hitlerit älämöisivät.
Juu juu, varmaan näin. Suomestakin tulisi diktatuuri.
Olet sinä surkea tuossa ruikutuksessasi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu juu, varmaan näin. Suomestakin tulisi diktatuuri.
Olet sinä surkea tuossa ruikutuksessasi.Euroopassa on äärioikeistolaisia voimia, lähin Virossa on Ekre, Le Penin, Matteo Salvin näitä löytyy vähän joka maasta, Laura Huhtasaari yksi innoikkaimpia hokijoita, persuissa vain osa on äärimielisiä, ehkä 8-10 %.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Euroopassa on äärioikeistolaisia voimia, lähin Virossa on Ekre, Le Penin, Matteo Salvin näitä löytyy vähän joka maasta, Laura Huhtasaari yksi innoikkaimpia hokijoita, persuissa vain osa on äärimielisiä, ehkä 8-10 %.
Tärkeintä on etteivät lisäänny sen kaltaiset kuin vasemmistolainen Saksa ja vasemmistolainen Neuvostoliitto.
Huonoja kokemuksia............
Voit kysyä, jos et tiedä mitä nämä vasemmistolaiset aiheuttivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512304Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271294Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871086Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt551012Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me159967Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11924- 68893
Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10833vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22833Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu50796