Osatyökyvyttömyys eläke ja toimeentulotuki

Anonyymi

Miten asia menee. jos pääsee osatyökyvyttömyys eläkkeelle ja on työtön/ eikä löydä osaaikatyötä eläkkeen rinnalle niin saa toimeentulotukea.

Entä sitten jos on siis osatyökyvyttömyys eläkkeelä ja toimeentulotuki paikkaa huonoa eläkettä. ( osatyökyvyttömyys eläke on puolet normi eläkkeestä, johon ei saa kansan eläkettä )
Ja satun saamaan myöhemmin perintöä, niin eikö käy niin että en saa enää toimeentulotukea kun perinto on tuloa. Ja eläke jää todella mitättömäksi ja pitäisi heti alkaa käyttää pientä perintöään että pysyisi hengissä.

Eikä ole järkevämpää pysyä työmarkkinatuen piirissä taloudellisesti, jos ei ole mahdollisuutta työkyvyttömyys eläkkeeseen ??

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimeentulotuessa otetaan kaikki tulot ja varat huomioon riippumatta siitä miten ja mistä ne on saatu.
      Olisin saanut OVE:a eli osittaista verhennettua vanhuuseläkettä jo pari vuotta sitten muutta se on ansa työttömälle kun ei siitä jää muuta käteen kun lopullisen eläkkeen alennus. Hälytyskellot soi siinä vaiheessa kun luin ettei tuota OVE:a voi perua, tein laskelmia ja huomasin tuon ansan. Sitten tuli eläketukilain muutos ja pääsin eläketuelle viime lokakuussa (huomenna taas maksupäivä) jos olisin ottanut OVE:n niin en olisi päässyt eläketeuelle ja taistelu Kelan toimeentulotukiasioissa tapahtuvaa mielivaltaa vastaan jatkuisi vieläkin.

    • Anonyymi

      Minä olen sen verran nuorempi etten voi tuota Ovea saada. Taidan jatkaa elämääni työmarkkinatuella, on se kuitenkin aavistuksen verran suurempi kuin tuo osatyökyvyttömyys eläke ilman mitään työtä. Töihin mihinkään enää oletettavasti pääse kipujen ja vaivojen kanssa ?

      • Anonyymi

        Kyllähän töihin pääsee osa-aikaisenakin. Osaava henkiö voi päästä kouluttajaksi/uusien työntekiöiden opastajaksi. Eli kaikki riippuu vain siitä, että miten olet hoitanut työsi ennen osaeläkettä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      89
      3834
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2156
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2072
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1654
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      353
      1532
    6. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      16
      1213
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      92
      1205
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      93
      1130
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      995
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      926
    Aihe