Käynnistämis ongelmia

Sami79

Joka kerta kun käynnistän koneen nin kestää vähintään 5 minuttii enne kun pystyn avaamaan mitään esim. netti, oma tietokone, mese ym.
Mut sit noin 5 minuutin päästä kaikki avautuu mitkä mä yritin avata. En pysty edes painamaan käynnistä nappulaa et voisin käynnistääkoneen uudestaan. Olen tarkistanu onko koneella viruksia, ei ole. Eheytän koneen vähintään kerran kuukaudessa. Välillä ei edes netti toimi vaikka kone on päällä, niin kuin eilen tapahtus. Käynnistin koneen uudestaan ja sit netti toimis.
Mikä siin mahtais olla kun sen käynnistäminen kestää noin kauan????

8

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roope

      tällaisilla ohjelmilla esimeksiksi:
      Ad-aware ja Spybot?

      • Sami79

        Ei mulla ole muu kun f-securite ja antispyware


    • Fox

      Kun koneesi on täysin käynnistynyt, käy katsomassa tehtävienhallinnasta käynnissä olevien prosessien lukumäärä. (ctrl alt delete)
      Jos siellä on jotain 50 , niin hitauden syy on turhissa prosesseissa. Tuolla Hijackthis palstalla osataan tsekata, onko niissä ylimääräisissä jotain haitallisiakin mukana.
      Käy tuolla tutustumassa ohjeisiin :
      http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm

      • Sami79

        Noudatin noita ohjeita ja mul on prosessi kohdassa 53


    • Jos koneessa liian vähän muistia/laskutehoa ei kannata heti käynnistyksessä antaa kaikkia ohjelmia ladata esim. winamp ynms.

      Nämä kun saattavat keskeyttää tärkeimpien ohjelmien latauksen (windowsin toiminnan kannalta tärkeiden)

    • pappa

      kaikki ohjelmat uusiksi.Riittääkö koneen teho,muistit täynnä.Toi eheyttämis hommeli vähän epäilyttää,mun oma kone on 2v vanha enkä koskaan ole eheyttänyt ???

      • kari

        ainakin kerran kuussa kantsii, varsinkin jos asentaa ja poistaa ohjelmia. Mutta kyllä se muutenkin sirpaloituu.


      • Nikkari
        kari kirjoitti:

        ainakin kerran kuussa kantsii, varsinkin jos asentaa ja poistaa ohjelmia. Mutta kyllä se muutenkin sirpaloituu.

        avautuvien ohjelmien määrä vaikuttaa ratkaisevasti koneen avautumisnopeuteen. Resursseja pitäisi olla heti avaamisen jälkeen vähintään 70%. Tämän voi tarkistaa
        Käynnistä > Suorita > kirjoita msconfig > klikkaa help/ohje > järjestelmän kokoonpanosovellus. Jos on alle, pitäisi turhat poistaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      130
      4687
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      70
      3310
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      104
      3176
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      39
      2621
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      28
      2312
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      113
      1598
    7. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1126
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      339
      1117
    9. 49
      862
    10. Mitä luulet mies

      Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin
      Ikävä
      55
      691
    Aihe