Mistä köyhä nuori saa leikkauksen jälkeen apua kun asuu yksin?

Anonyymi

Minä jouduin päivystyksestä suoraan umpilisäkkeen leikkaukseen, joten ei ollut aikaa varautua kotona tulevaan. Miten yksineläjän pitäisi pärjätä vähintään kaksi viikkoa nostamatta mitään yms.? Minut leikattiin yöllä ja heti aamusta oli lääkäri heittämässä minut ulos, vaikka olin monesti hoitajillekin sanonut, ettei minulla ole paikkaa tai auttajaa itselleni. Sairaalassa ketään ei v*ttuakaan kiinnostanut, että elän yksin ja minulla ei ole vanhempia/perhettä. Olen nuori - osaan näemmä levitaatiota ajatuksen voimalla.

Sain hetkellisesti apua isäpuolelta, ainoa "sukulaiseni", mutta hänellä on tosi huono selkä, sydän ja jalka. Hän tarvitsisi enemmänkin apua minulta tai omilta lapsiltaan, enkä voi tehdä mitään jos hän nyt saa sydänkohtauksen auttaessaan minua.
Pääsin kaverille jonkin aikaa, koska kaveri sattui olemaan kaupungissa, mutta minulla on vielä 1-3 viikon kielto (viikon ehdoton ja sen jälkeen varovasti), etten saa nostaa mitään kiloa painavampaa yms.
Minulla ei ole rahaa ostaa miltään firmalta kotiavustuksia. En ole toimeentulon asiakas, mutta osa-aikainen keikkatyöntekijä (uusi työntekijä, joten en saanut edes rahallista sairaslomaa). Saan juuri ja juuri rahaa niin, että selviän hyvällä tuurilla kuukauden loppuun. Normaalissa tilanteessa.
En halua uudestaan sairaalaan sen takia kun on vain pakko selviytyä normaalista elämästä. Mutta minulle ei ole annettu mitään vaihtoehtoja.

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minäkin olen yksineläjä ja yleensä silloin pärjää kun on pakko.
      Minulla on leikattu vatsaa monia kertoja ja joka kerta on ollut myös nuo nostorajoitukset ym.

      Normaali kotioloissa pärjää suht hyvin, kaupassa käynti on jo hieman hankalampaa.
      Itselläni oli alkuun sellainen vedettävä ostoskassi jossa oli pyörät.
      Huvitti kuitenkin kun sitä kaupassa täytin vähän korkeammalla ja kun se oli täysi niin nostin sen kuitenkin alas.
      Viimeisimpien leikkausten jälkeen en sellaista käyttänyt.

      Painorajoitusta on vaikea noudattaa, se on totta. Mutta jonkin verran voi nostaa pelkillä käsivoimilla, ei tarvitse käyttää koko vartaloa.

      Ainakin vatsaleikkauksen jälkeen riskinä on haavatyrän muodostuminen jos liikaa nostelee painavia tai rasittaa vatsan seutua.

      Toki jokainen itse tietää mitä pystyy tekemään ja miten. Jos ja kun minä pärjäsin niin en voi sanoa että muidenkin on pärjättävä.
      Kerroin vain oman kokemukseni.

      Toipumisia sinulle kuitenkin ja toivon että paranet hyvin.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Luin sen kyllä, mutta olin leikkauksen jälkeisen masennuksen vallassa, joka iski minuun kuin juna mutkan takaa ja en vain jaksanut kirjoittaa takaisin.
        Olen jotenkin kompuroinut paranemisen lävitse, vaikka vatsa yhä kiukuttelee stressistä ja traumasta.

        Leikkaus oli potilaana helppo, mutta tämä palautuminen on kaikkea muuta. Ihme kipuja ja selittämättömiä oireita, koskaan ei kumminkaan sellaisia mistä oltaisiin etukäteen sanottu, että pitää mennä takaisin lääkäriin.
        Minulla jopa tulehtui itsestäänsulava tikki ja koteloitui inhottavasti. Mutta jopa englannin kielisissä materiaaleissa lukee, että ne sulaa aina, joten kuikaan ei minua uskoisi jos soitan lääkäriin.
        Ei tahtonut alkaa paranemaan tikin aiheuttama tulehdus omalla puhdistuksella ennen kuin oli viikon verran sitä hoitanut niin vihdoin alkoi paranemaan. Tulee ruma arpi, mutta ei voi mitään.

        Myös on vaikea löytää kenenkään kertomana kokemuksia palautumisesta tällaisesta leikkauksesta, varmaan, koska ne on niin normaalisoituja, ettei kukaan kirjoita. Tai kaikilla on joku auttamassa niin niiden palautuminen menee ehkä helpommmin.

        Mitään ei varoitettu tai kerrottu etukäteen minkälaista palautuminen tulee olemaan, mitä tuntemuksia ja kipuja on. Eniten olisi ollut kiva jos varoitettaisiin, että on olemassa sellainen kuin leikkauksen jälkeinen masennus. Onneksi sentään englanninkielisissä potilas ohjeista muualta maailmalta löytyi maininta asiasta.
        Olen sentään tottunut mielenterveysjuttuihin, siksi en säikähtänyt niin paljon mitä ehkä tavallinen ihminen saattaa, mutta silti ei ole koskaan masennus tullut kuin äkkinäinen seinä.
        Yleensä tulee paljon hitaammin njos on tullakseen.

        Pitäisikö itse kirjoittaa lista jonnekin kaikista oireista leikkauksen jälkeen?
        Jos siitä olisi jotain hyötyä ja kannustaisi muitakin jakamaan kokemuksia, niin näkee hieman mikä on ehkä normaalia. Kun kerta ainakaan suomessa ei kiinnosta terveydenhuoltoa muuta kuin tehokasleikkaus, koska lääkäreillä on usein tietty aika missä niiden pitää saada leikkaus tehtyä ja ne saa siitä bonuksen. Ei väliä vaikka leikkauksesta toipuminen ei sujukaan niin hyvin.

        Mutta suunnittelin aloittavani yoga harjoitukset, jos käy huono tuuri ja joutuu taas leikkaukseen. Tarvitsen muutakin kuin jalkavoimia ylösponnistukseen, ei ollut keskivartalossa voimaa tai tukea tarpeeksi ja se meinasi olla kohtalokasta kun vatsaa piti varoa. Ei kiitos enää uudestaan, etenkin kun joutuisin taas yksin pärjäämään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2016
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      115
      1853
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1730
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1097
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      237
      1033
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    Aihe