Minulla on sarakkeessa
R luokitteleva tekijä Asia1; Asia2; Asia3; Asia4; Asia5;
S euromääräisiä summia (=EURO)
T luokitteleva tekijä Toimija1, Toimija2, Toimija3 (=OLOSUHDE)
U aika vuosina (=VUOSI)
Tavoitteena on saada laskettua:
Montako € vuonna 2020 kohdistuu Toimija1:llle, tilanteessa jossa toteutuu Asia1 TAI Asia2.
Asia1 ja Asia2 ovat tekstimuotoisia.
Saan ratkaisuta tämän summa.jos tai summa.jos.joukko kaavoilla siten, että laadin jokaiselle ainutlaatuiselle ehtoyhdistelmälle oman summa.jos kaavan ja lasken ne yhteen.
Eli solun kaava voisi näyttää jotensakin tällaiselta (alla oleva kaava on esimerkki)
=SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$123) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$124) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$125) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$126) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$127) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$128) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$129) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$130) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$131) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$132)
eli yhteenlaskettavat summafunktiot ovat identtiset pois lukien argumentti OLOSUHDE. Eli haaveenani on rakentaa kaava, jossa viimeinen kohta olisi ns. TAI -muotoinen
=SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$123 tai ;$S$124 tai $S$125 tai $S$126 tai jne)
Olen kikkaillut tämän muotoisella kaavalla:
=SUMMA(SUMMA.JOS.JOUKKO(S:S;R:R;{"Asia1";"Asia2"};T:T;"Toimija1";U:U;"2020"))
Silmämääräisesti kaava on toimiva, mutta... Kun tein tarkastuslaskennan filtteröimällä alkuperäistä dataa ja tekemällä perinteisen A1 A2 A3 -tyyppisen yhteenlaskun, tulos erosi kaavalla tehdystä.
Vähensin yhden rajoittavan ehdon pois ja tein uudelleen tarkastuslaskennan numeerinen ero oli yhä sama
Onko muita mahdollisia virhelähteitä, kuin se, että laskettava data ei silmämääräisestä samankaltaisuudesta huolimatta ole identtistä?
Ongelmia Summa.jos.joukko -kaavassa
5
159
Vastaukset
- Anonyymi
Tuollaisen kannattaa todellakin käyttää Excelin 'Pivot Table' toimintoa. Hyvä ohje: http://www.cpearson.com/Excel/pivots.htm
- Anonyymi
Pivot ei ole ratkaisu. Datasisältö muuttuu ja rivimäärä lisääntyy. Vanhan kokemuksen mukaa Pivotilla graafit pitäisi piirtää joka kerta uudestaan.
Lisäksi minua kiinnostaa tämän ongelman ratkaisu myös akateemisesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pivot ei ole ratkaisu. Datasisältö muuttuu ja rivimäärä lisääntyy. Vanhan kokemuksen mukaa Pivotilla graafit pitäisi piirtää joka kerta uudestaan.
Lisäksi minua kiinnostaa tämän ongelman ratkaisu myös akateemisesti.Pivot taulun/graafit voi päivittää, ei niitä tarvitse uudelleen luoda. Rivejä voi myös lisätä (Insert/Row) datakenttiin ja päivittyy automaattisesti. Jos vain ottaa käyttöön datakentän alla olevan tyhjän rivin niin se ei tietenkään automaattisesti päivity mukaan.
Silloin kun teen tuonkaltaista ilman Pivot-taulua niin otan käytöön lisää sarakkeita tarpeen mukaan, en siis yritä latia maratoniformulaa. Tuossa tapauksessa esimerkiksi sarake jossa on =OR(S:S="aska1",T:T ="aska2") palauttaa true/false ja tekee haluamasi tai-funktion, ehdot eivät titetenkään tarvitse olla literaalina. Ja sitten lisää sarake jossa =IF( lauseella palautetaan summa tai nolla, riippuen edellisestä. Ja tuon sarakke sitten funktioon =SUM( - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pivot taulun/graafit voi päivittää, ei niitä tarvitse uudelleen luoda. Rivejä voi myös lisätä (Insert/Row) datakenttiin ja päivittyy automaattisesti. Jos vain ottaa käyttöön datakentän alla olevan tyhjän rivin niin se ei tietenkään automaattisesti päivity mukaan.
Silloin kun teen tuonkaltaista ilman Pivot-taulua niin otan käytöön lisää sarakkeita tarpeen mukaan, en siis yritä latia maratoniformulaa. Tuossa tapauksessa esimerkiksi sarake jossa on =OR(S:S="aska1",T:T ="aska2") palauttaa true/false ja tekee haluamasi tai-funktion, ehdot eivät titetenkään tarvitse olla literaalina. Ja sitten lisää sarake jossa =IF( lauseella palautetaan summa tai nolla, riippuen edellisestä. Ja tuon sarakke sitten funktioon =SUM(Jeps; Apusarakkeen/-taulun kautta saa ratkaistua ongelman. Tätä tulen käyttämään, mikäli en löydä "kauniimpaa" ratkaisua.
Onko tietoa siitä onko tämän muotoinen kaava ylipäätöön mahdollista saada toimimaan?
=SUMMA(SUMMA.JOS.JOUKKO(S:S;R:R;{"Asia1";"Asia2"};T:T;"Toimija1";U:U;"2020")) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeps; Apusarakkeen/-taulun kautta saa ratkaistua ongelman. Tätä tulen käyttämään, mikäli en löydä "kauniimpaa" ratkaisua.
Onko tietoa siitä onko tämän muotoinen kaava ylipäätöön mahdollista saada toimimaan?
=SUMMA(SUMMA.JOS.JOUKKO(S:S;R:R;{"Asia1";"Asia2"};T:T;"Toimija1";U:U;"2020"))Kaipa sen saa toimimaan, esimerkistäsi saattaa puuttuu jokin/joitakin vertaluoperaattoreita.
Mielestäni Excelissä oleellista on selkeys/loogisuus, siten että sheetin rakenne on oivallettavissa nopeasti vielä vuosienkin päästä. Se on aina kaikkein kaunein ratkaisu.
Käytettyjen cellien lukumäärän minimointi vie maratoniformuloihin, joiden tehtävää on vaikea myöhemmin selvittää, ja ne pidentää uudellenlaskenta-aikaa verrattuna siihen että käyttää rivejä/sarakkeita vapautuneesti. Ns apurivit/sarakkeet voi myös piilottaa jos ne häiritsevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain647556Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242979- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1211501Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711451- 1321182
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774