Minulla on sarakkeessa
R luokitteleva tekijä Asia1; Asia2; Asia3; Asia4; Asia5;
S euromääräisiä summia (=EURO)
T luokitteleva tekijä Toimija1, Toimija2, Toimija3 (=OLOSUHDE)
U aika vuosina (=VUOSI)
Tavoitteena on saada laskettua:
Montako € vuonna 2020 kohdistuu Toimija1:llle, tilanteessa jossa toteutuu Asia1 TAI Asia2.
Asia1 ja Asia2 ovat tekstimuotoisia.
Saan ratkaisuta tämän summa.jos tai summa.jos.joukko kaavoilla siten, että laadin jokaiselle ainutlaatuiselle ehtoyhdistelmälle oman summa.jos kaavan ja lasken ne yhteen.
Eli solun kaava voisi näyttää jotensakin tällaiselta (alla oleva kaava on esimerkki)
=SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$123) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$124) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$125) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$126) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$127) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$128) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$129) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$130) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$131) SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$132)
eli yhteenlaskettavat summafunktiot ovat identtiset pois lukien argumentti OLOSUHDE. Eli haaveenani on rakentaa kaava, jossa viimeinen kohta olisi ns. TAI -muotoinen
=SUMMA.JOS.JOUKKO(EURO;TA;$B585;VUOSI;$A$230;KK;E$109;OLOSUHDE;$S$123 tai ;$S$124 tai $S$125 tai $S$126 tai jne)
Olen kikkaillut tämän muotoisella kaavalla:
=SUMMA(SUMMA.JOS.JOUKKO(S:S;R:R;{"Asia1";"Asia2"};T:T;"Toimija1";U:U;"2020"))
Silmämääräisesti kaava on toimiva, mutta... Kun tein tarkastuslaskennan filtteröimällä alkuperäistä dataa ja tekemällä perinteisen A1 A2 A3 -tyyppisen yhteenlaskun, tulos erosi kaavalla tehdystä.
Vähensin yhden rajoittavan ehdon pois ja tein uudelleen tarkastuslaskennan numeerinen ero oli yhä sama
Onko muita mahdollisia virhelähteitä, kuin se, että laskettava data ei silmämääräisestä samankaltaisuudesta huolimatta ole identtistä?
Ongelmia Summa.jos.joukko -kaavassa
5
131
Vastaukset
- Anonyymi
Tuollaisen kannattaa todellakin käyttää Excelin 'Pivot Table' toimintoa. Hyvä ohje: http://www.cpearson.com/Excel/pivots.htm
- Anonyymi
Pivot ei ole ratkaisu. Datasisältö muuttuu ja rivimäärä lisääntyy. Vanhan kokemuksen mukaa Pivotilla graafit pitäisi piirtää joka kerta uudestaan.
Lisäksi minua kiinnostaa tämän ongelman ratkaisu myös akateemisesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pivot ei ole ratkaisu. Datasisältö muuttuu ja rivimäärä lisääntyy. Vanhan kokemuksen mukaa Pivotilla graafit pitäisi piirtää joka kerta uudestaan.
Lisäksi minua kiinnostaa tämän ongelman ratkaisu myös akateemisesti.Pivot taulun/graafit voi päivittää, ei niitä tarvitse uudelleen luoda. Rivejä voi myös lisätä (Insert/Row) datakenttiin ja päivittyy automaattisesti. Jos vain ottaa käyttöön datakentän alla olevan tyhjän rivin niin se ei tietenkään automaattisesti päivity mukaan.
Silloin kun teen tuonkaltaista ilman Pivot-taulua niin otan käytöön lisää sarakkeita tarpeen mukaan, en siis yritä latia maratoniformulaa. Tuossa tapauksessa esimerkiksi sarake jossa on =OR(S:S="aska1",T:T ="aska2") palauttaa true/false ja tekee haluamasi tai-funktion, ehdot eivät titetenkään tarvitse olla literaalina. Ja sitten lisää sarake jossa =IF( lauseella palautetaan summa tai nolla, riippuen edellisestä. Ja tuon sarakke sitten funktioon =SUM( - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pivot taulun/graafit voi päivittää, ei niitä tarvitse uudelleen luoda. Rivejä voi myös lisätä (Insert/Row) datakenttiin ja päivittyy automaattisesti. Jos vain ottaa käyttöön datakentän alla olevan tyhjän rivin niin se ei tietenkään automaattisesti päivity mukaan.
Silloin kun teen tuonkaltaista ilman Pivot-taulua niin otan käytöön lisää sarakkeita tarpeen mukaan, en siis yritä latia maratoniformulaa. Tuossa tapauksessa esimerkiksi sarake jossa on =OR(S:S="aska1",T:T ="aska2") palauttaa true/false ja tekee haluamasi tai-funktion, ehdot eivät titetenkään tarvitse olla literaalina. Ja sitten lisää sarake jossa =IF( lauseella palautetaan summa tai nolla, riippuen edellisestä. Ja tuon sarakke sitten funktioon =SUM(Jeps; Apusarakkeen/-taulun kautta saa ratkaistua ongelman. Tätä tulen käyttämään, mikäli en löydä "kauniimpaa" ratkaisua.
Onko tietoa siitä onko tämän muotoinen kaava ylipäätöön mahdollista saada toimimaan?
=SUMMA(SUMMA.JOS.JOUKKO(S:S;R:R;{"Asia1";"Asia2"};T:T;"Toimija1";U:U;"2020")) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeps; Apusarakkeen/-taulun kautta saa ratkaistua ongelman. Tätä tulen käyttämään, mikäli en löydä "kauniimpaa" ratkaisua.
Onko tietoa siitä onko tämän muotoinen kaava ylipäätöön mahdollista saada toimimaan?
=SUMMA(SUMMA.JOS.JOUKKO(S:S;R:R;{"Asia1";"Asia2"};T:T;"Toimija1";U:U;"2020"))Kaipa sen saa toimimaan, esimerkistäsi saattaa puuttuu jokin/joitakin vertaluoperaattoreita.
Mielestäni Excelissä oleellista on selkeys/loogisuus, siten että sheetin rakenne on oivallettavissa nopeasti vielä vuosienkin päästä. Se on aina kaikkein kaunein ratkaisu.
Käytettyjen cellien lukumäärän minimointi vie maratoniformuloihin, joiden tehtävää on vaikea myöhemmin selvittää, ja ne pidentää uudellenlaskenta-aikaa verrattuna siihen että käyttää rivejä/sarakkeita vapautuneesti. Ns apurivit/sarakkeet voi myös piilottaa jos ne häiritsevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1043524Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv2012257Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02110Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k371842Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91649- 951108
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5880- 51862
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu69827Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.
Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti129783