Tietoturvaohjelmani?

Anonyymi

Koneessani on Windows ja mukana tuli 3 kuukautta F-Secure Safe -virustorjuntaa jossa lukee että sen saa jaettua kolmelle eri laitteelle.
Koneessani on nyt on myös Linux Ubuntu, ja kirjautuessani sieltä käsin selaimella F-Secureen sieltä voi valita Desktop tai Add device. Jos valitsen Desktopin niin avautuva ikkuna sanoo "This device is protected", mutta Firefox-selaimen ulkopuolella Ubuntun valikoissa missään ei ole F-Securen olemassaolosta, asennuksesta tai toimimisesta merkkiäkään että onko virustoiminta siellä tai onko se päällä vai ei.
Se toinen valinnainen vaihtoehto Add device kysyy haluanko lisätä tietoturvaan tämän laitteen, ja se antaa vaihtoehdoiksi sitten Windows, Mac, Android, tai iPhone/iPad.
Mitäs tuossa oikein kuuluu valita, ja toimiiko F-Secure Safe ylipäätään Linuxissa?
Olen ennen käyttänyt Linuxia ilman virustorjuntaa mutta kun nyt se olisi käytettävissä niin käyttäisin sitä.

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poista F-secure. Sillä ei tee yhtään mitään..

    • Anonyymi

      F-secure näköjään velottaa ohjelmistaan vaikka ne ei edes toimi linuksissa. Kolmelle koneelle jaettuna maksat kolminkertaisen hinnankin! Mieti vähän mihin halpaan olet mennyt!

      • Anonyymi

        Hinta on sama, asennat sen sitten kolmelle laitteelle tai vain yhdelle laitteelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1965
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      114
      1052
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      775
    5. 53
      720
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      32
      663
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      618
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      557
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      492
    Aihe