Rob Halford Tunnustan

Ostin eilen Halfordin muistelmat ja olen jo päässyt siinä voiton puolelle (luin eilen ja tänään monta tuntia). Teksti on sujuvaa ja helppolukuista, mutta sisältää myös painavaa asiaa. Sen lisäksi, että Halford kertoo niistä lähtökohdista, joista on kotoisin hän puhuu myös musiikista ja Judas Priestistä, mutta ennen kaikkea homoseksuaalisuudestaan ja yleisesti homoseksuaalien asemasta ja kohtelusta ennen vanhaan ja päihteiden käytöstään.

Itse pidän kirjaa myös puheenvuorona itsensä ja toisten hyväksymisestä. Rob Halford kärsi vuosikaudet siitä, että joutui olemaan julkisesti kaapissa ja tunsi myös aika ajoin kalvavaa yksinäisyyttä. Hän halusi hyväksyntää, rakkautta ja läheisyyttä (bändikaverit hyväksyivät hänet alusta lähtien sellaisena kuin hän on sekä monet ystävät ja perhe eli vanhemmat ja sisarukset), mutta hän halusi myös laajemmalti hyväksyntää yhteiskunnassa(sitä että hänkin voisi olla avoimesti mitä on ja ylipäätään homoseksuaalit, ettei tarvitsisi jatkuvasti pelätä) ja sitä, että hänkin voisi saada joskus rakastavan parisuhteen (hänen monet suhteensa olivat yksipuolisia tai jopa riitaisia ja väkivaltaisia tai vain hätäisiä kohtaamisia, esim. yleisissä vessoissa ja rekkojen levähdyspaikoilla, vasta yli 40-vuotiaana hän kohtasi aidon rakkauden ja saman miehen kanssa hän on yhä). Tuota ahdistusta ja yksinäisyyttä hän sitten lääkitsi alkoholilla ja huumeilla.

Rob Halford on aina myös halunnut rikkoa ennakkoluuloja. Esim. hän on halunnut näyttää, että myös homoseksuaali voi digata rock-ja heavymusiikista, ettei tarvitse pitää vaikka Madonnasta tai Barbra Streissandista, jos ei pidä (Halford, sen lisäksi että rakastaa rock-ja heavymusiikkia sanoo kirjassaan, että on aina ollut myös suuri popmusiikin ja varsinkin 1980-luvun popin kuten esim. Rick Astley, Bananarama, Madonna ystävä). Ja omalla olemuksellaan hän on myös hälventänyt sitä stereotypiaa, että homomies on aina naisellisen tyylinen. Myös musiikissa hän ja Judas Priest bändinä on rikkonut tietyllä tapaa rajoja tekemällä monentyylistä heavya, myös enemmän tai vähemmän popimpaa. Rob Halford ei ole koskaan halunnnut juuttua tekemään vain yhdenlaista musiikkia. Hänen mielestään samojen kaavojen toistaminen ei sovi hänelle eikä myöskään Judas Priestille. Hänen mielestään Priestille ei olisi koskaan sopinut samanlainen linja eikä sovi tänä päivänäkään kuin esim. Maidenilla, että tehdään samantyylistä settiä vuosikaudet.

Yleisesti voin suositella kirjaa, jos avoin ja suora ote esim. homoseksuaalisuuteen ja miesten välisiin kanssakäymisiin ja päihteiden käyttöön ei haittaa.

5

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirja poikkeaa tyypillisistä musiikkialan muistelmista/omaelämänkerroista, että se keskittyy enimmäkseen Halfordin lavan alkopuoliseen elämään ja hänen sisäisiin kamppailuihinsa kuten homoseksuaalisuuteen ja päihteisiin. Musiikista se toki kertoo myös, mutta se ei ole tärkein eikä lopulta edes kaikkein kiinnostavin asia tarinaa ja silloin kun musiikista kerrotaan, niin siihenkin liittyy monella tapaa asia homoseksuaalisuus ja välillä myös päihteetkin. Niin kuin Bruce Dickinsonin muistelmat kertoo lopulta valtaosaltaan lentämisestä ja lentämisen riemusta, niin Halfordin kirja kertoo hyväksynnän ja rakkauden ja itsensä ja oman paikkansa etsimisestä ja siitä miten sisäisesti rikkinäisestä miehestä tuli jälleen eheä.

    • Heh, kyllähän kirja kertoo myös tuosta alkostakin eli alkoholista, mutta piti laittaa että lavan ulkopuoliseen elämään, ei alkopuoliseen =)

    • Alkuperäinen englanninkielinen teksti on kuulemma kirjoitettu Wallsallin tai Black countryn murteella, että en tiedä onko sitten kovin helppolukuista. Jos kirjastosta joskus löytyy alkuperäinen teksti, niin täytyypä joskus yrittää lukea myös sitä.

    • Minuun osui ja upposi tämä Halfordin kirja. Eniten minua kosketti se kun hän joutui olemaan vuosikaudet julkisesti kaapissa ja tunsi siitä tuskaa ja lisäksi hän tunsi välillä suurtakin yksinäisyyttä. Tämä kosketti jotain kohtaa mun sisällä.

    • Toki huumoriakin piisaa =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      294
      7230
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      69
      5164
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      144
      3360
    4. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      104
      2488
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      162
      2459
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1910
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      182
      1715
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      31
      1568
    9. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1544
    10. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      31
      1470
    Aihe