Jos hakisi 59 vuotiaana, kuntouttavatyötoiminta ei kiinnosta sekuntiakaan. Onko silloin pois simputuksesta mutta saa jotain kk rahaa?
Vastaukset 14
- Anonyymi
onko säästöt juotu?
Herran Jeesuksen Kristuksen armo olkoon kaikkien kanssa.- Anonyymi
MINULLA on niin paljon fyrkkaa kelalta jemmassa etten niitä pysty dokaamaan vaikka ryypiskelisin paremman luokan juottoloissa. Maksa pamahtaisi kauan ennenkuin kenkälaatikko likimainkaan tyhjä rahoista.
Jeesustelu on typerää.
t:tulonsiirtoagnostikko
- Anonyymi
Osittainen varhennettu vanhuuseläke alkaa juosta aikaisintaan 61-vuotiaalle. Vasemmistohallitus kaavailee tämän eläkemallin lakkauttamista. Huonolla tuurilla et ehdi saada sitä edes 61-vuotiaana. Työmarkkinatuki, kuntouttava ja oltava työmarkkinoiden käytettävissä, kunnes olet 64 v 9 kk, jos siis nyt olet 59-vuotias. Eli vielä pitäisi sinnitellä kuusi vuotta.
- Anonyymi
6 v taistelua te keskusta vastaan, voi luoja olet hylännyt minut.
Minä tein niin että kun TE-toimiston virkanilkki alkoi kysellä kiinnostusta kuntouttavaan työtoimintaan niin sanoin etten tarvitse sellaista enkä vapaaehtoisesti lähde mutta en kieltäydy jos lain voimalla pakotatte. Jos pakoattte niin sitten lähden ja ainoa tavoite siellä on laittomuuksien tonkiminen ja niiden julkituonti koko toiminnasta.
Tuossa vaiheessa meni virkanilkin naama norsunvitulle ja suu suppuun. Yhtään päivää en ollut kuntouttavassa työtoiminnassa enkä yhtään karenssia saanut.
Jos sinne kuntouttavaan työtoimintaan on jo joutunut niin paljon on tehtävissä sen eteen ettei "sopimusta" uusita. Josku on hyväksi olla ilkeä vaikka ei oikeasti olisikaan mutta ei niin ilkeä että tulee potkut tuolta sillä se tietää karenssia. Heti aluksi kannattaa ilmoittaa että pitää kiinni omista laillisita oikeuksitaan viimeiseen pykälään ja momenttiin saakka. Heti kun pientäkin aihetta ilmenee niin kannattaa kerätä todisteita tuosta aiheesta ja sitten kantelu Aluehallintovirastolle. Muitakin ilkeilykeinoja on kuten työsuojelutarkastuksen järjestäminen joka kummasti "herkistää" noita orjapiiskureita vaikka mitään ei löytyisikään. On vielä muitakin ja kyllä se ihmismieli kaikkea ilkeyttä keksii jos on siihen aihetta.- Anonyymi
poliisi turvaa ilkeydelle
Ilkeyttä on ainakin kahta eri lajia, laillista ja laitonta. Työttömän ei kannata harrastaa noita laittomia ilkeilyitä sen sijaan laillisia ilkeilyjä on paljon olemassa ainakin jos vastapuoli toimii laittomasti. Poliisi ei voi puuttua laillisiin ilkeilyihin millään tavalla eikä se puutu virkanilkkien laittomiinkaan ilkeilyihin mutta rikosiloituksen voi silti aina tehdä kun se on ihan laillinen "ilkeily".
- Anonyymi
Jos täyttää toimeentulotuen saamisen ehdot, silloin saa työttömyysturvan korvattua tt-tuella, mutta riippuen viranomaistoiminnasta se voi olla myös leikattu.
Oma varallisuus pitää käytännössä "syödä" ensin pois, tavanomaista käyttötavaraa kalusteita yms. se ei koske. Kelan sivuilta löytyy tarkemmin tiedot.
Tämäkin vain osoittaa sen, että jos työpaikkojen määrästä ei haluta maan johdossa pitää huolta, silloin on väistämätöntä, että ainakin osalle kansasta on taloudellisestikin parempi vaihtoehto suosiolla käyttää rahat elämiseen ja jättää varallisuuden kerääminen harjoittamatta - koska se joudutaan näillä ratkaisuilla syömään lopulta joka tapauksessa pois.
Suuri kysymys onkin, kenen taskuja tällä täytetään, kyllähän sen kaikki tietää, pitää vain sanoa se suuremmalla äänellä.- Anonyymi
Joo tyhmyyttä se on
- Anonyymi
"Osittainen varhennettu vanhuuseläke alkaa juosta aikaisintaan 61-vuotiaalle. "
- Niin, ja se laskee varsinaista eläkettä. Että siinä on se kompa.
Jos otat tai saat tuon varhaistetun, niin sitten se oikea eläke laskee, pienenee..... Ovelaa mutta niin tätä päivää !!
Vanhoja halutaan kyykyttää työttömyydessä mahd. pitkään.
Ja tällä hetkellä se suuri köyhyys ongelma on vanhoilla, ansiosidonnaiselta tippuneilla, siis työmarkkinatuella olevilla.
Ja lisänä on te, typ simputus, aktiivi 2. malli, kuntakokeilu, yms kyykytys.- Anonyymi
Mutta onhan hallinto saanut aikaan esim. maahanmuuttajille takuueläkkeen!!
Että hyvä hallinto tämä olisi jonnekin afrikkaan tai lähi-itään.
- Anonyymi
Hae vaan! Se hylätään kuitenkin! Häh hää!
- Anonyymi
Eikö siinä voita aikaa kun haku kestää kuukausi tolkulla sitten hakee taas uudestaan.
- Anonyymi
60-vuotiaat pitäsi vapauttaa jo tuosta ikeestä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran81820Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?147788- 57676
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47664Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25663Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44597
- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20523Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27521Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506- 6476
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee404470Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81469- 30446
- 44431
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29431Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39404Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3400