Kissani on nyt hieman yli kolme vuotta. Osaa ilmoittaa kun haluaa ulos- sisälle. Kertoo myös kun on nälkä. Etsii kadottamani pienet esineet kaappien alta. O saanut hiiret pois asunnosta. On kuitenkin jokin joka häiritsee minua. Kissa nimittäin kaataa vesikuppinsa juotuaan. Kylpyhuone on ainoa paikka misssä juomakulhoa voi pitää. Jos kulhonsa on tyhjä kun janottaa, päästää hän metakan.
Olen tietysti kokeillut lähes kaiken paitsi selkäsaunan. Miten tämä muten fiksu neiti saataisiin lopettamaan tämä kusanteko?
Miksi kissa ei usko sääntöihin?
4
188
Vastaukset
Jätä vesikuppi siihen paikkaan ja asentoon kun kissa on sen kaatanut Et nosta kuppia saati täytä sitä. Jos kissa pyytää vettä, niin näytät että vesikuppi on nurin ja vettä ei sen takia tipu. Kissa huomaa janon tullessa virheensä ja oppii olemaan kaatamatta kuppia.
- Anonyymi
turha toivo, kissa ei ymmärrä asiaa. siis hanki tarpeeksi painava vsikuppi, vaikkapa eläinkaupasta isoille koirille tarkoitette alhaalta leveä, ylöspäin kapenenva kuppi, joon jopa pysyy aloillaan, saman asian ajaa myös paistinpannu joka on pohlajtaan niin laaja, ettei reunasta painaminen saa sitä keikahtamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
turha toivo, kissa ei ymmärrä asiaa. siis hanki tarpeeksi painava vsikuppi, vaikkapa eläinkaupasta isoille koirille tarkoitette alhaalta leveä, ylöspäin kapenenva kuppi, joon jopa pysyy aloillaan, saman asian ajaa myös paistinpannu joka on pohlajtaan niin laaja, ettei reunasta painaminen saa sitä keikahtamaan.
"kissa ei ymmärrä asiaa"
Kyllä ne rikkoo kamaa ja sotkee paikkoja ihan tahallaankin, yleinen juttu. Hypoteeseja syistä löytyy googlaamalla "why cats knock things over"
- Anonyymi
Onhan kissan vesikuppi lasinen kuppi? Kissasta kuppi josta heijastuu sen oma kuva, merkitsee sille reviirille tullutta tunkeilijaa.
Painava kuppi on hyvä.
Myös painava, korkea maljakko on hyvä, kissan on helpompi juoda sellaisesta.
-Kissat ovat vapaita sieluja, ne tekevät mitä huvittaa. Toistavat mielellään toimintaa, johon ihminen on reagoinut. Älä siis reagoi millään tavalla. Kun kissa ei kiinnitä huomiota kuppiin, täytät kupin uudelleen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719847- 786860
- 286506
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1056267Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436119Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1046017- 635425
- 465166
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604480- 504090