SIMS IDEOITA?!??

Anonyymi

juu elikkäs oon alkanu ny taas pelailee aktiivisemmi sims 4 joteen voisitteks laittaa jotai perheideoita et mitä simei voisin luoda ja näi ku en ite keksi MITÄÄÄÄ. koska en jaksa sellasta et luon jonku perhee mis on äiti, isä, 2-3 lasta ja sit ne elää sellasta basic elämää ku oon kyllästuny sellasee :D jote kiitti jos laitat ideoita :3

1

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos kertoisit miten YLEENSÄ olet pelannut ja mitä pakkeja ladannut yms, niin olisi kukaties helpompi ehdottaa jotain uutta. Aika usein ehdotetaan tehtävän jotain päinvastaista kuin ennen tai melko järkyttävää touhua että välttyy heti kyllästymästä uudelleen.

      Moni pelaaja toimii tympäännyttyään seuraavan reseptin mukaan: "Tapa kaikki, jyrää tontit ja rakenna paikat uudelleen"
      Minä taas olen kyllästynyt tuohon, joten lataan useimmiten vain muutaman modin joita en ole ennen kokeillut ja katson onko niistä mihinkään. Aika usein ON, näkökulma saattaa hiukan muuttua, pelitapa voi kehittyä (on kyllä varaakin) ja löytyy uusia juttuja. Sims 4-videoista ja tarinoista saa vaikutteita, niin hyviä kuin huonojakin. Jotkut ovat _niin_ huonoja että ovat itse asiassa ihan hyviä. :)

      Haasteista näkyy moni pitävän ja joku kertoo niiden olevan parasta mitä pelistä löytyy. Minä en niistä pidä, kun ovat - minun mielestäni - keskimäärin halvatun hölmöjä, moraalisesti arveluttavia ja yleisesti ällöttäviä. En esitä esimerkkejä etteivät useimmat lukijat loukkaannu verisesti, mutta niitä on netti pullollaan.

      Sims-fanien näkee tätä nykyä valittavan että pelistä puuttuu valintoja. (mitä muuta pelaaminen on perustasolla kuin mahdollisimman mielenkiintoisten valintojen tekemistä?) Halutaan "toggleja" esimerkiksi yliluonnollisten olentojen poistamiseksi, niiden tuomiseksi peliin ja kaiken mahdollisen ja mahdottoman muuttamiseksi jollakin tavoin. Pelifirman duunarit taas kaihtavat valintoja, koska jokainen valinta synnyttää välittömästi tarpeen tehdä tuhat ja sata asiaa toisin tai kehittää jotakin uutta mistä firma ei tietenkään halua tekijöille mitään maksaa.

      Modit OVAT "toggleja"; jokainen niistä edustaa jonkinlaista valintamahdollisuutta ja on pelaajan asia käyttääkö sitä vai ei. Iso riesa pitää modit ajan tasalla, mutta parhaimmillaan olen pelannut kuukausikaupalla ihan tyytyväisenä vain muutaman "uuden" modin muutettua peliä jollakin minua huvittavalla tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      41
      11764
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      37
      4727
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      253
      2858
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      149
      2648
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      114
      1753
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1138
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      210
      907
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      850
    9. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      78
      846
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      62
      796
    Aihe