Onko tapahtunut hirvittävä oikeusmurha, syytön mies on virunut vankilassa vuodesta 2014 lähtien, istuu yhä tuomiotaan. Voiko Suomessa syytön joutua pitkäksi aikaa vankilaan?!
https://yle.fi/uutiset/3-11799360
https://yle.fi/uutiset/3-11799360
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Marraskuusta 2013 lähtien.
Tuskin sentään sillä käräjäoikeus vapautti, eiköhän sen jälkeen päässyt vapaalle jalalle. Kun hovista tuli tuomio vangittiin.
On voitu tuomita syytön.
Joo-o, kamalaa, vankilat ovat täynnä syyttömiä, viattomia ihmisiä.
Voi siellä vankilassa olla viattomia ja väärin tuomittuja, vaikka sinä et sitä asiaa mitenkään osaa ymmärtää tai käsittää.
Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa, Ranskassa, Yhdysvalloissa, joka helvetin maassa vankilat ovat täynnä syyttömiä, viattomia ihmisiä. On se niin väärin...
Totta kai se on aina väärin, jos vääryyttä tehdään ja aiheutetaan.
Harva sinne vankilaan syyttömänä haluaa suorittamaan rangaistusta. Usein vielä niin, että oikea syyllinen viettää vapaata elämää. Oikeinko?
Onhan se väärin kuten Venäjällä, Valko Venäjällä, Pohjois-Koreassa, ja Myanmarissa, joissa on ihan todistettavasti syyttömiä, pääasiassa mielipide vankeja.
Uskon vahvasti, ettei suomessa sellaisia ole, koska meillä sentään on jonkin asteinen sanan ja mielipiteen vapaus. Näyttää kuitenkin siltä, ettei toimittajat, eikä poliisikaan uskalla viesteissään ja rikosuutisissaan käyttää mielipide vapauttaan, vaan aina niiden pitää hyysätä rikollisia tuolla epäillään muotisanalla. Uskon, ettei tuon epäillään ja epäilty sanan korvaaminen tai kokonaan pois jättäminen ole rikos, koska sehän kuuluu sananvapauden piiriin. En ainakaan ole koskaan kuullut, että tuon mytologisen sanan käyttämättä jättäminen rikosuutissa olisi johtanut rikosyytteeseen.
No ei Suomessa kaiketi poliittisesti aktiivisia mielipide vankeja ole.
Kuulluksi tuleminen oikeusistuimessa on kyllä kinkkinen juttu.
Muistan monen vuoden takaa tapauksen jossa puheenjohtaja tuomari sai verenpainetta kohottavan suuttumusreaktion, kun asiat olivat vaikeita, mutta ei tietenkään salattavia.
Tuomari ajoi hänen mielestä palturiapuhuvanulos oikeussalissa.
Kysyin porilaiselta poliisilta että miten tuon nyt pitää ymmärtää.
Poliisi sanoi että tuomari on käräjäsalin jumala, ei anna suiden käydä hallitsemattomasti.
Ei siinä toki täyttynyt kosminen oikeuskäytäntö.
Tässä+tapauksessa+syyllisyys+on+selvä,+niin+selvä+kun+sen+pitää+olla.+Missään+maassa+ei+vaadita+100%+näyttöä.+Jos+vaadittaisiin+ei+juuri+ketään+saataisi+tuomittua.
Vaikka käräjätuomari sekoilisi aina voi valittaa hovioikeuteen. Kuten uutisista olemme saaneet lukea se kannattaa.
Tässä+tapauksessa+syyttömyys+on+selvä,+niin+selvä+kun+sen+oikean+murhaajan+syyllisyys.+Missään+maassa+ei+vaadita+100%+näyttöä+syyttömyydestä+miesten+kohdalla,+mutta+naisia+vastaan+ei+riitä+edes+100%+näyttö+syyllisyydestä,+kuten+auerskan+tapaus+osoittaa.+Jos+vaadittaisiin+tasapuoliset+näytöt+sukupuolesta+riippumatta+eikä+luotettaisi+sokeasti+naisten+valheisiin+todistajina+ja+asianomistajina,+ei+olisi+syyttömiä+miehiä+vankilassa,+mutta+yhtä+paljon+myös+syyllisiä+naisia.
Kol vai Kron, virtahan vie...
Olisiko tässä nyt tällainen ylösalaisin keikahtanut keissi, jossa sukupuoli oli ratkaiseva todiste syyllisyydestä. Mies vankilaan, koska on mies
Näin se on ollut oletusarvoisesti aina, mies syyllinen ja nainen uhri. Poliisit alkaa jo nähdä totuuden ja usein käräjäoikeuskin, mutta hovinarrit viimeistään kääntää tuomiot edelleen todisteiden vastaisiksi.
Onhan tuossa nainen valehdellut aivan selvästi suojelee kaveriaan kun kertoi kuristamisen tapahtuneen käsin, vaikka todellisuudessa narulla. Löytyihn sen toisen miehen DNA:takin narusta ja tuomittu taas oli lähtenyt jo 9 tuntia aikaisemmin pois paikalta. Tarina muuttunut viisi kertaa, ihan kuin auerskalla ja sekin meni läpi vaikka ainoa mahdolinen syyllinen. Suomen oikeuslaitos on aivan perseestä.
Tee kantelu oikeuslaitoksesta eduskunnan oikeusasiamiehelle. Jos et itse osaa, niin pyydä äitiäsi tekemään.
Asia ei ole aivopieru. Kantelun voi todellakin kuka tahansa tehdä mistä tahansa, jonka kokee epäoikeudenmukaiseksi kohteluksi. Olet vuosikausia tälläkin palstalla syyllistänyt Suomen oikeuslaitosta ja nyt kun saat keinon hoitaa asiaa eli kantelun tekeminen, niin alat haistella neuvon olevan aivopierua. EI OLE.
Siitä nyt vaan tekemään kantelua.
Asiasi ovat aivopieruja. Kantelun voi todellakin kuka tahansa tehdä mistä tahansa, jonka kokee epäoikeudenmukaiseksi kohteluksi. Olet vuosikausia tälläkin palstalla syyllistänyt Suomen oikeuslaitosta pedomurhaajan lastenraiskaustuomiosta, mutta et ole tehnyt kantelua, niin alat haistatella aivopierujasi. ON SE.
Siitä nyt vaan tekemään kantelua.
Ei se Annelin vika ole, että sinulla on pieni muna. Älä Annelille kiukuttele, Nysä-Jouko.
Joko lopetit karjujen ahdistelun psyko-pekka?
Kenelläkään muulla ei ollut motiivia, todella vankkaa motiivia tappoon kuin tuomitulla. Uhri oli varastanut tappajan huumeet joka siitä oli raivostunut. Jos narkkarilta varastaa huumeet voi hyvinkin heittää henkensä.
Narkeilla on aina motiivit eivätkä tarvitsekaan mitään, voinut akka tai murhaaja kaverinsa itse varastaa.
Kaikki ne on syyttömiä ,omasta mielestään.
Se on i nhimmillistä. Tässä tapauksessa valittajan itku saattaa olla aiheellinen.
Naisen todistelu oli tarkoitushakuista.
Kikkelinaamat kyllä mielellään lavastaa syylliseksi rikokseen kuin rikokseen, jos vain mahdollista. Kikkelinaamat eivät ole niitä välkyimpiä, joten rikokset ratkaistaan yleensä helpoimmalla tavalla.
Pääsevät helpommalla kun joku todistaa muita vastaan ja naiset valehtelee koska tahansa pelastaakseen oman nahkansa tai kaverinsa. Noinhan se menee USA:ssakin, naista pyydetään heti todistamaan muita, usein syytöntä miestä vastaan. Selviävät muutamalla vuodella elinkautisen tai kuolemantuomion sijaan ja usein ei tuomita ollenkaan.
Niin, olisiko tuollaisesta ollut kyse Vantaan Ilolassa muutama vuosi sitten.
Että nainen avasi sanaisen arkkunsa. Ja sai uskottavuutta?
Ja mies lukkiutui, ei ajatus kulkenut?
Voi tuo olla yleispätevää globaalisti, ettei vain Amerikoissa.
Naisethan näyttelee koko elämänsä, itku tulee hyvin herkästi ja katoaa vielä herkemmin. Joillekin menee kaikki läpi.