poliisi

konsta?

Asiasta tietävät, kertokaapa muutama seikka. Kuinka tiukka on poliisikoulun pääsykoehaastattelu? Entäpä omalla poliisilaitoksella käytävä alkuhaastattelu? Onko kokeissa yleensäkin joitakin sudenkuoppia, tavalliselle mitat täyttävälle miehelle? Miten on työkokemuksen laita? Kuinka tiukasti vähimmäis työkokemusvaatimuksista pidetään kiinni?

Kiitos vastauksista.

4

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeissa ollut

      6. Hankkinut vähintään vuoden työkokemuksen hakujakson alkuun mennessä


      Työkokemus voi koostua useasta lyhyestä työsuhteesta ja voi olla miltä alalta vain. Jos hakija on ollut osa-aikatyössä, tulee työtodistuksesta ilmetä tehdyt työtunnit.
      Varusmiespalveluksesta ja naisten vapaaehtoisesta asepalveluksesta lasketaan työkokemukseksi enintään yhdeksän kuukautta, jolloin muuta työkokemusta tulee olla lisäksi vähintään kolme kuukautta.

      Mikäli vähemmän niin ei tule kutsua kokeisiin.
      Ja eihän tota nyt ole vaikea saada, kun intistäkin tulee se vähintään 6kk tai 9kk työkokemusta.

      Alkuhaastattelu on noin 10min kestävä keskustelu, missä hakija saa tietoa poliisikoulusta ja poliisista, ja haastattelija saa kuvan hakevasta.

      Koululla käytävä haastattelu on sitten paljon laajempi. Siinä katsotaan miten hakija reagoi erillaisiin asioihin ja onko soveltuvainen alalle.

    • Entinen hakija

      Haastattelussa ne pistää sulle käsiraudat. Ja ne voi myös lyödä sua puhelinluettelolla, painostaa, tms. Mutta älä pelkää, se ei ole persoonalista. Ne on vain tottuneet työolosuhteissa haastatella tällä tavalla

      • ..........

        no just. et sitten muuta keksinyt.


    • En tiedä haastattelusta sen enempää, kun en ole itse ollut, mutta yksi tuttavani, vanhempi poliisimies, kertoi aikoinaan olleensa pääsykokeissa ihan vitsimielellä varmana, ettei varmaan pääse. Kuulemma oli ollut hauska naureskella niitä, jotka tosissaan yrittivät. Olivat haastattelussa kyselleet, että näytät vähän turvonneeltaja mies oli siihen sanonut, että olin juuri pelimatkalla Saksassa ja siellä tuli olutta juotua niin paljon.

      Pääsi kevyesti opiskelemaan ja on ollut nyt 20v. poliisina. Olen saanut sen käsityksen, että rennolla asenteella pärjää parhaiten niin valintakokeissa kuin työssä. Työssäkin tulee vähemmän tappeluita, kun ei oo mikään kauhea pingottaja.

      Soitin tuosta työkokemuksesta koululle, kun itse suunnittelin hakemista ja sieltä sanottiin, että suurin piirtein sen vuoden pitää tulla täyteen. Eli ymmärsin, ettei ne sitä nyt mitenkään tunnin tarkkuudella laske.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4876
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2905
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2689
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2260
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1742
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1671
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe