Asiasta tietävät, kertokaapa muutama seikka. Kuinka tiukka on poliisikoulun pääsykoehaastattelu? Entäpä omalla poliisilaitoksella käytävä alkuhaastattelu? Onko kokeissa yleensäkin joitakin sudenkuoppia, tavalliselle mitat täyttävälle miehelle? Miten on työkokemuksen laita? Kuinka tiukasti vähimmäis työkokemusvaatimuksista pidetään kiinni?
Kiitos vastauksista.
poliisi
4
901
Vastaukset
- Kokeissa ollut
6. Hankkinut vähintään vuoden työkokemuksen hakujakson alkuun mennessä
Työkokemus voi koostua useasta lyhyestä työsuhteesta ja voi olla miltä alalta vain. Jos hakija on ollut osa-aikatyössä, tulee työtodistuksesta ilmetä tehdyt työtunnit.
Varusmiespalveluksesta ja naisten vapaaehtoisesta asepalveluksesta lasketaan työkokemukseksi enintään yhdeksän kuukautta, jolloin muuta työkokemusta tulee olla lisäksi vähintään kolme kuukautta.
Mikäli vähemmän niin ei tule kutsua kokeisiin.
Ja eihän tota nyt ole vaikea saada, kun intistäkin tulee se vähintään 6kk tai 9kk työkokemusta.
Alkuhaastattelu on noin 10min kestävä keskustelu, missä hakija saa tietoa poliisikoulusta ja poliisista, ja haastattelija saa kuvan hakevasta.
Koululla käytävä haastattelu on sitten paljon laajempi. Siinä katsotaan miten hakija reagoi erillaisiin asioihin ja onko soveltuvainen alalle. - Entinen hakija
Haastattelussa ne pistää sulle käsiraudat. Ja ne voi myös lyödä sua puhelinluettelolla, painostaa, tms. Mutta älä pelkää, se ei ole persoonalista. Ne on vain tottuneet työolosuhteissa haastatella tällä tavalla
- ..........
no just. et sitten muuta keksinyt.
En tiedä haastattelusta sen enempää, kun en ole itse ollut, mutta yksi tuttavani, vanhempi poliisimies, kertoi aikoinaan olleensa pääsykokeissa ihan vitsimielellä varmana, ettei varmaan pääse. Kuulemma oli ollut hauska naureskella niitä, jotka tosissaan yrittivät. Olivat haastattelussa kyselleet, että näytät vähän turvonneeltaja mies oli siihen sanonut, että olin juuri pelimatkalla Saksassa ja siellä tuli olutta juotua niin paljon.
Pääsi kevyesti opiskelemaan ja on ollut nyt 20v. poliisina. Olen saanut sen käsityksen, että rennolla asenteella pärjää parhaiten niin valintakokeissa kuin työssä. Työssäkin tulee vähemmän tappeluita, kun ei oo mikään kauhea pingottaja.
Soitin tuosta työkokemuksesta koululle, kun itse suunnittelin hakemista ja sieltä sanottiin, että suurin piirtein sen vuoden pitää tulla täyteen. Eli ymmärsin, ettei ne sitä nyt mitenkään tunnin tarkkuudella laske.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2574392Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän502572Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop5612352Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h632154Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431850Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh421781Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.1081735Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31591Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A411411Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1281247