TosiGafe OY on tuonut markkinoille aivan uudenlaisen lämpöpatterin jossa hyödynnetään sähkö kahteen kertaan. Patterissa on lämmityselementtinä tehokas nestejäähdytteinen prosessorikortti, jonka jäähdytysnesteenä on normaali öljytäytteisen patterin öljy. Kortissa on nopea wifi-liitäntä ulkomaailmaan, ja erillinen RISC-prosessori hoitaa automaattisesti kaikki ohjelmistoasennukset selainkäyttöliittymän kautta. Termostaattia voidaan ohjata joko mekaanisesti tai selainliittymän kautta, ja ainoa tarvittava liitäntä on siis normaali 230 V töpseli.
Yhtä tällaista patteria voidaan käyttää normaalin koti-PC:n tavoin sellaisilla sovelluksilla jotka eivät vaadi nopeaa grafiikkaa. Lämmityskautena tällainen käyttö ei välttämättä tuota tarpeeksi lämpöä, mutta järjestelmän ainutlaatuisena ominaisuutena on mahdollisuus ajaa esimerkiksi SETI@home-sovelluksia tai louhia kryptovaluuttoja niin että laskentatehon käyttöä hallitaan termostaatilla.
Useampaa tällaista patteria voidaan käyttää clusterina, järjestelmä perustuu kehittämäämme LaunderBot-protokollaan joka tarjoaa matalan latenssin ja automaattisen balansoinnin eri huoneiden ja kokonaisen kerrostalonkin eri asuntojen lämmönsäätöön.
Jos et itse halua hyödyntää laskentatehoa kokonaisuudessaan, niin marraskuussa alamme tarjota kaupallisesti clusteroitua ja hajautettua laskentatehoa, ja hyvää korvausta vastaan hyödynnämme automaattisesti kaikkien järjestelmään liitettyjen pattereiden laskentatehon. Tulemme todennäköisesti syrjäyttämään perinteiset konesaliratkaisut kaikissa niissä maissa joissa tarvitaan merkittävästi asuintilojen lämmitystä!
Sähkölämmittäjä, hyödynnä nyt sähköä tehokkaammin!
23
2150
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä ihmettä?
- Anonyymi
Bitcon louhijoilla on saatu halpaa lämpöä ja nyt jopa tuottoisaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Bitcon louhijoilla on saatu halpaa lämpöä ja nyt jopa tuottoisaa!
Jopa ilmaista lämpöä! Parhaisiin aikaan jopa tuottoisaa!
- Anonyymi
Taidan jatkaa haloilla lämmittämistä.
Aprillipäivään on vielä lähes 3 viikkoa.
- Anonyymi
Ei ole mikään aprillipila! Louhijoilla lämmitety taloja jo vuosikymmeniä!
- Anonyymi
Ei ole mitään Aprillia lämmittää taloo bittiraha louhijoilla!
Itsellä ollut vuosia läminvesivaraajan lämmittäjänä 21kW edestä louhijoita.
Ja joskus siitä saanut rahaakin ihan kivasti, nytkään se ei mene miinuksille.
Mitä tulee termostaattiin, se on helppoa katkaista yksikkö kerrallaan netistä ulos. - Anonyymi
⛔ Malaire ei tiedä mistään mitään!
- Anonyymi
Malaire-saimaaaaaanapiiiinaa mistään mitään tiedäkkään.
- Anonyymi
Minä olen jo vuosia lämmittänyt taloni loisenergialla. Tämän halvempaa ei sähkölämmityksestä voi tulla.
- Anonyymi
Ovelaa. Sähkömittari ei värähdäkkään vaikka ottaisi kuinka paljon loistehoa.
- Anonyymi
Minä lämmitän lemmikkikoirien häntäenergialla.
- Anonyymi
Kalajoelle rakennetaan härveliä joka estää tällaisen välistävedon!
https://yle.fi/a/74-20007368 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kalajoelle rakennetaan härveliä joka estää tällaisen välistävedon!
https://yle.fi/a/74-20007368Tuo on sitä varten että tarvitaan pyörivää massaa ettei tuulivoimalat kaada verkkoa. Voi sillä säätää loistehoakin.
- Anonyymi
Voidaanko tällainen liittää osaksi älykästä sähkönjakeluverkkoa?
- Anonyymi
Kun nykyään ei ole suurille mutta lyhytaikaisille tuulienergian tuotantopiikeille mitään varastointimenetelmää, niin tällä systeemillä sellaisia voidaan hyödyntää virtuaalivaluuttojen louhintafarmeissa.
- Anonyymi
Miksi ihmeessä! Miksen louhisi itsellesi bittirahaa????
- Anonyymi
Nyt kun virtuaalivaluutat on romahtaneet ja pörssisähköllä lämmittäminen on kallista, niin onko näille laskentayksiköille keksitty jotain uutta tuottavaa käyttöä?
- Anonyymi
Ei visrtuaalivaluutat mihinkään ole romahtaneet, ne vaan oli tossa taannoin sika korkealla!
- Anonyymi
Pitäis tämänkin systeemin kehittäjät vaan panna syytteeseen muiden virtuaalikoijareiden kanssa ja takavarikoida omaisuus!
- Anonyymi
Nyt vissiin tapahtuu, kun Oulussakin tutkitaan jättimäistä sijoituspetosvyyhteä! Mutta jääkö pomomiehet kiinni, vai menettävätkö tavikset vaan rahansa?
- Anonyymi
Bitcoin on noussut tosi palion, kannattaisko ostaa tällaset kotia? Kokemuksia?
- Anonyymi00028
Nyt talvella tää olis tosi hyvä juttu
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3371963IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471619Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541301- 1431158
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021141Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.841131Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701057Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.791032Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48962Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten9938