Minulle tuli 38 neliön yksiöön vajaa viisi vuotias rotukollikissa.
Harkitisin kissan hankkimista pitkään. Nyt kun hän on täällä, minua ahdistaa.
Kissa on kiltti eikä tee tuhojaan. Hakeutui heti seuraan ja silitettäväksi, kehrää ja tykkää leikkiäkin. Käsittelystä ei tykkää, kuten harjaamisesta tai kynsien leikkaamisesta. Hammaspesusta puhumattakaan. Ahdistaa, kun on pitkä karva ja kynnetkin, eikä anna mun käsitellä. Viikon aikana hän on ollut päiviä siellä täällä kakkaamatta ja kun kakkaa, on se aika kovaa ja pipanamaista. Eläinlääkäri (soitto) neuvoi antamaan parafiiniöljyä ja annoin sitä ruuan joukossa, koska Levolacia ei huolinut mitenkään päin. Eilen söi öljyruuat, mutta tänään on kranttuillut ruuankin suhteen. Ei ole syönyt juuti mitään, paitsi närppinyt vähän ruokaa ja ruohoa. Eikä juo. Sitä tekee kuulema muutenkin harvoin.
Kerran on vain tänään pissannut, ei ole kakannut ollenkaan.
Edellispäivänä hän alkoi kaihtaa kosketusta välillä jopa karkuun juosten.
Tänään ei ole ruoka maistunut ja on pääasiassa nukkunut. Kerran innostui leikkimään. Sen jälkeen sähisi yhtäkkiä verhon takaa, vaikka rauhakseltaan katselin televisiota kiinnittämättä häneen mitään huomiota.
En ymmärrä onko hän kipeä vai stressaantunut kodinvaihdoksesta?
Tuntuu, että menetän mielenterveyteni, kun en tiedä onko kissalla hyvä vai huono olla ja mitä voin tehdä hänen hyvinvoinnin eteen. Edellinen omistaja oli ollut joulukuussa eläinlääkärillä ja sanoi kissan voivan todella hyvin.
Tuntuu, että tämä ympäristö ei ole hänelle hyvä ja että minusta ei olekaan huolehtimaan kissasta. Minkäänlaisesta, vaikka olisin harkinnut asiaa miljoona vuotta. Pelkään tehneeni virhearvion omista resursseistani huolehtia hänestä. Asui aiemmin paljon isommassa asunnossa, jossa luontonäkymä ikkuinoista ja koira kaverina.
Minua pelottaa myös mennä eläinlääkäriin, jos lasku on ihan järkyttävä, sillä
minulla ei ole paljoa säästössä. Ja tiedän, että tätäkin olisi pitänyt arvioida laajemmin etukäteen eikä vaan tuudittautua siihen, että kissan terveys on tarkastettu. Minulla on mennyt useampi satanen kissan tarvekuluihin tässä alussa. En ajatellut että heti tarvitsisi lähteä terveen kissan kanssa lääkäriin.
Mitä minun pitäisi tehdä?
Vanhemman kissan sopeutuminen uuteen kotiin
7
255
Vastaukset
- Anonyymi
Kissalla kestää sopeutua uuteen kotiin viikkoja, kuukausiakin. Älä stressaa äläkä hötkyile! Anna kissan olla rauhassa silloin kun se ei seuraasi hakeudu, mutta sitten kun tekee itseään tykö niin leikitä, aktivoi, anna hyvää ruokaa vaikka kädestä. Jos kissa on huono juomaan, niin kuin useimmat kissat, ei kuivanappuloita kannata antaa. Harjaa aluksi pehmeällä harjalla että tottuu käsittelyyn. Stressi vatsa hellittää ajan kanssa.
- Anonyymi
Samaa mieltä..älä hötkyile kissan kanssa..Anna sen olla rauhassa..kun työnnät se suuhun koko ajan jotain..niin kavahtaa sun kosketusta..hyräile lempeitä sävelmiä..soita rauhallisia kappaleita hiljaa..kun tulee luoksesi juttele hiljaa ja rauhallisesti
- Anonyymi
Kotiutumisessa voi auttaa saman ruokamerkin jatkaminen mitä se on tottunut saamaan edellisessä kodissa.
On kyllä virhe yrittää laksatiiveilla muuttaa kissan suoliston toimintaa.....se aiheuttaa aivan vastakkaisen reaktion ruuan suhteen, vatsaväänteitä kokeva kissa syö ruohoa joka on luonnon oma matojen häätökonsti kissoilla ja koirilla.
Myös youtubesta löytyviä luonnonäänien soittamista voi kokeilla .
Itse olen todennut vanhan metsäkissani rauhoittuvan linnunlaulujen soitottamisesta hiljaisella volyymilla .
Korona-ajan on kollini tottunut kuuntelemaan lintujen laulua taustaääninä niin että se osaa omalla tavallaan vaatia sitä, varsinkin iltaisin. - Anonyymi
Hyviä neuvoja. Feromonivalmistetta voisi myös kokeilla, saa apteekista.
- Anonyymi
Ainakin aluksi voit jättäähammaspesut ja kynsien leikkauksen unholaan. hampasiin ja kynsiin voit palata sitten kun kissa on kunnolla kotiutunut
Pitkakarvaista on pakko harjata, mutta tee sekin kissan ehdoilla, älä ota syliin, vaan harjaa kissan makaillessa sohvalla, pöydällä tai missä se sitten onkaan. Kysy entiseltä omistajalta kissan mieliruuat ja kokeile niitä ja osta pieniä märkaruokapusseja ja yritä löytää kissalle kelpaava merkki. saattaa olla että kissa ei halua syödä kuin tiettyä kuivaruokaa ja tiettyä märkäruokaa. - Anonyymi
Stressi. Hankipa Feliway- haihdutin. Älä tyrkyttäydy käsittelemään tai hoitamaan sitä nyt kun se ei ole vielä sopeutunut.
Lue muuten tarkoin Feliwayn käyttöohje/seloste, ennen kuin kosket koko feliwayhin, aine nimittäin on nieltynä vaarallista myrkkyä. se pitää asentaa oikein, mieluiten niin ettei mikään elävä pääse sen pistorasian luo missä feliway on kiinni, ettei vahinkoja satu.
Annat kissalle vaikkapa keittoja, niitä löytyy kyllä kaupoista, tonnikalasoup, kana soup, niin saa nestettä. Älä pakkojuota, anna juoda vaikka kermaa, tms kunhan jotain juo.
Voit laittaa vettä eri puolille huushollia, mieluiten korkeisiin astioihin, kuten maljakoihin, ja muistathan: kissan juomapaikka ei ole ruokapaikan tai vessan lähellä ikinä.
Itselläni on kissalla keittiössä vesikipot. Olkkarissa ruokapaikka, hyvin toimii. Riippuu kissasta, miten kauan suru muutoksesta kestää. Tottakai se kaipaa, entistä elämää ja ihmisiä.
Anna sille mahdollisuus itse tutustua sinuun. Kun hoidat sen muutoin hyvin, se kyllä oppii tykkäämään, ja luottamaan.
Tarjoapa raakaa lihaa esim sikasuikaleita/nautapalasia. Jos syö niin se saa niistä myös nestettä. Nyt siis raksut pois, kaikki kosteaa/raakaruokaa siihen asti kunnes vesi maistuu.
Jos on kolli, on riski virtsatiekivistä kun juominen on huonoa. Soita eläinlääkärille, jo pääsiäisen aikaan, jos ei yhtään mikään mene sillä alas vaikka annat kissalle tilaa olla kuten se nyt haluaa itse olla.
Hän antaa varmasti neuvoja, ja nehän maksavat sen puhelun verran, mutta jos kissa ei tokene, joudut viemään sen kyllä tutkimuksiin pääsiäisen jälkeen.
Älä ressaa kissaa millään. Tuon kun muistat, sen pitäisi helpottaa jo sen oloa. Ja leikkiä! Mutta älä siinäkään väkisin pyri sen liiveihin. - Anonyymi
Anna kissan olla rauhassa. Laita vesikippoja useampia asunnon rauhallisiin nurkkiin ja samoin ruokaa, pikkuisen vain ja monta kertaa päivässä. Kodinvaihtajana hän syö ehkä mieluiten yöllä, kun nukut ja kissa kokee olonsa tuvalliseksi.
Älä tungettele. Kissa tulee luoksesi kyllä, kun on kotiutunut. Siihen asti pidä huoli vain, että hänelle on vessa, vettä ja ruokaa. Anna ihmeessä niiden kynsien ja harjojen olla, kunnes oletette tuttuja ja kissa osoittaa luottamuksensa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1433196EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403012- 1101463
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451217Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661067- 601017
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23833- 41827