Joopa suku on suuri ja on veljiä ja on

Anonyymi

veljillä muutama lapsikin, on täti ja enokin ja serkkuja vaikka muille jaella. Mutta mitään yhteyttä kehenkään ei tahdo saada. Toinen veli soittaa joskus ( pari kertaa vuodessa ) toinen veli kyllä kerran viikossa ja minäkin sitten toki soittelen hänelle. Toiselle veljelle muutaman kerran vuodessa. Veljien lapset eivät pidä minuun mitään yhteyttä, veljenpoika ei ole soittanut ainuttakaan kertaa niinkuin ei hänen vaimonsakaan. Veljentytär lähettää joulukortin ja se on sitten siinä se yhteydenotto.

Tätini on sillain erikoinen ettei hän soittele tietääkseni kelleen. Minulle ei ole soittanut vuoteen.

Nyt olen lopettanut joulukorttien ja erilaisten synttäri ja muiden toivotusten ja tervehdysten lähettämisen, koska mitään vastakaikua ei tullut yhdeltäkään. Suuressa suvussamme on kyllä erikoinen juttu tämä, kun joku yrittää pitää yhteyttä, niin takaisin ei tule minkäänlaista yhteydenottoa. Onko teillä muilla kokemusta tällaisesta? Kertokaa. Muista en silleen tiedä, kaipa jotkut sitten pitävät yhteyttä toisiin, mutta minä olen nyt luovuttanut tämän ja päätin etten enää myöskään ota yhteyttä heihin. Siinä tulee hieman omituinen olo ja sellanen olo, että tunkee toisten yksityiselämään, kun soittaa ja kysyy, mitä kuuluu. Onkohan tämä suomalaisille tuttu ilmiö, vaiko tosiaan jonkin suvun ominaisuus, joka kulkee geeneissä?

Olen huomannut, että vointi on aina toki parempi kun joku ottaa yhteyttä. Nyt varsinkin korona-aikana saa olla muutenkin yhä enemmän yksin. Käydä kaupassa yksin, ulkoilla yksin, kohta jopa puhua yksin.

Suvussamme on kyllä myöskin narsisteja ja jonkin verran ikäviä ihmisiä niinkuin on kaikissa suvuissa ja tuttavapiireissä. Myöskin on useita saitureita, jotka eivät tuon saituruuden tai sanotaanko nuukuuden takia voi sitten esimerkiksi soittaa tai lähettää mitään tervehdyksiä, eivätkä voi tulla edes käymään, kun auto ja bensaa kuluu.

Kyllä yksinäisyys ja se ettei täällä ihmiset välitä toisistaan, edes omista sukulaisistaan on karmea asia.

Toiset jaksaa yksinäisyyttä, vaikka sukua asuu samassa ja viereisessä kaupungissa, mutta yhteydenotot ovat nollaluokkaa.

Kyllä se voi olla niinkin, että suvussa on jotain mielen häiriöitä ja sairauksia etteivät he pysty pitämään yhteyttä oman luonteensa takia, .

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on suvussa kulkeva tapa, perinne, ominaisuus, millä sitä sitten nimittääkin. Serkut ovat yleensä sellainen sukupolvi että yhteys katkeaa. Aikuistuttuaan he leviävät eri puolille suomea eikä ole enää mitään konkreettista asiaa millä pitää yhteyttä. He luovat oman elämänsä ja ihmissuhteensa. En minäkään pidä yhteyttä serkkuihin kuin hyvin satunnaisesti, yhdelle lähetän joulukortin, se siinä. Lapsena kun vierailimme puolin ja toisin vanhempieni sisarusten kanssa tädit, sedät ja enot olivat elämässä mukana ja serkkujen kanssa oli samalla tiivis yhteys.Myös minun lapseni eivät pidä mitään yhteyttä serkkuihinsa. Tämä on meillä ihan normaalia elämää, ei ole masennusta, ei mitään mielen häiriötä. Ihmissuhteet vain ovat muodostuneet näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1761
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1507
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1477
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1167
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      830
    Aihe