En saa millään oikeaa vastausta tähän tehtävään:
Valo saapuu optiseen kuituun kulmassa α kuvan
10.60 mukaisesti. Halutaan, että valo kokonaisheijastuu kuidun reunasta
riippumatta kulman α arvosta. Toisin sanoen kaikista suunnista kuidun päähän
tulevan valon on pysyttävä kuidussa. Kuinka suuri on kuitumateriaalin
taitekertoimen vähintään oltava? Kuidun ympärillä on ilmaa. ( vastaus 1.41)
Aika vähän annettu tietoja. Käytin kulman a1 arvona 90 astetta, mutta vaikka miten tätä kääntelen, en saa oikeaa vastausta.
amk fysiikka pulma
Anonyymi
3
666
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihda asteet radiaaneihin, niin pitäisi alkaa luonnistumaan.
- Anonyymi
Ei vielä auennut. Tulokulma on 90 astetta eli pii/2. Rajakulma kuidun sisällä pii/2 - taitekulma alfa 2. Miten tuosta tuo alfa 2 ratkaistaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vielä auennut. Tulokulma on 90 astetta eli pii/2. Rajakulma kuidun sisällä pii/2 - taitekulma alfa 2. Miten tuosta tuo alfa 2 ratkaistaan?
Löysin oivan kaavan, liekö oikein?
sin 90 astetta= √( n2(kuitu)toiseen potenssiin - n1 ( ilma) toiseen potenssiin).
Ainakin tulos on oikea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943869Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741310Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020941- 46934
- 42856
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt213822Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56690