Ei enää etäopetusta AMK ja korkeakoulut

Anonyymi

Nyt oikeasti järki käteen. En varmaan ole ainoa vanhempi, joka on huolissaan. tulevan vuoden opinnoista. Kolme parikymppistä nuorta koki viime lukukauden tosi raskaana. Yksi koki yksinäisyyden todella ahdistavana, toinen koki ettei opi etänä ja ei pysy mukana (kurssit jäi suorittamatta), kolmas teki kaikki tehtävät prikulleen ja uupui tietokoneella istumiseen sekä loputtomiin kirjallisiin töihin.

Nuori tarvitsee parikymppisenäkin tukea, sosiaalista verkostoa, ja opintojen ohjausta. Hänen kuuluu peilata eloaan ikäistensä joukossa, jakaa, kokea nuoruutta.. Olla lähellä opettajia, opinto-ohjaajia jne. Jotta voi kysyä asioita jne…

Tietokoneella etänä opiskelu ei ikinä korvaa lähiopetusta.

Asettukaa päättäjät ja ennen kaikkea opettajat nuoren asemaan.
Todella harvalle sopii etäopiskelu. Se vaatii tehokasta itsensä koordinointia. Kaikki parikymppiset ja reilusti ylikään eivät tähän kykene.

10

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt tuli tärkeää asiaa.
      Kursseja voidaan teknisesti suorittaa etänä ja niistä saa merkinnän opintorekisteriin. Mutta paljon, paljon jää puuttuumaan, kun sosiaalinen vuorovaikutus puuttuu. Oman alan kulttuuri ja tavat, tutut ihmiset ovat arvokasta pääomaa, kun lähdetään työelämään. Kun nämä puuttuvat, puuttuu melkein kaikki. Mahdollisesti hankittu vähäinen tieto jää kuolleeksi.

      • Anonyymi

        Kyllä, ja kaikki se ns. hiljainen tieto, joita opiskelijat ovat aina kuulleet ylemmiltä vuosiluokilta. Tieto, kokemusten jakaminen vuosikurssien välillä, yhteisöllisyys, me-henki ja kokemusten sekä haaveiden jakaminen.

        Itse ”opetus” on pieni osa kokonaisuutta. Kurssitoverit, opettajat, koulurakennus, kirjastot, käytävät, tauot, yhdessä tekeminen ja oppiminen. Mikään ”tekniikka” ei korvaa face to face tapahtuvaa sosiaalisuutta.. Vaikket niin olis äänessäkään, mutta saada olla ja hengittää muiden mukana. Se on se juttu.

        Rokotettuna vähintäänkin tulee päästä kouluun lähiopetukseen. Nuoria tulee nyt kuulla.


    • Tärkeää asiaa. :)

      Sisko aloitti viime syksynä opinnot, ja olen kanssa huomannut, että lähiopetuksen puute vaikuttaa aika paljon siihen, miten opiskelijat “kotoutuvat” uuteen opiskelijaporukkaan ja mahdollisesti pelottavaankin elämäntilanteeseen. Varmasti moni on jäänyt kaipailemaan vertaistukea ja yhteisöön kuulumisen tunnetta. Sitten on niin erilaisia oppijoitakin. Joku oppii paremmin lähikontaktissa. Jollekin kotiympäristö on liian rento ja siellä on liikaa houkutuksia. Jollakin on digitaidot hukassa, ja opintojen suorittaminen digiympäristössä hermostuttaa.

      Toisaalta onhan niitäkin opiskelijoita ja oppijoita, joille etäily sopii mainiosti tai jopa lähiopetusta paremmin. Korona-aika on kehittänyt etätyöntekomahdollisuuksia sellaisillakin aloilla, joilla etäily ei ole aiemmin ollut normikäytänne. Siinä määrin siis toivoisin, että jatkossa opintojen etäsuorittaminen pysyisi sekin ihan varteenotettavana vaihtoehtona lähiopetuksen rinnalla.

      • Anonyymi

        Etäopinnoissa on puolensa. Hyvä jättää vaihtoehdoksi tietyin perustein. Läsnäolo koulussa opettaa muitakin taitoja kuin itse oppiminen.

        Yksi sellainen on sosiaalisuus ja esiintyminen ryhmän edessä. Ujosta voi kouluvuosien aikana kouliintua rohkea esiintyjä. Taito kohdata ihminen kasvotusten.

        Ryhmä antaa vertaistukea, koulun ruokala hyvän ravinnon ja tilaisuuden kokoontua rennommin jne… esimerkkejä olis paljon


    • Anonyymi

      Ihan sama oli n 30 v sitten. Opettajat olivat niin surkeita, tekivät vain pakolliset löpinät. Yksin joutui uurastaa.

    • Anonyymi

      Etäopetus, etätyö, etäelämä...

      • Anonyymi

        Siinäpä se kauhun kolmio on. Ei ihme, että moni voi huonosti.


    • Anonyymi

      nuorelle 20 vuotiaalle opiskelijayhteisö on hyvin tärkeä. Siinä myös verkostutaan tulevien kollegojenkin kanssa. Ammatillisesti ja sosiaalisesti tärkeä juttu. Vanhemmalla iällä 30 vuotiaana tai ylikin opiskelunsa aloittavalle ryhmäytyminen ei enää ole se tärkein juttu. 30 vuotias kulkee jo varsin omia latujansa.

    • Anonyymi

      Riippuu mitä opiskelee, opiskelin talouden yksin. Talous on teoreettistä, sen oppii itsenäisesti.

      Metsäalan kävin Amk, onnex oli käytäntöä. Ilman sitä en olisi pärjännyt omissa metsissä.

      • Anonyymi

        on heitäkin joille opiskelun tärkein asia on kaverit ja yhdessä peuhaaminen ja riennot. Opiskelu ja oppiminen on vasta toisella sijalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      6116
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4358
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      270
      3713
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      302
      3657
    5. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      113
      3465
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      104
      3446
    7. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      29
      3423
    8. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3318
    9. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      360
      2914
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      39
      2463
    Aihe