Ärsyttävä luokkalainen

Anonyymi

Hei,
Mun luokalla on yks tosi ärsyttävä ja välillä jokseenkin ahdistava tyyppi. Oltiin aluks kavereita, mut siitä alko tulemaan koko ajan vaan rasittavampi ja sellanen ihminen kenen kanssa en halua olla tekemisissä. Sillä tytöllä ei kuitenkaan oo meidän luokasta yhtään kaveria, kukaan ei pidä siitä ja se on tosi outo. Kaikki puhuu siitä paskaa selän takana ja naureskelee sen vaatteille ja hiuksille jne.

Minä ja mun paras kaveri ei haluta kiusata/olla sille ilkeitä, koska me säälitään sitä, vaikka ei me kyllä siitä itsekkään pidetä… Ja koska ei sanota sille mitään ilkeetä, se tulee aina meijän luokse ja se tulee aina meijän ryhmään kolmanneksi, jos pitää ottaa pari.. Ja se on tosi raivostuttavaa.

Tää on ollu jo pari vuotta ongelmana ja ollaan näytetty eleillä ja ilmeillä ettei me haluta oikeesti olla sen kanssa. Ollaan myös pari kertaa sanottu ihan suoraan ja esim kysytty haluisko se seuraavalla kerralla mennä joidenkin muiden kaa. Se on alkanu pikkuhiljaa huomaamaan ettei me haluta olla sen kaa, mut silti se vaan tulee meijän luo.

Siitä on tosi hankalaa päästä eroon ja se välillä esim seuraa meitä ja tulee aina ”sattumoisin” koko ajan samaan paikkaan. Se kuuntelee koko ajan, mitä me puhutaan ja mistä -> seisoo siinä parin metrin päässä ”puhelimellaan” ja aina kun otetaan pari askelta poispäin siitä, sekin ottaa saman verran askelia meihin päin vaivihkaan… Sit välillä se kävelee meijän perässä taas ”sattumalta” ja jos vaikka käännytään ympäri, sekin kääntyy. Ja sitten kun kysytään mihin se on menossa, se vastaa jotain et ”mä mietin vaan et onks meillä välkkä” tai et ”mä etin tätä ja tätä tyyppiä”… Se alkaa käymään vähän ahdistavaks kun me ei oikeesti päästä siitä eroon.

Välillä se tulee kysymään meiltä ihan outoja kysymyksiä esim. ”mikä on sun lempi jäätelömaku?” ja ”oisko kivaa asua mäen päällä?” ja sitten kun vastataan se jää siihen vaan seisomaan. Ja ymmärrän että se yrittää keksiä puheenaiheita, mutta kun me ei oikeesti haluta puhua sille ja se tietää sen itsekin!

Oisko jollain vinkkejä, miten voitais päästä tosta ihmisestä eroon, ilman et me oltais sille kovin ilkeitä? Ei kuitenkaan haluta kiusata sitä…

6

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      5/5 meme. Mut niiku oikeesti antakaa sille turpaan kyllä se sitten jättää teidät rauhaan. Jos ei jätä hakatkaa se vilä toisen kerran siihen kuntoon ettei se kävele niin sitten se ei ainakaa seuraa teitä. Poliisit toki saatta mutta siitä että maininneet että se haittaisi joten hakatkaa se....

      • Anonyymi

        miks teiän pitää aina laittaa jotai vastauksia joista ei oo mitää apua


    • Anonyymi

      Pliis on menny kolme kuukautta ja ollaan täysin epätoivoisia. Taas oli joku arvioitava parityö ja se tuli taas ensimmäisenä kysymään meiltä et voiko tulla meijän kaa. Kysyttiin haluaisko se mennä tällä kertaa jonkun toisen kanssa ja se meni muutamaks minuutiks istumaan omalle paikalleen. Opettaja meni kysymään siltä että kenen kanssa hän on ja hän vastasi ettei hänellä ole paria. Opettaja sanoi että mene johonkin ryhmään kolmanneksi, jonka jälkeen se käveli meidän luo ja sanoi: ”ope käski että mun on ihan pakko tulla teijän kaa”,
      Ei vastattu tohon mitään ja se alko raahaamaan vaan tuolia meijän luo… Ollaan molemmat mun parhaan kaverin kaa suht hyviä koulussa (meijän molempien ka on aina ollu yli 9) ja haluttais tehä tää työ hyvin… Ollaan oltu niin monessa projektissa tän meijän luokkalaisen kanssa ja se on pilannut koko työn lähes joka kerta. Ei jakseta enää. Ei kuitenkaan haluta vaikuttaa siltä ettei pystyttäis työskentelemään kaikkien kanssa joten opettajallekkaan ei voida valittaa..

      Voisko joku pliis auttaa? Me ei aleta ketään hakkaamaan niinku on ehdotettu . Muita vinkkejä ei vissiinkään oo tullu. Tää oon vika vuos yläastetta enkä haluis vanhempana ajatella et oon ollu koko yläasteen ihmisen kanssa ketä vihasin vaan sen takia etten päässyt siitä eroon.

      • Anonyymi

        Valitettavasti tuollaisesta ei pääse eroon, kuin käyttämällä riittävän kovaa kieltä. Hänelle pitää tehdä selväksi, että hänestä on enemmän haittaa kuin hyötyä ryhmätyön tekemisessä. Mikäli hän kuitenkin teidän kanssa jotain tekee, niin hänen täytyy tehdä oma osuutensa kunnolla. Nyrkkejä ei tarvitse eikä edes kannata käyttää. Siinä hankkiutuu vaan itse ongelmiin.


    • Et pääse hänestä eroon olematta ilkeä. Voit soveltaa seuraavaa lausetta aina kun hän lähestyy: "painu vittuun kehari älä seuraa meitä". Ongelma ratkeaa tällä nopeasti.

      Mutta hän on yksin ja erilainen ilman kunnon kavereita. Siitä sinä et ymmärrä mitään. Ota se silti huomioon. Sinä sait paremmat kortit elämässä. Miten kohtelet niitä jotka eivät?

    • Anonyymi

      tapa se

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe