Käyttämätön Blue-Ray soitin.

Anonyymi

Terve!
Uskaltaako käyttämätöntä yli 10 vanhaa laitetta uutta kaupan paketissa ollutta soitinta koittaa verkkoon? Vai onko esim kondensaattorit yms. Kuivuneet sen verran että kone savuttaa?

9

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos on säilytetty kuivassa ja lämpimässä paikassa, niin tuskin mitään vikaa on. Kokeilemalla se selviää.

      • Anonyymi

        Kokeilin liittää verkkoon ja hyvin käynnistyi ainakin.


    • Anonyymi

      Mielenkiintoista, 10 vuotta seisonut tehtaan jäljiltä käyttämättömänä, kunnes nyt pääsee vihdoin käyttöön, mikä on tällaisen laiteyksilön tarina, miksi kävi näin?

    • Anonyymi

      Sain sen joskus aikanaan ja se vähän niinkuin "unohtui" toisen laitteen ollessa käytössä. Mutta hyvä näin.Otan sen nyt käyttöön. :)

      • Anonyymi

        Jonkin verran lämpiää kyllä käytön aikana. 🤔


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jonkin verran lämpiää kyllä käytön aikana. 🤔

        Sähkölaitteet tuppaavat lämpiämään. Itselläni on bluray-soitin, dvd-soitin, digiboksi, televisio, viritinvahvistin, kaksi läppäriä ja muitakin sähköllä toimivia laitteita, jotka lämpiävät käytön aikana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sähkölaitteet tuppaavat lämpiämään. Itselläni on bluray-soitin, dvd-soitin, digiboksi, televisio, viritinvahvistin, kaksi läppäriä ja muitakin sähköllä toimivia laitteita, jotka lämpiävät käytön aikana.

        Kuinka paljon lämpiää? Onko pohjasta niin lämmin että ei kauaa viitsi kättä pitää? Tosin jäähtyy aika äkkiä. Lienee sitten normaalia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka paljon lämpiää? Onko pohjasta niin lämmin että ei kauaa viitsi kättä pitää? Tosin jäähtyy aika äkkiä. Lienee sitten normaalia.

        Mulla on tavallinen DVD soitin vuodelta 2004, joka sekin lämpiää jonkinverran käytön aikana, mutta ei mitenkään kuumaksi, vain lievästi lämpimäksi. Olen katsellut sillä useiden tuntien tv-sarjaputkia ilman taukoja, eikä se niidenkään jälkeen ole mitenkään kättä polttavan kuuma ollut.
        Blu-Ray soittimina mulla on Playstation 3 ja Xbox One S, jotka lämpenevät huomattavasti enemmän, ja niissä on tuuletin. Tosin nehän ovat pelikonsoleita jotka varmasti lämpenevät roiman suorituskyvynkin seurauksena, ja varmaan Blu-Ray elokuvien näyttäminen on niille varsin kepoista hommaa pelien pyörittämiseen verrattuna.
        Olenkin ainakin pelien pelaamisen jälkeen antanut niiden käydä "joutokäyntiä" päävalikko auki, jolloin prosessorikuorma on pieni ja lämmöt vähän ehkä putoavat pelin aikaiseen verrattuna. PS3:ssa on sen verran kuuluva jäähdytyspuhallin, että siitä ihan kuulee kun se jäähtyessään laskee kierroksia, siitä tietää että tämä kikka toimii. Sammutan konsolin vasta kun jäähdytyspuhaltimen kierrokset on laskeneet.


    • Anonyymi

      Kokeile että on USB-liitännät sekä että tukee H.265 videostandardia sekä XVid.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      851
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      660
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      151
      427
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe