Moi
Oon saanu tänä kesänä kortin ja ajellu skoballa nyt sen ajan. Haluisin kuitenkin ostaa mopon ens kesäksi. Osaako joku kertoa mikä merkki on hyvä ja kannattaako ostaa uusi vai käytetty mopo. Ja jos käytettynä ostais niin mistä kannattaa ettiä (oon kattonu nettimotosta).
mikä mopo olisi hyvä?
5
203
Vastaukset
- Anonyymi
Uutena mopoilla on hintaa aivan liikaa, eli ehkä lähtisin sitä käytettyä katsomaan. Itse ajellut monilla eri mopoilla. Itse olen omistanaut Honda Monkeyn, Tunturi Tigerin ja Suzuki S1:n. S1 oli ehdottomasti noista se paras. Tekniikka oli varma, moottori oli sama kuin Suzuki PV:ssä. Yhdellä kaverilla oli joskus Yamaha DT, ja se oli ajotuntumaltaan lähes sama, kuin olisit ajanut kevaria. DT on ainoa nykymopo mitä olen ajanut.
- Anonyymi
Mun mopoiän unelma ois ollut Yamaha DT, mutta siihen aikaan olin vielä niin pätkä etten pystyny sellasella ajamaan. Tyydyin skootterin, en kadu valintaani.
Kasva ja hanki oikea moottoripyörä, kuten Yamaha XVS250 Dragstar, siinä vasta komea menopeli.
- Anonyymi
Kasva itse aikuiseksi ja hommaa nyt kunnon menopeli Z900 ja Kawasakihan on ainoa oikea pyörä, eikä oo mikään pianon merkki !
https://www.biketeam.fi/moottoripyorat/kawasaki_moottoripyorat/sport_ja_supersport/z_900_/ - Anonyymi
Omaan silmään nuo customit eivät oikein istu. 250 cc on aika pieni moottorina. Sellaiseen kaupunkipyörittelyyn ja satunnaiseen maantieajoon ihan sopivia, mutta pidemmässä ajossa auttamattoman laiskoja. Mikäli itsellä olisi moottoripyöräkortti, niin kyllä suuntaisin katseen 600-900 cc:n pyöriin. Itselle sopiva löytyisi ainoastaan koeajojen kautta. Noita ei tarvitse huudattaa moottoritienopeuksissa, ja tarvittaessa sitä ylimääräistä löytyy ihan pelkällä kahvan käännöllä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest906505Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4584595Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1222540Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372349Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t02111Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m291118En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su691020Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta53990- 97926
- 68814