Voisitteko neuvoa, millaisella kaavalla voitaisiin muuntaa eurojen ja senttien välissä oleva piste pilkuksi?
Muunna piste pilkuksi
6
292
Vastaukset
- Anonyymi
Jos vain kerran tarvitsee tehdä, niin etsi-korvaa-toiminnolla pisteet pilkuiksi.
Yksi vaihtoehto on myös vaihtaa Excelin asetuksista desimaalierotin pisteeksi, jos piste ei muutoin häiritse, ja on tarkoitus tehdä arvoilla laskentaa.
Mikäli luvuissa on aina kaksi desimaalia, niin voi käyttää kaavaa
=NUMBERVALUE(LEFT(A1;SEARCH(".";A1)-1) (RIGHT(A1;LEN(A1)-SEARCH(".";A1))/100))
Jossa A1-solussa on pisteellä eroteltu tekstimuotoinen lukuarvo. - Anonyymi
Kyse on OP:n tiliotteesta csv:nä. Siis Op muutti niin, että "MÄÄR EURO" ON ESIM. -9.50.
Olen laittanut palautetta, vaan mitään ei ole kuulunut. Jos asia ei korjaannu, joudun selvittämään voisiko sen korjata itse.- Anonyymi
Tuo kaavahässäkkä ei tosiaan handlannut, negatiivisia lukuja. Ja sitten kun katsoi NUMBERVALUE()-funktion toiminnan, niin tunsi itsensä hölmöksi. Nimittäin riittää:
=NUMBERVALUE(A1;".") - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo kaavahässäkkä ei tosiaan handlannut, negatiivisia lukuja. Ja sitten kun katsoi NUMBERVALUE()-funktion toiminnan, niin tunsi itsensä hölmöksi. Nimittäin riittää:
=NUMBERVALUE(A1;".")Kiitos Anonyymi.
Minulla on vielä sellainen ongelma, että tarvisisin neuvoa, miten tuo kaava kirjoitetaan, että saan koko sarakkeen munnennetua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos Anonyymi.
Minulla on vielä sellainen ongelma, että tarvisisin neuvoa, miten tuo kaava kirjoitetaan, että saan koko sarakkeen munnennetua.Kisko solun mihin kaavan kirjotat kahvasta (täplä solun kehyksen oikeassa alakulmassa) niin pitkälle kuin tarvitsee. Tai jos kaava on heti oikeanpuoleisessa sarakkeessa, missä muunnettavat arvot ovat, niin voi myös tuplaklikata kahvaa, jolloin se kopioituu niin pitkälle kuin on arvoja vasemmalla olevassa sarakkeessa.
- Anonyymi
Tekstitiedostostoista Ubuntussa ihan tekstieditorilla joka on oletuksena (Gedit). Etsi ja korvaa.
Kannattaa vaihtaa Libreofficeen, niin toimii paremmin tulevaisuudessa ja usealla alustalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4085984- 815323
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484344- 523931
- 523719
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1653429Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1073188Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky533173- 432279
- 492205