Yritetään tiimin kanssa helpottaa TV-ohjelmien hakuprosessia ja haluttaisiin kuulla teiden mietteitä

Tervehdys Suomi24:n lukijat!

Ollaan pienellä, suomalaisista lukiolaisista koostuvalla tiimillä kehitelty tällaista kunnianhimoista nettisivustoideaa, jossa yksinkertaisella haulla pystyisi selvittämään, mistä eri streamauspalveluista (Netflix, Disney , HBO Nordic jne.) tai nettivideovuokraamoista (Elisa Viihde, Blockbuster, SF Anytime jne.) haluamasi elokuva tai TV-sarja löytyy. Tämän lisäksi hakuun sisältyisi streamauspalveluiden eri maiden tarjonta, jotta VPN-käyttäjien ei tarvitse rajoittua vain kotimaamme tarjontaan.

Haluaisimmekin siis kysyä teiltä hyvät lukijat, koetteko, että tällaisella sivustolle olisi teille mahdollisesti tarvetta? Kertokaa toki myös, mitä eri ominaisuuksia toivoisitte sivuston sisältävän, sillä tavoitteenamme on nimenomaan helpottaa teidän, suomalaisten viihteen kuluttajien, elokuvien ja TV-ohjelmien hakuprosessia.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös nuo kaikki mainitsemasi ominaisuudet ja paljon muuta löydy jo JustWatch sivustolta?

      https://www.justwatch.com

      Pari muuta ominaisuutta joita pidän tärkeinä ja jotka myös löytyvät tuolta:
      - oma käyttäjätili, voi tallentaa suosikit
      - järjestys IMDb-pisteiden mukaan

      Ainoa ominaisuus jota toivoisin ja jota tuolta ei löydy olisi sähköposti-ilmoitus kun tietty elokuva/sarja tulee saataville, mutta en usko että tuon ominaisuuden takia kannattaisi tehdä kokonaan uutta palvelua kun JustWatch tarjoaa lähes kaiken tarvittavan.

      • Kiitos vastauksestasi!

        Olemme kyllä tietoisia JustWatch-sivustosta ja sen tarjoamista samankaltaisista palveluista. Yksi pääominaisuutemme on kuitenkin muiden maiden streamauspalveluiden katalogien selailu, mikä JustWatchissa on hieman takkuista, sillä voit vaihtaa sijaintiasi vain yksi kerrallaan. Tällöin myös sivuston kieli muuttuu vaikeuttaen hakuprossia.

        Sanotaan vaikkapa, että tietty haluamasi elokuva ei löydy minkään streamauspalvelun Suomessa tarjolla olevasta katalogista. Meidän sivustolta hakiessasi näkisit suoraan, minkä maiden streamauspalveluiden tarjonnassa se kuitenkin löytyy, jolloin voit yksinkertaisesti vain vaihtaa sijaintiasi.


      • Sulkamies kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi!

        Olemme kyllä tietoisia JustWatch-sivustosta ja sen tarjoamista samankaltaisista palveluista. Yksi pääominaisuutemme on kuitenkin muiden maiden streamauspalveluiden katalogien selailu, mikä JustWatchissa on hieman takkuista, sillä voit vaihtaa sijaintiasi vain yksi kerrallaan. Tällöin myös sivuston kieli muuttuu vaikeuttaen hakuprossia.

        Sanotaan vaikkapa, että tietty haluamasi elokuva ei löydy minkään streamauspalvelun Suomessa tarjolla olevasta katalogista. Meidän sivustolta hakiessasi näkisit suoraan, minkä maiden streamauspalveluiden tarjonnassa se kuitenkin löytyy, jolloin voit yksinkertaisesti vain vaihtaa sijaintiasi.

        PS.
        Ehdotuksesi tuosta sähköpostiin tulevasta ilmoituksesta oli loistava ja otammekin sen mukaan suunnitteluun.


    • Anonyymi

      Testasin pikaisesti IS:n vastaavaa sivustoa. Sekava ja kokoajan bannereita puski päälle.

      Flixable ajaa itselleni asian riittävästi. Toki sieltä puuttuu ruutu, Viplay, C-more, apple , mutta nuokin voi tai ainakin voinut tarkistas omilta sivuiltaan mitä ohjelmistossa.

      Jos jotain julkaisestte niin yksinkertainen Flixable tyylinen on paras. Helppo ja nopea tarkistaa. Ainoa miinus, ettei lue kuin Netflixin osalta, mitä tulossa ja puuttuu nuo mainitsemani suoratoistopalvelut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      158
      5085
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      194
      4051
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3705
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      52
      2986
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      48
      2627
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1987
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1737
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      36
      1489
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe