Compaqin käyttö ilman akkua

Maarko

Ostin käytettynä Compaqin Armada M700 kannettavan ja siinä on akku harvinaisen hyvässä kunnossa. Mitä vinkkejä muilla on antaa miten akun saisi kestämään jatkossakin parhaiten? Voiko Compaqin konetta käyttää ilman akkua verkkolaitteella kun kone on pöydällä eikä akkukäyttöä tarvitse?

4

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • el Akim

      HP:tä ainakin voi käyttää kotikoneena ilman akkua. Akku on muovipussissa jääkaapin alalaatikossa. Viileässä on itsepurkautuminen tiettävästi vähäisempää. Ehkä parin-kolmen kuukauden väliajoin se pitää käyttää tyhjäksi ja ladata.
      Ehkä toisilla on muita ehdotuksia?

      • Maarko

        Itsellänikin on tieto, että myös Dell toimii ilman akkua, mutta jos jollakin olisi kokemusta Compaqista niin ei tarvitsisi alkaa kokeilemaan. Myös lisää akunsäilytys vinkkejä otetaan vastaan.


    • Toimii ilman akkua ja luulen että kaikki kannettavat toimii.

      Säilytän akkua täyteen ladattuna ja kerran kuukaudessa koneeseen kiinni ja käytän tyhjäksi, lataan täyteen ja taas kuukaudeksi irti koneesta.

      Itse asiassa laturikin rasittuu vähemmän jos vertaa että se joutuisi samanaikaisesti syöttämään koneeseen virtaa ja lataamaan akkua.

    • Flex

      Näköjään on m700 akku tuossa laatikossa ja isäukolla kone käytössä joten toimii loistavasti ilman akkua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1238
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      904
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      90
      825
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      20
      769
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      702
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      603
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      116
      519
    Aihe