Nykyajan nuorien elämä on enää pelkkää huumeita ja tupakkaa. Mihin nuoret ovat menossa? Koulutodistuksistakin tulee huonoja numeroita koska oppilaat pinnaavat koulusta jotta pääsee kännäämään. Tähän asiaan pitäisi poliisien puuttua.
Nuorten elämä pilalla
6
1291
Vastaukset
- poikke__88
Jep meidän elämä on pelkkää huumetta ja tupakkaa. Olemme useimmiten menossa tupakalle taikka sitten vetämään huumeita. Ja huonot numerot tosiaan johtuvat siitä, että lähdemme kännäämään. Poliisin todellakin pitäisi olla valvomassa, että koululaiset eivät lintsaisi :P. Siihen kannattaa verorahat laittaakkin... Tollanen yleistys on niin naurettavaa, ettei tohon voi edes vastata tosissaan.
- nddh
ensinnäkin sana nykynuori on vähän huono sanavalinta ja toiseksi taidat itse olla vasta yläasteella kun tuollaisia puhut. jokaisella on oma elämä huolehdittavanaan joten miksi kuluttaa aikaa muiden elämään? kaikki ei ole noin mustavalkoista aina.
- Sammakko.
Miten niin nykynuoret ?
Alaikäiset ovat ryypänneet ja polttaneet ainakin 60-luvulta saakka. - juoja
Mä en ainakaan huumeisiin enkä tupakkaan koske pitkällä tikullakaan mut keskikaljaan kyllä. Ja viimeeks sain matikan kokeesta 7 et revi siitä!!
Tietenkin on poikkeus tapauksia joiden elämä on tuollaista, ja useimmilla silloin onkin elämä pilalla.
Mutta suurin osa nuorista kuitenkin menestyvät kohtuullisesti, eivätkä kaikki kajoa tupakkaan tai huumeisiin. Luonnollisesti moni kuitenkin sekaantuu niihin, ja se on heidän oma valintansa. Johon lapsen parasta ajatellen olisi hyvä puuttua.
Lapsen perheellä on suurin vaikutusvalta lapsen tulevaisuuteen. Perheen kohtelu lasta kohtaan useimmiten määrää millaiseksi lapsi tulee. Ennalta ehkäisevästi asiaan tulisi puuttua, ei yrittää väkivalloin jälkeen päin taivuttaa jousta suoraksi.- yks vaan
suomen ainoa sakotus tupakasta on annettu paimiossa kun 15-16 vuotiaat pojat tarjosivat alle 13 vuotiaalle pojalle tupakkaa... yli puolet tupakoivista nuorista lopettaa tupakoinnin ennen ylä-asteelta pääsyä ja tämän jälkeen yli puolet jatko opinnoilta ja oikeasti näistä nuorista jotka polttaa ylä asteella vain noin 20% jatkaa aikuis ikään saakka... asia ei kuulu poliiseille sillä laissa on säädetty ainoastaan se että alaikäiset eivät saa ostaa tupakka tuotteita eikä heille saa myydä tietääkseni ei ole mitään lkia joka säätää hallussapidossa tai itse polttamisesta mitään... suur kaupungeissa nuoriso puhuu poliisien kanssa samalla polttaen tupakkaa... eli ketään ei kiinnosta suomeks sanottuna!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks725826Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.954186Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää923614- 1183011
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri722561Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1112016Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1391901Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu461878En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131515Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11448