Nuorten elämä pilalla

Nykyajan nuorien elämä on enää pelkkää huumeita ja tupakkaa. Mihin nuoret ovat menossa? Koulutodistuksistakin tulee huonoja numeroita koska oppilaat pinnaavat koulusta jotta pääsee kännäämään. Tähän asiaan pitäisi poliisien puuttua.
61301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jep meidän elämä on pelkkää huumetta ja tupakkaa. Olemme useimmiten menossa tupakalle taikka sitten vetämään huumeita. Ja huonot numerot tosiaan johtuvat siitä, että lähdemme kännäämään. Poliisin todellakin pitäisi olla valvomassa, että koululaiset eivät lintsaisi :P. Siihen kannattaa verorahat laittaakkin... Tollanen yleistys on niin naurettavaa, ettei tohon voi edes vastata tosissaan.

Äänestä

ensinnäkin sana nykynuori on vähän huono sanavalinta ja toiseksi taidat itse olla vasta yläasteella kun tuollaisia puhut. jokaisella on oma elämä huolehdittavanaan joten miksi kuluttaa aikaa muiden elämään? kaikki ei ole noin mustavalkoista aina.

Äänestä

Miten niin nykynuoret ?
Alaikäiset ovat ryypänneet ja polttaneet ainakin 60-luvulta saakka.

Äänestä

Mä en ainakaan huumeisiin enkä tupakkaan koske pitkällä tikullakaan mut keskikaljaan kyllä. Ja viimeeks sain matikan kokeesta 7 et revi siitä!!

Äänestä

Tietenkin on poikkeus tapauksia joiden elämä on tuollaista, ja useimmilla silloin onkin elämä pilalla.

Mutta suurin osa nuorista kuitenkin menestyvät kohtuullisesti, eivätkä kaikki kajoa tupakkaan tai huumeisiin. Luonnollisesti moni kuitenkin sekaantuu niihin, ja se on heidän oma valintansa. Johon lapsen parasta ajatellen olisi hyvä puuttua.

Lapsen perheellä on suurin vaikutusvalta lapsen tulevaisuuteen. Perheen kohtelu lasta kohtaan useimmiten määrää millaiseksi lapsi tulee. Ennalta ehkäisevästi asiaan tulisi puuttua, ei yrittää väkivalloin jälkeen päin taivuttaa jousta suoraksi.

Äänestä

suomen ainoa sakotus tupakasta on annettu paimiossa kun 15-16 vuotiaat pojat tarjosivat alle 13 vuotiaalle pojalle tupakkaa... yli puolet tupakoivista nuorista lopettaa tupakoinnin ennen ylä-asteelta pääsyä ja tämän jälkeen yli puolet jatko opinnoilta ja oikeasti näistä nuorista jotka polttaa ylä asteella vain noin 20% jatkaa aikuis ikään saakka... asia ei kuulu poliiseille sillä laissa on säädetty ainoastaan se että alaikäiset eivät saa ostaa tupakka tuotteita eikä heille saa myydä tietääkseni ei ole mitään lkia joka säätää hallussapidossa tai itse polttamisesta mitään... suur kaupungeissa nuoriso puhuu poliisien kanssa samalla polttaen tupakkaa... eli ketään ei kiinnosta suomeks sanottuna!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terveellinen kirjoitti:

Nykyajan nuorien elämä on enää pelkkää huumeita ja tupakkaa. Mihin nuoret ovat menossa? Koulutodistuksistakin tulee huonoja numeroita koska oppilaat pinnaavat koulusta jotta pääsee kännäämään. Tähän asiaan pitäisi poliisien puuttua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu