Kuinka saan rekisteröityä osoitteen "parkkipauli.fi"?

Anonyymi

Rautalankaohjeet kiitos.

Eli kenelle soitan tai olen yhteydessä, tai mikä lomake pitää täyttää?

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun täytyy ostaa palvelu joltain webbihotellilta tai perustaa itse sellainen.

    • Anonyymi

      Liikenneministeriö eli Traficom vastaa .fi-päätteisten tunnusten myöntämisestä.

    • Anonyymi

      Miten asiaan liittyy pam pam Paulin taikakaulin ?

    • Anonyymi

      Laitat Googleen haun webhotelli ja valkkaat sopivan. Halvimmat webhotellit maksaa muutaman kympin vuodessa ja domaini eli verkkotunnus 10-20 e/v. Tilaus tehdään yleensä vs. kuten nettikaupassa. Palveluun saa asennettua mm. kotisivut ja sähköpostilaatikoita ja tietty kaikki varaamallasi domainilla.

    • Ensin sinun pitää valita joku verkkotunnusvälittäjä jonka kautta aiot tuon hankkia, täältä löytyy lista josta valita:
      https://www.traficom.fi/fi/viestinta/fi-verkkotunnukset/etsi-verkkotunnusvalittaja

      Sen jälkeen teet käyttäjätilin valitsemasi verkkotunnusvälittäjän nettisivuilla, kirjaudut sinne sisään, ja rekisteröit tuon verkkotunnuksen kyseisen verkkotunnusvälittäjän ohjeiden mukaan.

      Tarkkoja rautalankaohjeita ei oikein voi antaa kun se riippuu verkkotunnusvälittäjän nettisivuista miten siellä sen verkkotunnuksen rekisteröiminen onnistuu.

      Lisäksi kannattaa huomioida että jos haluat muutakin kuin vain rekisteröidä tuon, esim. jos haluat tehdä sinne nettisivun, niin sitten sinun pitää myös hankkia nettisivutilaa jostakin. Voit esimerkiksi valita sellaisen verkkotunnusvälittäjän jolta saat myös nettisivutilaa, tai voit hankkia nettisivutilan joltakin toiselta yritykseltä. Vaihtoehtoja on paljon.

      Ja lopuksi: Sinun ei kannattaisi kertoa julkisesti minkä osoitteen haluat, koska joku voi nyt ihan kiusallaan rekisteröidä tuon itselleen ennen kuin sinä ehdit sen tehdä.

    • Anonyymi

      parkkipauli.fi ei ole vapaana enää, 9€ olisi ollut hinta.

      • Mitä sinä höpötät, kyllä on edelleen vapaana.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4888
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2741
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2514
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1943
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1842
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      88
      1671
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1612
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      1544
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1200
    Aihe