palvelin ei toimi mitenkään

Anonyymi

Jos palvelin ei toimi mitenkään eikä anna aloitusta lainkaan, voisiko adsl puhelinkaapeli olla syypää koska minulla on 5m pitkä johto ja välissä on töpseli jolla jatkan kaapelia!

7

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kysymyksessä on linuks palvelin, sitä ei pidä ihmetellä. Linuksissa on heikkolaatuista koodia ja ohjelmointivirheitä jopa puolet. Tämä on tutkimuksissa todettu.

    • Tarvitaan lisätietoja että tuohon voi vastata:

      Missä palvelin on, millä tietokoneella?
      Miltä tietokoneeltä yrität ottaa yhteyttä palvelimeen?
      Miten nuo tietokoneet on yhteydessä nettiin/toisiinsa?

    • Anonyymi

      Voihan kaapelissa vikaa olla. Toimiiko sen adsl-piuhan kautta mikään internet-sivusto? Herjaako käyttöjärjestelmä, että ei internet-yhteyttä?

    • Anonyymi

      Kaikki eivät osaa edes trollata mutta kyllä kela elättää.

      • Anonyymi

        Noh lopeta sitten trollausyrityksesi ja mene töihin..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noh lopeta sitten trollausyrityksesi ja mene töihin..

        Ottiko totuus taas noin koville?


    • Anonyymi

      ADSL kaapeli voi olla viallinen tai sitten joko palvelimesi tai modeemisi / reitittimesi palomuuri estää yhteydet.

      Jotta palvelimiin saadaan yhteys, on käytettävä portinohjausta (eli port forwarding) joka edellyttää palvelimen sisäisen verkon IP osoitteen tietämistä (saat sen selville kattelemalla modeemin tai reitittimen DHCP osoite luetteloa). Kun tiedät palvelimesi sisäisen verkon IP osoitteen, sinun pitää avata oikea TCP portti kyseiselle osoitteelle.

      Linuksissa palomuuri taisi oletuksena estää kaikki yhteydet, joten joudut avaamaan oikean portin sieltäkin, jotta yhteys pelaa.

      HUOM!

      ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ AVAA TCP TAI UDP PORTTEJA JOITA SSH, SAMBA, TELNET JA ETÄHALLINTA YHTEYDET KÄYTTÄVÄT REITITTIMESSÄ TAI MODEEMISSA!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe