Minkä käyttöjärjestelmän valitsen? Vähän voisi säästää jos Windowsin sijaan valitsen linuxin? Mutta tuleeko linuksissa ongelmia? Onko linux länsimainen? Rikkooko linux tietokoneen niin ettei sitä voi käyttää? Miksi linux on ilmainen? Ilmaisuus on aina epäilyttävää?
Uuden tietokoneen osto?
10
106
Vastaukset
- Anonyymi
Linukseissa on patenttiongelmia. Joskayttää linuksia niin voi tulla ulosottomies ovelle..
- Anonyymi
joo, sun aivot vietiin jo.
- Anonyymi
Ei kaikki Linuxit ole ilmaisia, Mutta mm Ubuntu on sinulle ilmainen, Vaihka Canonical Ltd. liikevaihto onkin 138 miljoonaa USD (2020), Mutta se tulee maksulliseta tuesta.
Käyttäjärjestelmään olisi aivan typerää rakentaa joku lisenssijärjestelmä.- Anonyymi
Vaihka?
- Anonyymi
Itselläni Linux (Mint) oli ongelmallinen. Johtui paljolti siitä, että meikäläiselle se oli vaikea käyttää. Piti yrittää jotain "paketteja" hakea, että sen edes sai toimimaan. Ja koskaan se hakemismenetelmä ei selvinnyt. Enkä mistään tiennyt, mitä ja minkänimisiä paketteja pitäisi hakea. Jatkuvasti olin neuvojen ja avun tarpeessa.
Windowsin kanssa tulen hyvin toimeen. Tämä on Linuxiin verattuna helppo, toimintavarma ja pelaa aivan automaattisesti.- Anonyymi
Niin tuommoinen linux mint olisi hyvä käyttöjärjestelmä jos se toimisi. Mutta kun ei. Vaikeus, uskonnollisuus ja patenttien rikkominen ja kopioiminen saattaa viedä käyttäjän linnaan. Kiertäisin kaukaa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tuommoinen linux mint olisi hyvä käyttöjärjestelmä jos se toimisi. Mutta kun ei. Vaikeus, uskonnollisuus ja patenttien rikkominen ja kopioiminen saattaa viedä käyttäjän linnaan. Kiertäisin kaukaa..
Ja höpöhöpö se mitään patentteja rikkoo, kaikki väittees on silkkaa FUDia joka juontaa jälkensä Micro$oftiin! Eikä linux mint mitään käyttäjäänsä linnaan vie!
- Anonyymi
Aloitus on päivänselvä wintrolli!
Ja tiedoksi aloitteleville linuxkäyttäjille ettei linux mitään konetta riko eikä se ole ongelmallinen! Linux on ilmainen sen vuoksi että aikoinaan Linus niin päätti, siis päätti sen kernelin suhteen että se on ja tulee olemaan ilmainen, no käyttisten tekijät päätyi samaan. Ja kyllä linuxit ovat pääosin länsimaisia, Kiinassa ja pohjoiskoreassa on omat linuxjakelunsa mutta niihin ei tervepäinen sekaannu. Muut linuxjakelut ovat länsimaisia eikä ilmaisuus ole mitään epäilyttävää! Vaikka noin, paras jääköön käyttöön https://www.flickr.com/photos/194342697@N08/51669561932/in/dateposted-public/
Tai sitten kumpikin omalle koneelle ja vaikka omille näytöilleen jos ei ole KVM kytkintä https://www.flickr.com/photos/194342697@N08/51670972104/in/dateposted-public/lightbox/- Anonyymi
Win 11 pro tulee kylkiäöisenä, ja sitä tarvii. kykeen asenta ubuntun, kunhan on harjoitellut bahanlla onella koska muuten rikkoo hardwaren ja ubuntun itsensä ja kaikki testatan vanhalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211280
- 113961
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus276702- 42690
- 16666
- 59607
- 61533
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38515- 37507
Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on199497