Aiemmin kirjoitin kokoomus ja SDP hallituksesta.

Tänään tahtui taas lähestymistä koomuksen ja Marinin välillä, keskustelu sisälsi yhteisestä talouspolitiikasta aina tämän vuosikymmenen loppuun, tähän keskusta sivalsi omissa kirjoituksissa, tämähän näyttää ihan siltä.

Mielenkiintoista mitä kulissien takana tapahtuu, melkein arvaan ketä ei kutsuta seuraavaan hallitukseen, RKP kyllä mukana, hyvin mahdollista että vihreät, vihreät ja kokoomus tulee kohtalaisen hyvin toimeen, näin saadaan enemmistö hallitus., joku jää rannalle ruikuttamaan, keskusta haluaakin olla mielellään oppositiossa, muut vähemmän mielellään.

6

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näyttää vähän siltä, että SDP:n kannatus hävisi kuin pääministerin ateriaetuudet.

      • Kannatuksella ei merkitystä tässä vaiheessa kun vaaleihin on paljon aikaa.
        Keskusta kipuilee se on perimmäinen syy, silloin jää vaihtoehdoksi kokoomus et SDP, persut on lumiukkona ulkona tämä on fakta.


      • Anonyymi

        Ei mitään vaikutusta ateriaedulla , hän maksoi ne pois.Ne sämpylät ovat sinun päässäsi .


      • Kyllä työväestö tulee vielä näkemään oikeesti kurjuutta jos kokoomus päästetään valloilleen miten voi työväestäkin olla niin tyhmiä että äänestävät kokoomusta taikka persuja näitä tosiaan hyvinvointivaltion tuholaisia


      • Pertikki kirjoitti:

        Kannatuksella ei merkitystä tässä vaiheessa kun vaaleihin on paljon aikaa.
        Keskusta kipuilee se on perimmäinen syy, silloin jää vaihtoehdoksi kokoomus et SDP, persut on lumiukkona ulkona tämä on fakta.

        Kokoomus on rikkaiden puolue, hyvinvointivaltion täystuho puolue


    • Anonyymi

      Tuosta ei jää epäselvyyksiä kun tätä ollut havaittavissa kesästä asti, ei Marin ole kiinnostunut puolueesta joka uhkailee jatkuvasti halliuksesta lähdöllä, jatkuva riitely syö hallituspuolueitten uskottavuuttaa ja kannatusta kun vaaleihin on pitkä aika niin keskustan tehtävä itselleen selväksi mitä aikoo, Marin ei halua että hyvinvointi valuu hukkaan.

      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008448832.html


      Pertikki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      248
      9301
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2791
    3. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1910
    4. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      199
      1903
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1391
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1387
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1307
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      65
      869
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      828
    Aihe