eli oon 12/09 ja mul on tosi vaikee mennä kouluu ja sitä on ollu jo kaks vuotta viime vuonna tuli syksyllä yuli yhteensä 2kuukautta poissa oloja enkä haluasi että se jatkuu mutta en oikeasi vain jaksa/pysty mennä kouluun mulla on tullut jo 50 tuntia yhteensä tänä vuonna poissa oloja ja äiti sano et mä oikeesti voisin joutuu lastenkotiin jos mul tulee paljon poissa oloja en tiiä miks mut niiku oon mietti sitä viime vuodesta asti ja voiks joku pls kertoo et voinko joutuu lastenkotii jos en käy koulua (ja sori tää teksti on vähä sekava
koulu/lastenkoti
Anonyymi
4131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juu
Et voi, paitsi jos teet rikoksia tai käytät huumeita - tai sinulla on jokin vaativa sairaus mikä tarvitse erityishoitoa.
Lastenkotiin joutuminen on yleensä huonoista vanhemmista/huoltajista kiinni eikä sinusta. Kun lapsi on lastenkodissa se kertoo enemmän siitä kuinka huonot vanhemmat hänellä on eikä niin päin, että lapsi olisi huono.
Ennen+sanotin+koulukoti.Ne+laitokset+pitäisi+palautaa.Koulukiusaajat+nihin.Olivat+kuin+vankiloita!+Nyt+kai+perhekoti?Jotka+todella+hyviä!+Valvotusti+saat+tukea+ja+koulu+siellä+tai+huolehditaan+menet+koulun.+Kuin+opastusta+matkalle+elämän.+Kaikkea++hyvää+kuitenkin+siellä+tapahtuu.Uskotto+oma+valvoja+ymm.Oli+ainakin+joskus+89-90+luku.Parantunut+sitäkin+100%
Eikä ole. Niiden toimintaa ei valvota ulkopuolisesti mitenkään joten niin kauan kun ei jää fyysisiä todisteita, lapsia saa pahoinpidellä miten lystää. Juuri uutisoitiin, ettei poliisi edes tutkinut näitä pahoinpitelyitä, koska olivat muka "vahinkoja" mitkä ei mitenkään voi olla vahinkoja. Yksityiset lastenkotilaitokset on rahan takomislaitoksia ja olleet jo vuosia, niitä johtaakiusaajat ja ne aikuiset opettaa kiusaajia kiusaamaan muita, varsinkin lapsia jotka oikeasti tarvitsevat apua. Siksi ne ei auta sitä lasta joka juuri kiusattiin väkivaltaisesti hengiltä, koska varmasti myös lastenkotilaitoksen henkilökunta kiusasi tätä lasta.