Kysyisin asiatuntijoilta

Minkälainen raktori on MF 3060 4E vm. 1990-1991.
Onko jotain erityisongelmia onko kalliit korjaukset ja ilmeneekö perusvikoja.
51058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko vastaava almet parempi.

Äänestä

Joo tollanen kone löytyy. En kuitenkaan asiantuntija voi sanoa olevani.
1990 vuoden kone on ollu uudesta asti ja voi sanoa, että todella hyvin on toiminu vaikka on kovaa työtä saanu kestää. Ainut että sähkövikoja siinä on vähä ollu. Lähinnä liitoksia hapettunu ja muuta pientä. Halvaksi on tullu ylläpitää. Ei mitään isoja korjauksia oo tarvinu tehä. Ei voi ku suositella.

Äänestä
  • muutamissa koneissa ollu vaihteiston kanssa ongelmia...
    jos tunnet fergun huoltomiehiä kysele niiltä mitä tyyppivikoja koneessa on ollu....
    olikohan se E malli kaiken pahin ...

    Äänestä

  • päin on kirjoitti:

    muutamissa koneissa ollu vaihteiston kanssa ongelmia...
    jos tunnet fergun huoltomiehiä kysele niiltä mitä tyyppivikoja koneessa on ollu....
    olikohan se E malli kaiken pahin ...

    Juuri tuo E malli on se parempi laatikko, myös uudesta asti -90 malli jolla on ajettu yli 10000 tuntia kovaa ajoa. Vaihteistossa ei mitään häikkää. E-mallissa ei ole ollenkaan tuota A/B aluetta kun ei ole kuin 16/16 vaihdetta. Vaihteiden järjestys on alkuun outo kun ykkönen ja kakkonen on siellä missä pitää mutta nelonen ja kolmonen ovat epäloogisesti toistensa paikoilla, jos on vain E-malli ajossa niin tuohon tottuu kyllä helposti mutta jos on molempia niin sitten ei välttämättä.
    3070 autortonicissa A/B alueessa joitain häikkää, ei aina pysy päällä vaan on kierrettävä toisen alueeen kautta toiselle alueelle. A/B vika johtuu käyttöohjeen vastaisesta kovassa vauhdissa vaihdosta. Autotronicin ja Datatronicin lootassa 1-2-3-4 ovat loogisesti "omilla" paikoillaan.

    Äänestä

milloin vaihteensiirtäjän haarukat muuttui ,oli alussa erilaisia,vuotta en valitettavasti tarkkaan muista. Lähinnä vaihteisto ongelmia niissä ollut.Osa johtunut kyllä kuskistakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maanviljelijöiltä kirjoitti:

Minkälainen raktori on MF 3060 4E vm. 1990-1991.
Onko jotain erityisongelmia onko kalliit korjaukset ja ilmeneekö perusvikoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu