Joku ehkä tietäisi täällä. Avasin eilen vahingossa roskapostin joka näytti tulleen Klarnalta. Jouduin käyttämään klarnaa pari pvää sitten joten luulin että liittyy siihen tilaukseen jotenkin. No, viesti oli tyhjä ja pystyi avaamaan htlm viestinä. "Olet avaamassa html viestiä, haluatko jatkaa jne" Avasin viestin ja siellä olikin sitten kuva linkkeineen "arvonnasta", jossa voisi voittaa 1000e. Poistin viestin tuossa vaiheessa. Voiko tuollaisessa kuvaviestissä olla jo itsessään joku virus, joka asentuu pelkästä avaamisesta? Vai ovatko nuo arvontaviestit pelkästään hlö, pankki ym. tietojen huijaamista varten? Vanha ipad jolla avasin.
Kysymys roskapostien haittaohjelmista/viruksista
8
1943
Vastaukset
Periaatteessa viestissä itsessään voi myös olla virus, mutta se pääsee asentumaan vain jos sähköpostinluku-ohjelmassa on joku vakava bugi jonka tuon mahdollistaa.
Paljon yleisempää on että viestissä itsessään ei ole virusta vaan se ainoastaan yrittää huijata sinua antamaan tietoja tuolle huijaussivustolle.
Mutta yksi ongelma HTML-viestin avaamisessa on: Kun avaat viestin se voi ladata viestiin liitettyjä kuvia lähettäjän palvelimelta jolloin lähettäjä saa tietää että olet lukenut viestin ja saattaa jatkossa lähettää lisää roskapostia kun tietää että ne luetaan.- Anonyymi
Kiitos vastauksesta! :)
- Anonyymi
Noin on. Lisäksi, jos klikkaa huijaussivulle niin sieltä voi haittaohjelma tarttua vähän helpommin.
Älylaitteiden email ohjelmissa e-mailit ovat "HTML-viestejä", asetuksissa voi jotain saada säädettyä mutta pelkkä-tekstiksi niitä ei saa Androidissa, en tiedä miten on iOS Mailissa.
- Anonyymi
Minulla on samantyyppinen ongelma: Avasin eilen roskapostin, joka näytti tulleen LinkedIniltä. Olin jo ehtinyt painaa "unsubscribe-"linkkiä, kun hälytyskellot alkoivat soida. Huijaussivusto ei siis ehtinyt latautua, kun jo poistuin sieltä. Mikä on virusten mahdollisuus tällaisessa tilanteessa?
Laitoin tietoturvaohjelman heti tuon jälkeen pyörimään, mutta se ei tunnistanut ongelmia.Aika olematon mahdollisuus varmaan kunhan nettiselaimen päivitykset ovat kunnossa. Tuohan on sama kuin jos olisit klikannut vaikka googlen hakutuloksissa linkkiä joka vie huijaus-sivustolle. Vaikka sivusto ehtisi latautua niin ei sieltä voi itsestään mitään viruksia tulla ellei nettiselaimessa ole jotain bugia joka mahdollistaa viruksen asentumisen.
Tosin tuostakin meni tieto huijarille että linkkiä on klikattu ja viesti on siis luettu.- Anonyymi
malaire kirjoitti:
Aika olematon mahdollisuus varmaan kunhan nettiselaimen päivitykset ovat kunnossa. Tuohan on sama kuin jos olisit klikannut vaikka googlen hakutuloksissa linkkiä joka vie huijaus-sivustolle. Vaikka sivusto ehtisi latautua niin ei sieltä voi itsestään mitään viruksia tulla ellei nettiselaimessa ole jotain bugia joka mahdollistaa viruksen asentumisen.
Tosin tuostakin meni tieto huijarille että linkkiä on klikattu ja viesti on siis luettu.1: Selainten, joiden päivitysten sanotaan olevan kunnossa, erittäin usein sanotaan olevan, tai olleen jo pitkän ajan, alttiina hyökkäyksille, viruksille yms haittaohjelmille, ja mitä veilä.
2: Sen tähden selaimille, joiden päivitysten sanotaan olevan kunnossa, sanotaan laadittavan päivityksiä ja sitten sanotaan että ne pitää päivittää nopeasti.
3: Rupupärinää ... GOTO 1
Joten, selain ei ole koskaan tietoturvallinen.
- Anonyymi
Näitä roskaposteja on yhä lisääntyvässä määrin. Kannattaa tutkia se lähettäjän sähköpostiosoite, siitä voi jo päätellä, onko lähettäjä aito vaiko huijaus.
- Anonyymi
Minkälaista tutkimusta suosittelet e-mailin lähettäjän sähköpostiosoiteen selville saamiseksi? Se osoite jonka pahis kirjoittaa FROM: -kenttään, ei ole hänen e-mail osoite vaan sen jonka nimissä pahis toimii.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen333155Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,632602Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään462393Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621328Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3021260- 411006
- 42987
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100982- 79948
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94868