Yritän etsiä tietoa noin 20v ( - joitakin vuosia) sitten kuolleesta Mattila-nimisestä miehestä, joka oli koulutukseltaan ala-asteen opettaja ja oli töissä Helsingissä päin joskus 70-80 luvulla. Ajoi kuplavolkkarilla. Hän oli isäni tuttava ja kävi vierailemassa monena vuonna. Asui jossakin vaiheessa Orimattilassa, ilmeisesti 300m päässä jostakin kioskista, koska muistan hyvin hämärästi että sieltä ostettiin jäätelöä vuonna 1973 (arvio). Hän oli ehkä mahdollisesti sama henkilö, joka on ollut yhtenä tekemässä kirjaa tukiopetuksesta, julkaistu 1983. Arvelen hänen syntyneen 1940-luvulla. Ei lapsia, mutta vaimo tai avovaimo oli.
Löysin googlella joitakin, mutta tuntuivat kaikki vääriltä osumilta.
Vihjeitä saa lähettää: [email protected]
Opettaja Mattila? Muistaako joku?
9
1386
Vastaukset
- Anonyymi
Muistelen että minulla oli kansalaiskoulussa,eli nykyisellä yläasteella oli uskonnon ja maatalouden opettajana Osmo Mattila niminen opettaja. Oli muistaakseni melko lyhyt ja ehkä hieman pyöreä mies.
- Anonyymi
Kiitos kommentista. En pysty arvioimaan tuon Osmon ikäluokkaa kun tietoja on hieman liian vähän. Tiedät itse milloin olit yläasteella ja näyttikö Osmo silloin kolme- neli vai ehkä viisikymppiseltä? Näistä voisi sitten arvioida hänen ikäluokkansa jotenkuten, osuuko syntymä 1940-luvulle päin?
Se miksi jätin etunimen mainitsematta, on huono muisti. Muistelen että nimi alkaisi A:lla mutta googlella tulee vain joku Aimo Mattila Orimattilasta, joka on ollut hengissä ainakin vielä 2011 ja hän ei voi olla sama henkilö. - Anonyymi
Oli jo 75 vuonna 50-60v oloinen.Taisi jäädä 80 luvulla eläkkeelle?Oli aika outo tapaus,pojat aina kiusasi sitä.
- Anonyymi
Oli ainakin poika.
- Anonyymi
Kiitos tuo Osmo on sitten syntynyt joskus 1915-25 paikkeilla. Hän on ainakin liian vanha ollakseen se jota haen.
Jos ymmärrän toisen kommentin oikein, että Osmolla olisi ollut poika, niin tuo poika olisi ehkä ollut 40-luvulla syntynyt ...
On muuten hankala tapaus, kun ei ole haudan sijaintia tai omaisia tiedossa, niin en voi tilata oikein mitään virkatodistustakaan tai vastaavaa, kun syntymä- ja kuolinaika on vain hehtaarilla ja etunimikin jo hieman unohtunut.
No kai minä tuon joskus saan jotenkin selville. Kiitos kaikille. - Anonyymi
Oskun poika syntynyt 60.luvulla...eikös sillä ollut tyttökin toimittaja Ylellä?
- Anonyymi
Olin kansalaiskoulus 65-67 jolloi muistan mattilan ottaneen kumiritsan ja tupakat miult pois.ei sitten koulun lopussa antanu takas vaikka janne sano että annettava on.Sanoin sitten syksyllä myös unskille ja unski sano että ei tarvitse antaa. Sanoin unskille että janne sano ja se on kuule tän koulun johtaja. Unski suuttu ja tökkäs sirkkelisormella miut luokasta ulos.
- Anonyymi
Minä olin 68-70 ja silloin Osmo ja Karisen Unski oli jo lähellä eläkeikää. Kumpikin sodan käyneitä miehiä. Osmari muistaakseni luutnantti. 7. luokan aikana puutöissä Unski saattoi hermostua aika pienestä mutta kasilla ei paljon välittänyt
- Anonyymi
Mie muistan Mattilan mutta en muista oliko hänkin opettaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2119795Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen504587Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1304080Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1143969- 2103743
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik433068Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL171821Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1571623Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its981575- 1151356