Gmailin käyttö tietokoneella?

Anonyymi

Eli omassa käytössä on vain Android-älypuhelin, ei tietokonetta. Puhelimesta löytyy Gmail-sovellus muiden Google-sovellusten joukosta. Gmailiin ei siinä tarvitse erikseen kirjautua vaan viestit ovat heti näkyvillä ja kirjoittaa voi.
Oli sellainen käsitys, että Gmailit voisi halutessaan lukea miltä tahansa nettiin kytketyltä tietokoneelta Googlen sivun kautta asianmukaisesti kirjautumalla, missä on linkki Gmailiinkin; vaikkapa kirjaston koneelta. Yritin, ei onnistunut. Palauttamisen sähköpostiosoitteeseen tuli ilmoitus epäilyttävästä kirjautumisyrityksestä samoin kuin itse Gmailiin, puhelimeen.
Mitähän tässä nyt pitäisi osata viilata jotta Gmailit pystyisi lukemaan mielellään miltä tahansa tietokoneelta, jollei puhelin sattuisi olemaan käytettävissä?

4

902

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laitoitko oikean salasanan? Oliko siinä viestissä vaihtoehtoa että kyseessä olit sinä eikä kirjautuminen ollut epäilyttävä tms.?

    • Anonyymi

      Ei siinä muuta tarvita, kuin menet googlen sivulle:
      https://www.google.com/
      Sivun ylälaidassa oikella on pienellä tekstillä gmail. Näpäytä sitä.
      Paina sitten Logg in painiketta ja kirjoita oma gmail osoitteesi ja sen salasana, niin olet gmailissasi.

      • Anonyymi

        Juuri tuosta se herjasi. "Epäilyttävä kirjautumisyritys estetty" tms. tuli palautuksen sähköpostiin.
        Liekö jotkin tietoturva-asetukset pielessä ja jo niin mitkä, härravarjele näistä kaikista viilailuista...
        vaan jo on tietoturva huippuunsa viety jollei omia sähköpostejaan meinaa päästä lukemaan 😡😆


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri tuosta se herjasi. "Epäilyttävä kirjautumisyritys estetty" tms. tuli palautuksen sähköpostiin.
        Liekö jotkin tietoturva-asetukset pielessä ja jo niin mitkä, härravarjele näistä kaikista viilailuista...
        vaan jo on tietoturva huippuunsa viety jollei omia sähköpostejaan meinaa päästä lukemaan 😡😆

        Gmailiin tuli hiljattain pakolliseksi tuo kaksivaiheinen kirjautuminen. Siis uudet laitteet (sellaiset joilta kirjaudutaan ensimmäistä kertaa) täytyy hyväksyä puhelimessa. Jatkossa kirjautuminen onnistuu ilman tuota vahvistusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      120
      1416
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      133
      1037
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      43
      982
    4. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      727
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    6. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      23
      681
    7. 32
      675
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      600
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      553
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      544
    Aihe