Olen kuullut varoiteltavan identiteettihuijauksista. Ymmärtääkseni tor-verkko mahdollistaa ananyymin surffauksen. Miksi tavalliselle kansalaisille ei suositella kaikkea surffausta tor-selaimen kautta? Onko kyse nopeudesta, kun salaus kai vie enemmän aikaa vai onko torissa suurempi riski päätyä rikollisille sivuille? Kuinka järkevää olisi tehdä kaikki nettisurffaus torin kautta, kun haluaa toimia vain laillisten asioiden parissa?
Vastaukset 4
tor-selain on ERITTÄIN HIDAS, ainakin minulla menee hermot jos sillä selaa tavallisia nettisivuja. Kaikki nettisivut eivät edes toimi kunnolla tuon hitauden takia.
Hitaus johtuu siitä että tor-selain ei ota suoraan yhteyttä siihen palvelimeen jossa nettisivu on (kuten tavallinen selain tekee) vaan yhteys ohjataan "kiertotietä" monen eri tietokoneen kautta.
Voit kokeilla tuota helposti: Asenna tor-selain ja kirjoita sen osoiteriville tavallisten nettisivujen osoitteita kuten vaikka suomi24.fi niin näet miten hitaasti toimii.
ps. tor-selain ei auta mitenkään identiteettihuijauksia vastaan, tuo on ihan eri asia.- Anonyymi
Tor on aikansa jäänyt ja sitä valvotaan, erilaiset muut shadow-verkot on nykypäivän piiloliikenteen juttuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tor on aikansa jäänyt ja sitä valvotaan, erilaiset muut shadow-verkot on nykypäivän piiloliikenteen juttuja.
Sitä tai sen välittämää tietoa ei pystytä valvomaan. Ei kait se muuten mikään tor olisikaan. Turhaa pelottelua. Anonymiteetti säilyy parhaiten juuri tor-selaimella!
- Anonyymi
Lisäksi kaikkia laillisia sivuja ei voi edes katsoa tor-verkon kautta, muistaakseni wikipedia on yksi tällainen. Eli ei toimi kaikkien sivujen kanssa noi tor-selaimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi4842150Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri35868Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et39834- 71828
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht451814- 55741
- 44685
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40630Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40626- 63563