Mitä joudutte uhraamaan koulun eteen? Kauanko läksyihin tai kokeisiin lukemisee menee aikaa?
Kaverini, joka on lukiossa ensimmäisellä, ei muka (?) kerkeä tekemään mitään muuta kuin kouluhommia ja kokeista hän saa yleensä numeroksi 7-8.
Itse olen kauppakoulussa ensimmäisellä, ja suoritan kaksoistutkintoa, eli lukiota kauppiksen ohella. Ihmettelen, miten mulla voi olla aikaa muuhunkin, kuin lukemiseen.
Ja kokeista saan kuitenkin lukio-puolella 7-8 ja kauppiksessa todistukseen tulee tälläkin hetkellä 3 tai vitosia, joten koulu menee mielestäni hyvin!
Minun ei ole tarvinnut kertaakaa sanoa, että en voisi tehdä jotain ystävieni kanssa, ainakaan kouluhommien takia! :O
Kauan menee aikaa...
4
763
Vastaukset
- Sammakko.
Olisit mennyt amikseen metallille, niin ei olisi minkäänlaisia läksyjä.
No niin, esitän vain oman teoriani.
Koulua on päivittäin ymmärtääkseni korkeimmillaan 8h, jolloin vuorokaudesta jää 16h jäljelle, nukkumiseen menee 6h-10h ellen pahasti väärin muista perus unen tarvetta? Jolloin on vielä se 6h-10h jäljellä. Jos tunneilla seuraa opetusta ja painaa asioita päähän jo silloin, niin niihin läksyihin luultavammin menee 1h-2½h, eikös? Jolloin on sitä vapaa aikaa vielä 3½h-9h. Uskoisin että jos tekee arkiset asiat opiskelun suht järjestelmällisesti useimmiten niin hyvin ehtii tehdä muutakin. Ja kun on tietenkin lyhyempiä päiviäkin, viikonloput, lomapäivät yms niin uskoisin että aika riittää.
En tietenkään tiedä onko tuo aivan mahdollista, mutta se on pelkkä teoria.- RUISRÄÄKKÄ
Minun ystäväni on lukion ensimmäisellä eikä hänellä tosiaankaan ole aikaa. Tyttö ei ole mikään hikari, mutta läksyjä on älytyn määrä älyttömien koealueiden päälle. Siis kun tyttö pääsee 5 kotiin, tekee läksyt yms. on kappas niin väsynyt, että kyllä tekee mieli mennä nukkumaan jo klo 10. Ei minusta pitäisi vaatia niin paljon, ettei muuhun riitä aikaa! Nykyään koulu alkaa olla liian vaativaa...
- RUISRÄÄKKÄ
Pääsee siis viideltä. Huomiseksi A4 aukeama englannin sanoja, espanjan verbit, 10 vaikeaa matikan laskua, ruotsin 3 sivuinen kappele suomentaa, biologian kirjoitustehtävä, äidinkielen puheen valmistelu, uskonnon kirjoitelma, fysiikan koe... Huvittaako enää lähteä ystävien kanssa ulos?
Tuo ei siis ollut mikään keksitty lista. Soitin pari kuukautta sitten ystävälleni ja kysyin, voisiko hän lähteä kanssani kävelylle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks655706Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää743486Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.243357- 1132926
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642417Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu401805Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11348En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131285Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel681214Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801061