mikä häirintää

kuka tahansa

Mikä mahtaa olla laissa määritelty häirintä, joka kuuluu asunnosta päiväsaikaan, jotta siitä voisi tehdä valituksen sillä kai tämäkin on jotenkin määritelty? Tarkoitan lähinnä maks kesto aikaa kun ei varmaan muutaman minuutin mölystä sitä voi tehdä. Ja tarvitseeko sen olla päivittäistä vai jos näin tapahtuu esim 2 kertaa viikossa kesto maks puoli tuntia onko se jo häirintää vai miten?

4

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      Pieni lapsikin voi itkeä puoli tuntia tai koira haukkua tai joku soittaa pianoa, jos tunti viikossa kuuluu mölinää ei todella vielä ole häirintää.

      • kuka tahansa

        sitähän minäkin ajattelin. mutta täällä meillä päin asia ei taida niin olla. isännöitsijä asuu naapurissa ja hän on sitä mieltä ettei saa kuulua mitään ääniä koskaan.


    • häirintää

      on mielestäni se, kun porataan seiniä ja hakataan nauloja. Saattaapi kuulua koko päivänkin, mutta ei yhtenäisesti. Juuri kun ajattelet, että nyt saivat tehtyä, niin taas pora laulaa. Tätä tapahtuu melkein joka kuun vaihteessa. (vuokratalo). Kun tulee uudet asukkaat entisten tilalle, niin taas alkaa. Tässä talossa on aika suuri vaihtuvuus. Melun lisäksi hissi on aina varattuna kuun vaihteessa. Entiset vievät tavaransa pois ja uudet tuovat. Eihän niitä tavaroita voi kantaa, kun hissikin on. Vaikka olisi joku iso esine (kevyt), jonka tuominen kantamalla olisi nopeampaa, niin täytyy vaan ängetä se hissiin. Hissistä lähti kerran lamppukin katosta.Sitten raahataan niitä tavaroita vielä ilta kymmenen jälkeen. Ei sekään kovin hiljaista hommaa ole. Ihmiset eivät ajattele tippaakaan naapureitaan!

      • Ikäni olen kerrostaloissa asunut, eikä tuo muutto-puuha ja porailu ole koskaan häirinnyt. Suuri vaihtuvuus on ollut minunkin kotitaloissani, mutta kyllä siihen tottuu jos omaa hitusen sitä perisuomalaista kärsivällisyyttä.

        Vanhempiani jatkuva poraus ja sahaus on aina rasittanut, tosin. Mutta koita ymmärtää, etteivät ihmiset sitä piruuttaan tee. Tarpeellistahan se on.

        Ja jos se muutto-häsläys käy hermoille, niin mene itse kanto-avuksi! Onnistuu muutto nopeammin, saat muuta ajateltavaa kuin meteli ja saatatpahan naapurisovun hyvälle alulle uusien asukkaiden kanssa.


        - Dekas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2344
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      241
      2023
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1792
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1461
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      48
      1356
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      56
      1253
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      181
      1170
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1110
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      985
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      931
    Aihe